دوشنبه  12  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
نگارش علمی پایان‌نامه 15/

انواع روش‌های تحقیق و کاربردهای آن در پژوهش‌های علمی

يكشنبه 03 فروردین 1399 ساعت 09:00
روش‌های تحقیق انواع مختلفی دارد که به‌طورکلی به دودسته کمی و کیفی تقسیم می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه پایان‌نامه گروه دانشگاه خبرگزاری آنا،‌ نگارش پایان‌نامه ازجمله موارد تخصصی است که اغلب دانشجویان در نحوه نگارش علمی آن با مشکلاتی روبرو هستند، از انتخاب عنوان گرفته تا نگارش بخش‌های مختلف پایان‌نامه و اصلاحات تخصصی مربوط به آن، ازاین‌رو خبرگزاری آنا بر آن است تا با ارائه سلسله مباحثی در رابطه با نحوه نگارش پایان‌نامه و نکاتی که در این خصوص دانشجویان باید بدانند، چراغ راهی برای علاقه‌مندان به نگارش دقیق و تخصصی پایان‌نامه‌ها باشد.

پس از خواندن این گزارش دانشجویان و علم‌دوستان با دسته‌بندی روش‌های تحقیق و انواع مختلف آن در نگارش پایان‌نامه و مقاله‌های علمی آشنا خواهند شد.

روش‌های تحقیق و انواع مختلف آن را می‌توان به‌طورکلی به دو دسته تقسیم کرد: کمی و کیفی.

تحقیق کمی مسائل را با استفاده از اعداد توصیف، استنتاج و تحلیل می‌کند. نویسنده بر مجموعۀ داده‌های عددی، خلاصۀ داده‌ها، و استنتاج داده‌ها تأکید می‌کند.

از سوی دیگر، تحقیق کیفی بر روی واژه‌ها، احساسات، عواطف، صداها و سایر عناصر غیر عددی و سنجش ناپذیر تمرکز می‌کند. بنا بر تعاریف، «اگر نتوان اطلاعات را با تکنیک‌های ریاضیاتی تحلیل کرد، اطلاعات مذکور را کیفی در نظر می‌گیرند.

این مشخصه به این معناست که رخداد به‌اندازه‌ای تکرار نشده است که اجازه داشته باشیم داده‌های قابل‌اعتمادی را جمع‌آوری کنیم.

 روش‌های تحقیق و انواع مختلف آن با توجه به ماهیت مطالعه

انواع روش‌های تحقیق با توجه به ماهیت پژوهش به دو دسته تقسیم می‌شوند: توصیفی و تحلیلی.

تحقیق توصیفی معمولاً شامل پیمایش‌ها و مطالعاتی می‌شود که هدفشان شناسایی حقایق است. به‌عبارت‌دیگر، تحقیق توصیفی به‌طور عمده با «شرح امور آن‌گونه که هستند» سروکار دارد. محقق در تحقیق توصیفی، هیچ کنترلی روی متغیرها ندارد.

از سوی دیگر، تحقیق تحلیلی اساساً ازاین‌جهت با تحقیق توصیفی متفاوت است که محقق باید از حقایق و اطلاعاتی استفاده کند که در دسترس است و باید از موادی که در دسترس است استفاده کند تا آن‌ها را به‌صورت انتقادی مورد ارزیابی قرار دهد.

 روش‌های تحقیق و انواع مختلف آن با توجه به هدف مطالعه

با توجه به هدف مطالعه، انواع روش‌های تحقیق را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد: تحقیقات کاربردی و تحقیقات بنیادی. تحقیقات کاربردی را می‌توان نوعی اقدام‌پژوهی دانست. از طرف دیگر، تحقیقات بنیادی گاهی اوقات تحقیقات پایه و یا محض نامیده می‌شوند.

شباهت‌های بین تحقیقات کاربردی و بنیادی (اساسی) مربوط به شیوۀ به‌کارگیری روشی نظام‌مند و علمی برای انجام مطالعه است.

روش‌های تحقیق و انواع مختلف آن با توجه به طرح پژوهش

بر اساس طرح پژوهش، روش‌های تحقیق را می‌توان در دو گروه طبقه‌بندی کرد: اکتشافی و قطعی. مطالعات اکتشافی تنها حوزه‌ی پژوهشی را بررسی می‌کنند و برای ارائه‌ی پاسخ‌های نهایی و قطعی به سؤالات پژوهشی، تلاشی صورت نمی‌دهند. برعکس، هدف مطالعات قطعی این است که برای سؤالات پژوهشی، پاسخ‌های نهایی و قطعی فراهم کند.

انتهای پیام/4133/پ

http://ana.ir/i/475306
یک مقاله علمی پژوهشی استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟

یک مقاله علمی پژوهشی استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟

در پژوهش مسئله یابی کنید نه مسئله سازی 

در پژوهش مسئله یابی کنید نه مسئله سازی 

اهداف و فرضیات پروپوزال و پایان‌نامه چگونه نوشته می‌شود؟

اهداف و فرضیات پروپوزال و پایان‌نامه چگونه نوشته می‌شود؟

تفاوت‌های بین مقدمه و بیان مساله را بشناسیم

تفاوت‌های بین مقدمه و بیان مساله را بشناسیم

نحوه استفاده از نقل‌قول در مقالات علمی/ ساده‌انگاری‌‌ای که منجر به سرقت علمی می‌شود

نحوه استفاده از نقل‌قول در مقالات علمی/ ساده‌انگاری‌‌ای که منجر به سرقت علمی می‌شود