پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی:

بخش کشاورزی موتور محرک اقتصاد در زمان تحریم است

چهارشنبه 20 فروردین 1399 ساعت 10:49
وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی گفت: بخش کشاورزی ظرفیت‌های پنهان و آشکار فراوانی دارد و با اتکا به ظرفیت نیروهای توانمند در زمان تحریم می‌تواند موتور محرک بخش اقتصادی باشد.

به گزارش خبرنگار حوزه مجلس گروه سیاسی خبرگزاری آنا، کاظم خاوازی، وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت جهاد کشاورزی در صحن علنی مجلس اظهار کرد: جدیت در اجرای تکالیف قانونی و وظایف حاکمیتی، رفع تنگناها و گلوگاه‌های تولیدی در محصولات اساسی، به ویژه در این مدت کوتاه، ریل‌گذاری با ایجاد بسترهای اجرایی برای اقدامات آتی و شکوفایی بخش کشاورزی در اولویت برنامه‌های بنده قرار دارد.

وی افزود: نمایندگان می‌دانند که بخش کشاورزی چند وجهی است که در حال حاضر تأمین حدود 80 درصد انرژی غذایی، 19 درصد از اشتغال و 20 درصد از صادرات غیر نفتی را و گردش قابل ملاحظه‌ای از صنایع را به خود اختصاص داده است، علی‌رغم فشارهای ناشی از تحریم‌های ظالمانه، رشد بخش کشاورزی در سال، 7 و 8 دهم درصد بوده است، این آمارها نویدبخش ظرفیت قابل توجه بخش کشاورزی در تحقق اقتصاد بدون نفت است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی ادامه  داد: با این اعتقاد به میدان آمده‌ام که با وجود همه مشکلات، بخش کشاورزی ظرفیت‌های بی‌بدیل پنهان و آشکاری دارد که به لطف خداوند و با بهره‌گیری از توان همه فعالان و به ویژه منابع انسانی توانمند می‌تواند موتور محرکه رشد اقتصادی و بالندگی کشور، حتی در شرایط تحریم‌‌ها باشد.

خاوازی تصریح کرد: تأمین غذای کافی و جهش تولید در بخش کشاورزی باید در قالب زنجیره‌های ارزی صورت گیرد، اگر بخواهیم ناپایداری و نوسانات قیمت و مقدار تولید محصولانت کشاورزی، میزان ضایعات و تفاوت قیمت در بازار مصرف و مبادی تولیدی را به حداقل برسانیم و نیز از کیفیت محصولات تولیدی برای عرضه به بازارهای جهانی مطمئن باشیم، چاره‌ای‌ نداریم که رویکرد مدیریت کلان بخش کشاورزی را از توجه صِرف به یک حلقه از زنجیره، یعنی تولید به عرضه از مبدأ تغییر دهیم.

وی در خصوص برنامه‌های خود برای مدیریت وزارت جهاد کشاورزی به سه رکن امنیت غذایی اشاره و بر لزوم توجه به اسناد بالادستی از جمله سند توسعه تاکید کرد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: در اجرای تکالیف به طور ویژه ماده 31 قانون برنامه ششم توسعه را دنبال خواهم کرد. برای جهش تولید روغن با ایجاد تنوع، برنامه‌های جدیدی را اجرا خواهم کرد. در حوزه شیلات در دریاهای جنوب و شمال که زمینه خوبی برای اشتغال دارند، برنامه‌های توسعه‌ای خوبی پیش‌بینی شده است.

خاوازی گفت: یکی از مهمترین عواملی که تولید را تحت تاثیر قرار می‌دهد، هسته‌های اولیه است. برای تولید بذرهای پربازده ریل‌گذاری‌های اساسی خواهیم کرد و با بهره‌گیری از توان بخش خصوصی تا پایان دولت تامین بذر بخش سبزی و سیفی را از 2 درصد به 20 درصد خواهیم رساند.

وی افزود: دومین عامل محدودکننده تولید نهاده است. در خصوص نهاده کود، در بخش نظام تامین و توزیع نیازمند تحولاتی هستیم. از دیگر مولفه‌های اثرگذار بر تولید و نوسانات تولید، ابزارهای حمایتی است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی اضافه کرد: کشاورزی در همه کشورهای دنیا با حمایت دولت‌ها سرپا نگه داشته و تقویت می‌شوند. آزادترین اقتصادها هم موضوع امنیت غذایی را به بازارها نمی‌سپارند. این حمایت‌ها باید هدفمند و دقیق انجام بگیرد. تامین مالی، افزایش سرمایه‌گذاری و تعیین قیمت‌های عادلانه برای کشاورز باید انجام بگیرد.

خاوازی در بخشی از صحبت‌های خود در خصوص برنامه‌های پیشنهادی گفت: نوآوری در خدمات مالی با حضور استارتاپ‌های جوان از جمله مواردی است که به جدیت پیگیری خواهد شد.

وی در خصوص صادرات محصولات کشاورزی هم گفت: در جهت رشد و توسعه صادرات به دنبال بازارهای پایدار برای محصولات باید باشیم.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی همچنین گفت: ظرفیت‌های مغفول بسیاری وجودی دارد که می‌تواند در عرصه تولید نقش‌آفرینی کند که به عنوان نمونه می‌توان به زمین‌های دیم‌زار کشور اشاره کرد که می‌توان از این طریق تولید را افزایش داد.

خاوازی بیان کرد: رکن دوم امنیت غذایی سلامت غذاست. طبیعی است که همه در ارتباط با سموم حساس باشند. از بُعد خارجی هم سلامت برای صادرات بسیار مهم است. در این حوزه اقداماتی انجام خواهیم داد و گزارش‌هایی را به نمایندگان ارائه خواهیم کرد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی عنوان کرد: اختلاف بین کانون‌های تولید و مراکز فروش، مانع اصلی در دسترسی مردم به مواد غذایی است. در این زمینه تلاش خواهیم کرد این امر را پیش ببریم و با استفاده از همه زیرساخت‌ها و اصلاح رویکرد به این حرکت شتاب بدهیم.

خاوازی گفت: در کنار امنیت غذایی، حمایت از فعالان بخش کشاورزی هم مهم است.

وی افزود: حداقل 4 میلیون بهره‌بردار در این بخش هستند. اقدامات اولیه و اولویت‌دار ما در این حوزه توجه به افزایش مهارت‌های شغلی بخش کشاورزی است. تقویت نقش جامعه عشایری و توجه به مسائل کوچ اینان و تهیه نهاده‌های دامی نیز در اولویت است.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی ادامه داد: مشارکت بهره‌برداران در تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در کنار تربیت کشاورزان آینده و نگرانی از حضور نسل جوان در کشاورزی را پیگیری خواهیم کرد.

خاوازی در خصوص آب هم گفت: در رابطه با آب براساس ویژگی‌های کشور ما که اهمیت دارد، برنامه‌های ارزشمندی مانند توسعه گلخانه‌ها برنامه‌ریزی شده است. اجرای این طرح‌ها نیازمند مساعدت مجلس است.

وی بیان کرد: به موازات فعالیت‌های خوب سخت‌افزاری صورت گرفته، مباحث نرم‌افزاری هم باید مورد توجه قرار گیرد تا بهره‌برداران از منافع سیستم‌های جدید بهره‌مند شوند. باتوجه به محدودیت منابع خاک هم لازم است، آن منابع محدود را حفظ کنیم و بهره‌وری را افزایش دهیم. خوشبختانه مجلس دهم گام‌های مهمی برداشته است که شایسته تقدیر است. در حوزه جنگل، تنفس جنگل‌های شمال خط قرمز ماست.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی گفت: وزارت جهاد کشاورزی یکی از وزارتخانه‌‌های مهم کشور است و فرد انتخابی مسئولیت مهمی برعهده خواهد گرفت.

خاوازی افزود: انتخاب شما نمایندگان مجلس هرچه باشد با در نظر گرفتن اصل شایسته سالاری خواهد بود. اعتقاد بنده این است که وزارت جهاد کشاورزی غیرسیاسی است و بنده نیز به عنوان کارشناس از همه ظرفیت‌ها بهره خواهم گرفت و رهنمود‌های رهبر حیکم انقلاب برای استفاده از ظرفیت‌ها را پیگیری خواهم کرد.

وزیر پیشنهادی جهاد کشاورزی بیان کرد: تلاش خواهم کرد میدان را برای نقش آفرینی همه و به ویژه افراد جوان و شرکت‌های دانشبنیان باز کنم. اینجانب عمیقاً براین باورم که مجلس اتاق فکر و ناظر بر برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی است. بی‌تردید در شرایط امروز کشور نیازمند سیاست‌گذاری و تدبیر ویژه هستیم.

انتهای پیام/4079/

http://ana.ir/i/481777
روش برکناری وزیر صنعت، معدن و تجارت عجیب بود

روش برکناری وزیر صنعت، معدن و تجارت عجیب بود

دستگاه‌های مختلف خدمات خود را در بستر اینترنت ارائه کنند

دستگاه‌های مختلف خدمات خود را در بستر اینترنت ارائه کنند

دولت ۵ هزار میلیارد تومان برای بیکارشدگان کرونا در نظر گرفته است

دولت ۵ هزار میلیارد تومان برای بیکارشدگان کرونا در نظر گرفته است

پیام روحانی به مجلس درباره رأی اعتماد به خاورزی

پیام روحانی به مجلس درباره رأی اعتماد به خاورزی

یأس در مکتب ما معنا ندارد/ از شنبه وارد مرحله جدید از مهار کرونا می‌شویم/ یک‌میلیون تومان با یارانه اردیبهشت پرداخت می‌شود

یأس در مکتب ما معنا ندارد/ از شنبه وارد مرحله جدید از مهار کرونا می‌شویم/ یک‌میلیون تومان با یارانه اردیبهشت پرداخت می‌شود

جامعه دانشگاهی خاوازی را شایسته تصدی وزارت جهادکشاورزی نمی‌داند/ در گلوگاه‌های فساد گرفتار می‌شود

جامعه دانشگاهی خاوازی را شایسته تصدی وزارت جهادکشاورزی نمی‌داند/ در گلوگاه‌های فساد گرفتار می‌شود

خاوازی شخصیتی علمی در موضوع کشاورزی است

خاوازی شخصیتی علمی در موضوع کشاورزی است

خاوازی از لحاظ صلاحیت فنی و مدیریتی مورد تأیید کمیسیون کشاورزی است

خاوازی از لحاظ صلاحیت فنی و مدیریتی مورد تأیید کمیسیون کشاورزی است