پنجشنبه  28  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

مجلس با کلیات ماده 242 قانون آیین‌دادرسی موافقت کرد

چهارشنبه 18 مهر 1397 ساعت 09:17
نمایندگان مجلس شورای اسلامی با کلیات طرح یک‌فوریتی اصلاح ماده 242 قانون آیین دادرسی کیفری موافقت کرد.

به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی امروز خود با کلیات طرح یک‌فوریتی اصلاح ماده 242 قانون آیین‌دادرسی کیفری موافقت کردند. جزئیات این طرح به‌دلیل مشکلات فراوان و مخالفت‌هایی که با آن شد، برای بررسی بیشتر به کمیسیون قضائی و حقوقی ارجاع داده شد.

در پیشنهاد کمیسیون قضائی و حقوقی برای اصلاح ماده 242 آمده است: در کلیه جرائم هرگاه تا یک ماه به‌علت صدور قرار تأمین، متهم در بازداشت بماند، پرونده اتهامی او منتهی به تصمیم نهایی در دادسرا نشود، بازپرس مکلف به فک و تخفیف قرار تأمین است. اگر علل موجهی برای تمدید قرار وجود داشته باشد، با ذکر علل مزبور و تأیید دادستان، فقط برای یک بار و حداکثر تا یک ماه قرار تمدید و مراتب به متهم ابلاغ می‌شود و متهم می‌تواند از این تصمیم ظرف مدت 10 روز از تاریخ ابلاغ به دادگاه صالح اعتراض کند.

در این اصلاحیه آمده است: در جرائم مستوجب قصاص نفس، قصاص عضو، قصاص کامل و جرائم مستوجب اعدام در حدود، هرگاه بازداشت متهم ادامه یابد، هر دو ماه یک‌بار باید قرار صادره مورد بازبینی قرار گیرد. در صورت ابقای قرار باید به تأیید دادستان برسد و در صورت مخالفت دادستان، حل اختلاف با دادگاه صالح است.

در این اصلاحیه آورده شده: در هر صورت در جرائم موجب مجازات سلب حیات، مدت بازداشت موقت از دو سال و در جرم مربوط به قصاص عضو کامل از یک سال تجاوز نمی‌کند.

انتهای پیام/4023/پ

 

 

http://ana.ir/i/316968
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سؤال نصرالله پژمانفر پاسخ می‌دهد

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به سؤال نصرالله پژمانفر پاسخ می‌دهد

نمایندگان مجلس از سر ناچاری به CFT رای مثبت دادند

نمایندگان مجلس از سر ناچاری به CFT رای مثبت دادند