سه شنبه  06  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
جهانگیری:

هیچ کمبودی در سال ۹۹ در زمینه کالا‌های اساسی وجود نخواهد داشت

سه شنبه 19 فروردین 1399 ساعت 15:15
معاون اول رئیس جمهور گفت: هیچ کمبودی در سال ۹۹ در زمینه کالا‌های اساسی وجود نخواهد داشت.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رئیس‌جمهور، اسحاق جهانگیری پیش از ظهر امروز در نشست هم‌اندیشی پیرامون اقدامات گمرک ایران در مقابله با کرونا اظهار کرد: در کنار کادر پزشکی و درمانی کشور که با جان‌فشانی برای سلامت کشور مایه گذاشتند، بخش‌هایی از جامعه نیز نظیر گمرکات در بحران کرونا پای کار بودند تا نیازهای کشور مرتفع شود که باید قدردان همه آن‌ها در مرزها و مبادی ورودی کشور باشیم.

وی با بیان اینکه در این ایام و برای قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا، بسیاری از کارمندان دولت در خانه ماندند، اما تولیدکنندگانی بودند که نه‌تنها کنار نرفتند، بلکه با انگیزه و علاقه‌مندی ظرفیت خود را برای رفع مشکلات کشور به کار گرفتند که باید قدردان آن‌ها بود.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: اینکه گفته می‌شود تولیدات محصولات مورد نیاز کادر پزشکی و مردم برای مقابله با کرونا چندین برابر افزایش داشته کار مهمی است و همه کسانی که کار اقتصادی کردند، می‌دانند که چنین رشد تولیدی تا چه حد پیچیده و دشوار است و به همین دلیل شیب تولید سالانه پنج یا ۱۰ درصد در نظر گرفته می‌شود، این تلاش چند برابری محصول عزم و اراده مردم و مسئولان برای رفع نیازها بود.

جهانگیری ادامه داد: همچنین باید از پلیس و نیروی انتظامی که با دستور مقام معظم رهبری برای اجرای دستورالعمل‌های ستاد ملی مقابله با کرونا با تمام ظرفیت پای کار آمدند قدردانی کرد. پلیس در اجرای طرح فاصه‌گذاری اجتماعی به‌خوبی نقش خود را ایفا کرده است.

وی با تأکید بر اینکه کار مقابله با کرونا تمام نشده است، گفت: باید به‌طورجدی در این زمینه تلاش کرد؛ زیرا سلامت مردم با هیچ‌چیز قابل‌معاوضه نیست. امیدوارم با عنایت خداوند و تلاش فداکارانه کادر پزشکی و درمانی و همراهی مردم این مسئله را به‌سرعت پشت سر بگذاریم.

معاون اول رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه بحث‌های بعد از کرونا در حوزه اقتصاد اهمیت بسیاری دارد تلاش گمرکات کشور در حرکت به سمت الکترونیکی شدن و استفاده از سامانه‌های هوشمند کنترل و نظارت را اقدامی درست و بجا توصیف کرد و یادآور شد: ایجاد تحول در گمرک موضوع مهمی است و خوشبختانه میزان گلایه‌ها از گمرکات کشور کاهش یافته است.

جهانگیری با بیان اینکه مبارزه با قاچاق باید با جدیت دنبال شود اظهار کرد: قاچاق بلایی بر جان تولید و اقتصاد کشور است، البته راه مبارزه با قاچاق در درجه نخست نظامی نیست بلکه اقتصادی است. سیاست‌های اقتصادی مناسب می‌تواند مانع از رواج قاچاق و رفتن افراد به این سمت شود.

وی از تعهد گمرک و دستیابی به درآمدهای مشخص شده در بودجه کشور تشکر کرد و از مدیران این مجموعه خواست به‌عنوان مرزداران تجارت خارجی و صادرات و واردات کشور، موضوع پنجره واحد را دنبال کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به سخنان مطرح‌شده از سوی مدیران کل چند گمرک مرزی از طریق ویدئوکنفرانس گفت: پذیرفته نیست که در مرزهای کشور با این حجم از تجارت، مشکل وجود داشته باشد، همه دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی خواهان پیشرفت کشور هستند و باید با هماهنگی با گمرک در این زمینه فعالیت کنند. اگر جایی مشکل وجود دارد و نیازی به مصوبه دولت است در این زمینه اقدام خواهیم کرد.

جهانگیری بر همکاری گمرک کشور و اتصال سامانه‌های آن با دیگر دستگاه‌ها تأکید کرد و افزود: در این ایام که شاهد هجوم مردم در کشورهای مختلف به فروشگاه‌ها و کمبود کالا در قفسه‌های آن‌ها بودیم در کشور ما هیچ مشکلی در این زمینه وجود نداشت و باید اطلاعات مربوط به انبارها و کالاهای موجود در کشور در اختیار وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت به‌عنوان متولی اصلی تأمین کالای کشور قرار بگیرد.

وی افزود: برخی کشورهای دنیا برنامه داشتند که با شیوع کرونا، ایران در زمینه تأمین کالاها دچار بحران شود آن‌ها به‌قدری بی‌رحم هستند که دست مسئولان کشور را بر روی منابع ارزی خود بستند، اما این بحران نقطه عطفی در مدیریت کشور بود در این روزها شاید تا پنج برابر روزهای معمولی از فروشگاه‌های کشور خرید شد، اما با پر کردن مکرر قفسه‌ها مردم احساس کردند که هیچ کمبودی وجود ندارد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه برای تأمین کالاهای اساسی در سال 99 نیز برنامه‌های جدی اندیشیده شده است، گفت: به فضل الهی دغدغه‌ای در این زمینه وجود ندارد و بنده به‌طور روزانه پیگیر میزان ذخایر کالاهای اساسی کشور هستم تا اگر کمبودی وجود دارد، رفع شود.

جهانگیری با اشاره به گزارش هفته گذشته وزیر اقتصاد و دارایی در خصوص وجود چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تن کالای اساسی در بنادر و گمرکات کشور خاطرنشان کرد: با همراهی بانک مرکزی و واردکنندگان، شرایط ورود این کالاها به کشور مهیا شده تا دغدغه‌ای در این زمینه وجود نداشته باشد.

وی از فعالان اقتصادی که با اعتبار خود کالای مورد نیاز مردم را تهیه و به کشور وارد می‌کنند،‌ به‌عنوان سرمایه‌های کشور یاد کرد و گفت: این اعتبار فعالان اقتصادی ارزشمند است و ما از آن‌ها سپاسگزاریم.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: در گزارش وزیر همچنین به وجود چهار میلیون تن کالا غیر از کالاهای اساسی که از قبل در بنادر و گمرکات کشور مانده بود اشاره شد که تصمیمات خوبی نیز در این زمینه اتخاذ شده است تا صاحبان کالا در مقابل صادرات بتوانند از این محل تسویه لازم را انجام دهند تا با واردات این کالاها میزان تولید در کشور افزایش یابد.

جهانگیری بار دیگر از موافقت رهبر معظم انقلاب با درخواست دولت برای برداشت یک میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی تشکر کرد و گفت: سیاست‌های اقتصادی دولت در جهت افزایش تاب‌آوری جامعه است. ما باید افراد آسیب‌پذیر را تقویت کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه در دوران کرونایی فرصت همدلی و انسجام خوبی میان مسئولان و مردم ایجاد شده است، عنوان کرد: باید از این فرصت استفاده کنیم و در کنار هم از مشکلات عبور کنیم.

انتهای پیام/4079/پ

http://ana.ir/i/481634
مدرس خیابانی به نظام توزیع کالاهای مورد نیاز مردم ورود کند/ لزوم توجه ویژه به خرده‌فروشان محلی

مدرس خیابانی به نظام توزیع کالاهای مورد نیاز مردم ورود کند/ لزوم توجه ویژه به خرده‌فروشان محلی

نگرانی بابت اقلام مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان نداریم/ دولت بر قیمت‌ها نظارت کند

نگرانی بابت اقلام مورد نیاز مردم در ماه مبارک رمضان نداریم/ دولت بر قیمت‌ها نظارت کند

صادرات، بهترین راه حمایت از تولید

صادرات، بهترین راه حمایت از تولید

جهانگیری از اجرای طرح محدودیت ترافیکی در آزادراه تهران ـ ساوه بازدید کرد

جهانگیری از اجرای طرح محدودیت ترافیکی در آزادراه تهران ـ ساوه بازدید کرد

بررسی طرح فاصله‌گذاری هوشمند و آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا

بررسی طرح فاصله‌گذاری هوشمند و آخرین وضعیت شیوع بیماری کرونا

جزئیات حمایت‌های مالی دولت از اقشار و مشاغل آسیب‌پذیر

جزئیات حمایت‌های مالی دولت از اقشار و مشاغل آسیب‌پذیر