شنبه  16  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آیت‌الله خاتمی:

دشمنان قسم‌خورده کشور ملتمسانه از مردم می‌خواستند که در انتخابات شرکت نکنند/ منتخبان مردم مغرور نشوند

جمعه 02 اسفند 1398 ساعت 13:16
خطیب جمعه تهران گفت:‌ از مردم می‌خواهم با حضور خود عملاً «مرگ بر آمریکا» را تحقق ببخشند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، آیت‌الله سید احمد خاتمی در خطبه‌های امروز نماز جمعه اظهار کرد: یکی از جاهایی که قضاوت می‌گیرد، قضاوت در مورد انتخاب افراد در انتخابات است. ملت ایران امروز پای صندوق رأی قضاوت می‌کنند، در این قضاوت‌ها و اصلح دانستن و ندانستن‌ها باید فقط و فقط خدا را ببینید، اینکه به فلان فرد رأی بدهید چون هم‌حزبی یا همشهری شما است، نباید ملاک باشد.

خطیب موقت جمعه همچنین به تحلیل شرایط روز پرداخت و انتخابات امروز گفت: نصف روز دوم اسفند گذشته و نیم دیگر آن باقی است و همچنان جای تأکید بر حضور در انتخابات وجود دارد. خدا از کسانی که رأی دادند، قبول کند که موفق به انجام این واجب سیاسی شدند، اما به کسانی که هنوز رأی ندادند، سفارش می‌کنم، به توصیه مقام معظم رهبری عمل کنند و رأی بدهند و در حد توان درست انتخاب کنند.

خطیب نماز جمعه تهران کسانی که از کاندیداها شناخت ندارند از روی راهنمایی‌ها لیست را پر کنند، تصریح کرد: بنابراین از آنجا که حفظ نظام از اوجب واجبات است و این حضورها مقدمه واجب است و مقدمه واجب، هم واجب است، لذا حضور در انتخابات واجب است.

وی با تأکید بر اینکه این حضورها عمل صالح است و دشمن را به خشم می‌آورد، خاطرنشان کرد: اگر کسی می‌خواهد ببیند حضور در این انتخابات چه تأثیری بر دشمنان دارد، به شیطنت‌های فوق‌العاده دشمنان این ملت مبنی بر عدم حضور در انتخابات نگاه کنند. آن‌ها در این لحظات آخر ملتمسانه از مردم می‌خواستند در انتخابات شرکت نکنند.

خطیب جمعه تهران افزود:‌ از مردم می‌خواهم با حضور خود عملاً «مرگ بر آمریکا» را تحقق ببخشند. این رأی دادن‌ها مایع سرافکندگی دشمنان ملت ایران و سربلندی مردم خواهد شد.

امام‌جمعه موقت تهران تصریح کرد: کسانی هم که حائز اکثریت آراء می‌شوند، نباید مغرور شوند و با رقبا کینه‌توزانه برخورد کنند؛ چرا که همین رقابت‌ها باعث ایجاد فضای انتخاباتی و آمدن مردم به پای صندوق‌های رأی می‌شود.

وی عنوان کرد: اینکه کسی بعد از انتخاب نزد فلان وزیر یا مسئول برود و از او بخواهد چون فلان شخص از وی طرفداری نکرده باید برکنار شود کار درستی نیست. نمایندگانی که چنین کارهایی می‌کنند نشان می‌دهند که برای خدا نیامده‌اند؛ چرا که معنای انتخابات آزاد همین است که هر کس به هر کسی که می‌خواهد رأی بدهد. البته وزرا هم در این زمینه باید در عزل و نصب‌ها دقت کنند و روی قانون بایستند.

این عضو هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری با اشاره به بیانات رهبر انقلاب اسلامی درباره انتخابات خاطرنشان کرد: همان‌طور که حفظ نظام از اوجب واجبات است این حضور پای صندوق‌های رأی مقدمه این واجب به حساب می‌آید. این صف‌ها از آن چیزهایی است که دشمن را به خشم می‌آورد و مردم در باقی روز به این واجب عمل کنند.

وی ادامه داد: اگر کسی می‌خواهد نقش این انتخابات را ببیند به شیطنت فوق‌العاده دشمنان قسم‌خورده این کشور مبنی بر عدم حضور در انتخابات توجه کند که حتی در ساعات آخر ملتمسانه از مردم می‌خواستند که در انتخابات شرکت نکنند. مردم به کوری چشم این دشمنان با حضورشان عملاً شعار مرگ بر آمریکا را تحقق ببخشند. این آمدن قطعاً مایه سرافکندگی دشمنان ملت و سربلندی ایران می‌شود.

امام‌جمعه موقت تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به اتفاقات منطقه خاطرنشان کرد: در هفته‌ای که گذشت شاهد خبرهای خوشی در منطقه بودیم. آمریکا منطقه را به‌هم‌ریخته می‌خواهد ولی آنچه انجام شد خلاف انتظار آمریکا بود. آمریکا یک لبنان به‌هم‌ریخته و بدون نخست‌وزیر می‌خواست؛ اما الحمدلله دیدیم نخست‌وزیر لبنان انتخاب شد و مشغول تشکیل کابینه خود است که این به معنای ناکامی آمریکا در این شیطنت است.

وی اضافه کرد: همچنین از عراق خبر می‌رسد که مجلس نخست‌وزیر را انتخاب کرده و مشغول تشکیل کابینه است درحالی‌که آمریکا یک عراق پراغتشاش می‌خواست. موضوع دیگر راهپیمایی ضدآمریکایی عراقی‌هاست که نشانه بصیرت مردم عراق است که دشمنان خود را شناختند و به دنیا هم اعلام کردند که تا آمریکا در منطقه است منطقه روی خوش به خود نخواهد دید.

خاتمی با اشاره به بدرقه مردم عراق از شهید سردار سلیمانی یادآور شد: این بدرقه در بغداد، نجف و کربلا یک بدرقه معمولی نبود بلکه به معنای «مرگ بر آمریکا»ی مردم عراق بود. خبر خوب بعدی مصوبه مجلس عراق مبنی بر اخراج آمریکایی‌هاست.

وی همچنین به پیروزی‌های محور مقاومت در سوریه اشاره کرد و افزود: این خبر خوب پیروزی مقاومت در سوریه و بیرون راندن تکفیری‌ها از حومه حلب مایه مسرت است که بعد از هشت سال هواپیمای مسافربری در فرودگاه حلب فرود آمد. امیدوارم روزی از همین تریبون خبر بدهیم که یک وجب از خاک سوریه در دست تکفیری‌ها نیست.

این عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین بیان کرد: نکته قابل توجه این پیروزی‌های مقاومت این است که بعد از شهادت حاج قاسم سلیمانی این پیروزی‌ها به دست آمده، دشمن فکر می‌کرد با شهادت حاج قاسم فتیله مقاومت پایین کشیده شده غافل از اینکه این اتفاق نخواهد افتاد و تا اخراج آمریکا و رژیم صهیونیستی از منطقه مقاومت ادامه خواهد داشت. ادبیات مورد قبول حاج قاسم در منطقه این بود که تنها و تنها مقاومت است که جواب می‌دهد و مذاکره‌ها جواب نداده، نمی‌دهد و نخواهد داد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: ۷۰ سال است که فلسطین اشغال‌شده و در این مدت از مذاکرات هیچ آبی گرم نشده و هر چه پیروزی بوده به برکت این انتفاضه‌ها بوده، ضمن اینکه مقاومت نشان داد که این طرح «معامله قرن» ترامپ قاتل مثل طفلی است که متولد نشده و نخواهد شد و یک طرح کاملاً شکست‌خورده است و آمریکایی‌ها و صهیونیست‌ها روی آرامش به خود نخواهند دید.

خاتمی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به وصیت‌نامه شهید سردار سلیمانی اظهار کرد: وصیت‌نامه این بزرگ بسیار حکیمانه بود که جز با عنصر اخلاص توان انشای این وصیت وجود ندارد. این وصیت چشمه‌های حکمت بود و نه یک بار که بارها خواندنی است. راه تکریم شهید سلیمانی این است که راه وی دنبال شود و او راهش را در این وصیت که عمده‌ترین بخش آن ولایتمداری است مشخص کرده است.

امام‌جمعه موقت تهران همچنین با اشاره به روزهای اول اسفند، روز شهادت شهید حجت‌الاسلام محلاتی ششم اسفند میلاد امام باقر و هشتم اسفند شهادت امام هادی از مقام شهدا و امامان تجلیل کرد و در پایان یادآور شد: امروز مردم ایران پای صندوق رأی قضاوت می‌کنند و اینکه انسان بگوید چه کسی اصلح است یا نه؟ باید فقط و فقط خدا را در نظر بگیرد نه اینکه فلانی همشهری، هم‌حزبی یا هم‌قبیله‌ای من است.

انتهای پیام/4082/پ

http://ana.ir/i/473413
 نماز جمعه این هفته تهران لغو شد

نماز جمعه این هفته تهران لغو شد

 نماز جمعه این هفته تهران را حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری اقامه می‌کند

نماز جمعه این هفته تهران را حجت‌الاسلام حاج علی‌اکبری اقامه می‌کند

 برنده واقعی انتخابات اسلام و مردم ایران هستند

 برنده واقعی انتخابات اسلام و مردم ایران هستند

مردم پای نظام ایستاده‌اند

مردم پای نظام ایستاده‌اند

صف طولانی تهرانی‌ها برای مشارکت در «جشن ملی»/ جوانانی که به عشق امنیت و حاج قاسم آمدند

صف طولانی تهرانی‌ها برای مشارکت در «جشن ملی»/ جوانانی که به عشق امنیت و حاج قاسم آمدند

حاج قاسم سلیمانی مالک اشتر ولایت بود/ خواب را از چشمان آمریکایی‌ها خواهیم گرفت

حاج قاسم سلیمانی مالک اشتر ولایت بود/ خواب را از چشمان آمریکایی‌ها خواهیم گرفت

دشمنان 3 سال برای فتنه اخیر برنامه‌ریزی کرده بودند/ مردم عربستان حکومت ذلیل خود را به زیر بکشید

دشمنان 3 سال برای فتنه اخیر برنامه‌ریزی کرده بودند/ مردم عربستان حکومت ذلیل خود را به زیر بکشید

راهپیمایی اربعین از مصادیق بی‌نظیر در جهان است

راهپیمایی اربعین از مصادیق بی‌نظیر در جهان است

مذاکره با آمریکا نابخردی است/باید برای مبارزه با فساد به قوه قضائیه کمک کرد

مذاکره با آمریکا نابخردی است/باید برای مبارزه با فساد به قوه قضائیه کمک کرد