پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

مشخصات سامانه موشکی سوم خرداد قاتل هواپیمای «گلوبال هاوک» آمریکایی

سه شنبه 12 فروردین 1399 ساعت 00:05
سامانه موشکی سوم خرداد که توانست پهپاد غول‌پیکر آمریکایی‌ها را با عنوان «گلوبال هاوک» پس از ورود غیرقانونی به مرز هوایی کشورمان مورد هدف قرار دهد و منهدم سازد، دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است.

به گزارش خبرنگار حوزه امنیتی و دفاعی گروه سیاسی خبرگزاری آنا، سامانه موشکی سوم خرداد، سامانه‌ای است که توانست پهپاد غول‌پیکر آمریکایی‌ها را با عنوان «گلوبال هاوک» پس از ورود غیرقانونی به مرز هوایی کشورمان در بامداد 30 خرداد 98 در استان هرمزگان که گران‌قیمت‌ترین هواپیمای بدون سرنشین جهان هم لقب گرفته، مورد هدف قرار دهد و منهدم سازد.

سامانه پدافند موشکی «سوم خرداد» با قابلیت تحرک‌پذیری بالا در سال ۱۳۹۳ تولید شده است. این سامانه مجهز به موشک‌های میان‌بُرد و ارتفاع متوسط بوده که می‌تواند در ارتفاع ۲۷ کیلومتری با اهداف مشخص درگیر شود.

بُرد درگیری سامانه «سوم خرداد» با اهداف موردنظر حدود ۷۵ کیلومتر است که در کنار این قابلیت، توانایی درگیری با چهار هدف را به‌طور همزمان داراست.

«مقابله با هواپیماهای تاکتیکی و استراتژیک»، «انواع بالگرد»، «موشک کروز» و «پهپاد» ازجمله مأموریت‌های این سامانه است و باید شرایط کار در جنگ الکترونیک را به این سامانه پدافندی افزود.

برای اينكه قدری بيشتر با اين سامانه آشنا شويم، ابتدا بهتر است كه ساختار هر گردان یا سامانه سوم خرداد را بشناسيم. هر گردان از سامانه موشكی سوم خرداد از چهار آتش‌بار، يک رادار هشدار اوليه به‌نام بشير و يک پست فرماندهی تشكيل شده است.


                                                       رادار سه بعدی بشیر

همچنین هر آتش‌بار از سامانه موشكی سوم خرداد، از دو پرتاب‌گر سه موشکی تحرک‌پذیر، تشكيل شده كه روی خودروی يكی از پرتاب‌گرها، رادار ردگيری نصب شده است؛ به اين معنا كه هر آتش‌بار می‌تواند به‌طور مستقل با هدف درگير شود.


يک آتش‌بار سامانه موشكی سوم خرداد (متشكل از دو خودروی حامل 6 موشک)

نحوه شليک از سامانه موشكی سوم خرداد هم اين‌گونه است كه این سامانه می‌تواند از موشک‌های اصلی (سه موشک اول) و يا ذخيره خود (سه موشكی كه روی خودروی دوم نصب است) برای زدن هدف استفاده كند. اين يعنی، هر سامانه موشکی سوم خرداد، 6 موشک دارد، نه سه موشک.

بهتر است بدانيم كه در سامانه موشکی سوم خرداد، پرتاب‌گر اصلی با پرتاب‌گر ذخيره یا كمکی مرتبط است و شليک‌كننده می‌تواند تصميم بگيرد كه با كدام پرتاب‌گر، هدف را مورد اصابت قرار دهد.

اينكه گفته شده، سامانه موشكی سوم خرداد در آنِ واحد می‌تواند با چهار هدف درگير شود، معنايش اين است كه هر آتش‌بار یا سامانه می‌تواند چهار موشک در آنِ واحد به سوی چهار هدف مختلف شليک كند؛ یعنی سه موشک از آتش‌بار اصلی و یک موشک از آتش‌بار ذخیره و یا کمکی.

انتهای پیام/4079/

http://ana.ir/i/477909
ایران در تولید پهپاد در رده 5 کشور جهان قرار دارد/ آزمایش بمب 500 پوندی بر روی پهپاد کرار

ایران در تولید پهپاد در رده 5 کشور جهان قرار دارد/ آزمایش بمب 500 پوندی بر روی پهپاد کرار

امروز توانایی صادرات انواع تجهیزات و فناوری‌های دفاعی را داریم

امروز توانایی صادرات انواع تجهیزات و فناوری‌های دفاعی را داریم

 امکان کنترل موشک‌های سوخت جامد در خارج از جو فراهم شد

امکان کنترل موشک‌های سوخت جامد در خارج از جو فراهم شد

تصاویر جدید از خرابی‌های پایگاه عین الاسد پس از حمله موشکی ایران

تصاویر جدید از خرابی‌های پایگاه عین الاسد پس از حمله موشکی ایران