شنبه  09  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
پا به پا با دغدغه‌های دانشجویان1/

سردرگمی دانشجویان در پیچ و خم اداری پایان‌نامه/ پایان‌نامه‌هایی که در صف بی‌نظمی دانشگاه‌ها ایستاده‌اند

سه شنبه 05 آذر 1398 ساعت 12:00
با توجه به پیشرفت دانش و فناوری، انتظار می‌رود دانشگاه‌ها که خود مراکز تولید علم هستند، گامی مؤثر در جهت کاهش بوروکراسی‌های اداری در مسیر دفاع از پایان‌نامه‌ها بردارند.

به گزارش خبرنگار حوزه پایان‌نامه گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، فراهم کردن امکانات رفاهی و کاستن از دغدغه‌های امور اداری و مالی از ملزومات هر محیط علمی، دانشگاهی و مؤسسه پژوهشی است. وجود محیطی آرام و بی‌دغدغه منجر به کارایی بیشتر پژوهش‌ها، تمایل و ذوق بیشتر پژوهشگران برای انجام پروژه‌های کاربردی می‌شود.

عمده پژوهش و خروجی دانشگاه در دوران مقطع تحصیلات تکمیلی را می‌توان پایان‌نامه و رساله دانست. این در حالی است که پایان‌نامه همواره مشکلاتی ازجمله روند اداری پرپیچ‌وخم، تأیید پروپوزال و تهیه فرم‌های آن برای دانشجویان را به همراه دارد که گاهی از سوی آموزش و پژوهش دانشگاه راهنمایی کامل صورت نمی‌گیرد و منجر به سردرگمی دانشجویان می‌شود.

مراحل اداری پایان‌نامه از یک‌ روند اداری مشخص و هماهنگی برخوردار نیست که علت اصلی آن را می‌توان تعدد مسئولان این حوزه دانست. همچنین الکترونیکی نبودن انجام امور اداری پایان‌نامه زمان‌بر و پیدا کردن مسئولان مربوطه برای تأییدیه مراحل پایان‌نامه منجر به طی کردن بوروکراسی اداری و کاغذبازی شده است. در برخی موارد نیز پروپوزال‌ها و سایر فرم‌های مربوطه به تأیید جلسه دفاع دانشجویان در دانشگاه مفقود می‌شود و مسئولان امر نیز پاسخگوی این بی‌نظمی‌ها نیستند. این در حالی است که با وجود این کم‌کاری‌ها تمام مشکلات تنها متوجه دانشجویان می‌شود.

یکی از دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا، اظهار کرد: «بسیاری از دانشجویان این واحد دانشگاهی با بی‌نظمی اداری این واحد دانشگاه مواجه هستند و به مشکل برخورده‌اند؛ اکنون نزدیک به دو ماه است که نمی‌توانم از پایان‌نامه خود دفاع کنم؛ زیرا دانشگاه مدرک تأیید تحصیلی دوره کارشناسی من را گم‌ کرده است؛ از این‌رو به علت نقص مدارک نمی‌توانم از پایان‌نامه دفاع خود کنم.»

وی افزود: «نمی‌دانم چرا این مدرک تحصیلی باید در دانشگاه گم شود؛ از طرفی نیز چرا تاکنون دانشگاه این نقص مدارک تحصیلی من را پیگیری نکرده است! به علت وجود این نقص من نمی‌توانم از پایان‌نامه خود دفاع کنم و برای برطرف کردن آن چند ماه باید وقت و هزینه صرف شود. بنابراین دفاع از پایان‌نامه به ترم بعدی موکول می‌شود؛ به این معنا که من باید یک ترم دیگر نیز شهریه را متقبل شوم!»

این دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد اذعان کرد: «از طرفی یک‌ روند اداری ثابتی در این واحد دانشگاهی حاکم نیست؛ به‌طور مثال مدیر گروه به من می‌گوید ابتدا باید دفاع کنم اما مسئول پژوهش می‌گوید ابتدا باید پایان‌نامه خود را در سیستم ثبت کنم و اکنون من در بین مسئول پژوهش و مدیر گروه سرگردان شده‌ام!»

بدیهی است که این‌گونه مشکلات را می‌توان با تدبیر مسئولان امر به سهولت حل و فصل کرد و برای جلوگیری از وقوع مجدد آن چاره‌ای جست. با توجه به پیشرفت دانش و فناوری، انتظار می‌رود دانشگاه‌ها که خود مراکز تولید علم هستند، در جهت تسهیل این روند، به الکترونیکی شدن مراحل پیش روی دانشجویان در طول دوران تحصیل حرکت کنند و گامی موثر در جهت کاهش بوروکراسی‌های اداری در مسیر دفاع از پایان‌نامه‌ها بردارند.

انتهای پیام/4084/پ

http://ana.ir/i/443571
مهلت دفاع از پایان‌نامه و رساله دانشجویان دانشگاه آزاد تمدید شد

مهلت دفاع از پایان‌نامه و رساله دانشجویان دانشگاه آزاد تمدید شد

تبیین نقش دانشجویان در بیانیه گام دوم/ گام بلند دانشجویان در راستای تحقق اهداف انقلاب

تبیین نقش دانشجویان در بیانیه گام دوم/ گام بلند دانشجویان در راستای تحقق اهداف انقلاب

توئیتر، میدانِ سیاستمداران ایرانی

توئیتر، میدانِ سیاستمداران ایرانی

معرفی سایت‌های ارائه کننده رایگان پایان‌نامه!

معرفی سایت‌های ارائه کننده رایگان پایان‌نامه!

چرخ‌دستی هیبریدی به کمک کشاورزان و کارگران می‌آید + عکس و فیلم

چرخ‌دستی هیبریدی به کمک کشاورزان و کارگران می‌آید + عکس و فیلم

اثر مثبت مصرف رزماری بر کوفتگی عضلانی ورزشکاران

اثر مثبت مصرف رزماری بر کوفتگی عضلانی ورزشکاران