دوشنبه  25  شهریور  1398
چهارشنبه , 30 مرداد 1398 ساعت 10:09

لاریجانی در گفتگو با NBC آمریکا:

اوباما دشمن دانا بود/ مردم کشورم حرف‌های پمپئو را به شوخی می‌گیرند

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران کاری و امیدی به انتخابات ریاست‌جمهوری سال 2020 ندارد، گفت: مردم ایران حرف‌های تصویری پمپئو و دیگران را شوخی می‌دانند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با شبکه تلویزیونی آمریکایی NBC درباره مذاکره با ترامپ، اظهار کرد: شما اگر جای ما بودید این کار را می‌کردید؟ زمانی آقای اوباما در دولت قبل پیشنهاد مذاکره کرد که ایران پذیرفت؛ چرا؟ چون برداشت ما این بود که اوباما اصولی دارد.

وی افزود: دشمن ما بود اما دشمن دانا بود و با دشمن دانا می‌شد مذاکره کرد؛ اما با دشمن نادان و حتی دوست نادان نمی‌توان مذاکره کرد. امروز چه روزی است؟ 28 مرداد. در 28 مرداد 1332 چه اتفاقی افتاد؟ آیا می‌دانید؟

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگار آمریکایی درباره دسیسه‌های این کشور نیز گفت: وزیر اسبق خارجه شما به این سؤال پاسخ داد و از ایران عذرخواهی کرد چرا که آمریکایی‌ها پشت کودتا 28 مرداد سال 1332 بودند پس به آقای هوک که اخیراً گفته بود آمریکایی‌ها در این ماجرا هیچ نقشی نداشتند این موضوع را یادآوری کنید؛ مشکل این است که آن‌ها تاریخ نمی‌دانند و من فکر می‌کنم ملت آمریکا گرفتار رهبران دون کیشوتی شده که توهماتی نسبت به صحنه بین‌المللی دارند.

وی افزود: رفتار آمریکا باید درست شود، ترامپ یک اشتباه استراتژیک کرد و وقتی توافق هسته‌ای انجام شد رهبر انقلاب ایران نکته مهمی را بیان کرده و فرمودند ما این توافق را تست می‌کنیم اگر به‌درستی جلو رفت آنگاه وارد موضوعات دیگر می‌شویم اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد و ترامپ یک فرصت را خراب کرد.

لاریجانی در پاسخ به این پرسش که آیا برجام توافق خوبی بود یا نه گفت: ما یک توافق هسته‌ای داشتیم که کشورهای مهم دنیا با ما مذاکره کردند و به این توافق رسیدیم و می‌توانست پایه‌ای برای موضوعات مهم‌تر باشد و امنیت پایدار در منطقه ایجاد کند اما آن را به هم زدند. البته این توافق در داخل کشورمان مخالفان جدی هم داشت اما درمجموع ایران آن را پذیرفت ولی درنهایت با رفتاری که انجام شد خیلی از شرایط تغییر کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا به این موضوع اعتقاد دارید که دولت ایران تا سال 2020 که انتخابات جدید در آمریکا برگزار می‌شود، مقاومت کند به این امید که دولت جدیدی روی کار بیاید، تصریح کرد: راه ما مشخص است؛ کاری به سال 2020 نداریم بلکه یک هدف‌گذاری بلندمدت را دنبال می‌کنیم. ما فقط با آمریکا مشکل داریم اما با کشورهای دیگر مشکلی نداریم. با همسایگان و دیگر کشورها از جمله کشورهای اروپایی، روسیه و چین ارتباط خوبی داریم.

رئیس قوه مقننه اضافه کرد: ابتدا بگویم ملت ایران پیام‌های تصویری را که آقای پمپئو و دیگران می‌فرستند، به شوخی می‌گیرند و اگر شما هم با مردم صحبت کنید، متوجه می‌شوید که رفتارهایی که آمریکایی‌ها انجام داده‌اند، باعث شده همبستگی ملی در کشور بسیار گسترش یابد.

وی با بیان اینکه ما هیچ‌وقت دنبال جنگ نبودیم، ادامه داد: آن زمانی که آمریکایی‌ها صدام را برای جنگ علیه ایران تحریک کردند هم دنبال جنگ نبودیم. در این ۴۰ سال حتی یک تجاوز به کشوری نداشته‌ایم. استراتژی جمهوری اسلامی جنگ نیست، اما اگر کسی تعرضی کند به‌صورت جدی دفاع کرده و رهایش نمی‌کنیم که نمونه آن نیز صدام است.

انتهای پیام/4082/پ

http://ana.ir/i/411527
لاریجانی قانون مدیریت بحران کشور به روحانی ابلاغ شد

لاریجانی قانون مدیریت بحران کشور به روحانی ابلاغ شد

لاریجانی:  آمریکا خوی استکباری دارد/ لزوم افزایش روابط اقتصادی ایران و کره‌شمالی

لاریجانی: آمریکا خوی استکباری دارد/ لزوم افزایش روابط اقتصادی ایران و کره‌شمالی

 دعوای طلبگی در شورای نگهبان طبیعی است، دشمنان طمع نکنند

دعوای طلبگی در شورای نگهبان طبیعی است، دشمنان طمع نکنند

پیام تسلیت لاریجانی به رئیس مجلس نمایندگان افغانستان

پیام تسلیت لاریجانی به رئیس مجلس نمایندگان افغانستان