پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
نهاوندیان:

ادعای آمریکا که تحریم‌ها شامل غذا و دارو نمی‌شوند نادرست است

سه شنبه 19 فروردین 1399 ساعت 20:45
معاون اقتصادی رئیس‌جمهور گفت: ادعای آمریکا که تحریم‌ها شامل غذا و دارو نمی‌شوند ادعای نادرستی است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور دوشنبه‌شب در گفتگوی ویدئویی با کریستین امانپور، مجری شبکه سی‌ان‌ان، گفت: هیچ کشوری در صندوق بین‌المللی پول حق وتو ندارد، و سیاست صندوق بین‌المللی پول این است که در ارزیابی و تأیید درخواست‌های وام، منصفانه عمل کند.

وی افزود: ایران در درخواست خود از صندوق بین‌المللی پول خواستار «تأمین مالی فوری» شده که یک ابزار خودکار است که حق دولت‌ها و کشورهاست که در هنگام نیاز مالی، می‌توانند از آن استفاده کنند. ایران از اعضای مؤسس صندوق بین‌المللی پول است و عملکرد مالی خوبی دارد و این نهاد بین‌المللی باید کاری را انجام دهد که از آن انتظار می‌رود.

معاون رئیس‌جمهور در ادامه با تکذیب شایعات مبنی بر رد درخواست وام ایران اعلام کرد درخواست ایران به جریان افتاده و مراحل خود را می‌گذراند و بسیاری از کشورها از آن حمایت کرده‌اند.

نهاوندیان تصریح کرد: هنگامی که با شیوع یک بیماری در سطح جهان روبه‌رو هستیم، مهم است که درک کنیم اگر بیماری در یک نقطه از جهان مهار نشود، در واقع به گسترش آن در دیگر نقاط جهان کمک کرده‌ایم؛ بنابراین این یک مسئله داخلی نیست، بلکه یک مسئله جهانی است.

وی افزود: واقعیت آن است که اکنون شاهد جنبه تاریک جهانی‌شدن هستیم. با یک مشکل جهانی روبه‌رو هستیم، اما راه‌حل جهانی برای آن نداریم. اکنون زمان همکاری است نه اینکه دعواهای جدید شروع کنیم و مانع از دستیابی یک کشور به اقلام پزشکی شویم. ما همه در یک قایق نشسته‌ایم.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهور با اشاره به تحریم‌های آمریکا علیه ایران و تأثیرات منفی آن در مبارزه جمهوری اسلامی ایران با کرونا گفت: در ایران مشکلاتی که در مبارزه با ویروس کرونا وجود دارد دوچندان است و دلیل آن هم تحمیل هزینه اضافی معاملاتی است. ادعای آمریکا که تحریم‌ها شامل غذا و دارو نمی‌شوند ادعای نادرستی است. همان‌طور که می‌دانید تجارت دوطرفه است، اگر بخواهید پول کالاهای وارداتی را بپردازید، باید از طریق مؤسسات مالی اقدام کنید و این در حالی است که تمام بانک‌ها و مؤسسات مالی در معرض تهدید و فشار دولت آمریکا هستند؛ بنابراین، در واقعیت عملی، تهیه اقلام درمانی، بسیار مشکل و پرهزینه است.

وی در واکنش به پیشنهاد کمک امریکا به ایران و رد این پیشنهاد از سوی مقامات جمهوری اسلامی، گفت: حرف و عمل آمریکا باید با هم مطابقت داشته باشد. نمی‌شود دودوزه‌بازی کرد. نمی‌توانید مانع از دستیابی کشوری به اقلام پزشکی و دارو و غذا بشوید و هم‌زمان اعلام کنید که آماده کمک هستید. آن‌ها قبل از اینکه کمک کنند باید تمام موانعی را که بر سر راه تجارت عادی قرار داده‌اند بردارند، چه در مورد غذا و اقلام پزشکی و چه برای تجارت در هر زمینه دیگری؛ بنابراین به اعتقاد من اولین گام، ارسال بسته‌های کوچک دارو نیست، بلکه گام نخست، باید لغو واقعی تحریم‌ها باشد.

نهاوندیان در پاسخ به سؤالی در خصوص تردیدهایی که در خصوص آمارهای ارائه‌شده از سوی دولت در خصوص تلفات کرونا مطرح می‌شود، گفت: به نظر من اگر شما به فضای مجازی و دنیای مجازی مراجعه کنید،‌ همه‌چیز مورد تردید قرار دارد،‌ حتی آمارهای ارائه‌شده توسط آمریکا هم مورد تردید قرار می‌گیرند. آنچه که وزارت بهداشت ما در طول تمام این ۴۵ روز انجام داده است، آن‌ها را بر اساس موارد قطعی تأییدشده، اطلاع‌رسانی کرده است،‌ و همین‌طور که توانایی‌های انجام آزمایش رشد یافته است، دقت آمارها نیز افزایش پیدا کرده است.

معاون اقتصادی رئیس‌جمهوری گفت یکی از دلایل افزایش آمار مبتلایان در کشور ما افزایش موارد آزمایش گیری است. چه اینکه در ابتدا به دلیل دشواری در دسترسی به کیت‌های آزمایش، ما قادر نبودیم تمامی موارد ابتلا را تأیید کنیم ولی در حال حاضر ما اطلاعات بیشتری در دست داریم و به لطف تیم‌های غربالگری که وزارت بهداشت ما راه‌اندازی کرده است و مورد تحسین سازمان بهداشت جهانی نیز واقع‌شده، اکنون بیش از ۶۰ میلیون نفر در کشور تحت غربالگری قرار گرفته‌اند. بدین ترتیب اطلاعات ما در سراسر کشور در حال افزایش است.

وی روند کنترل بیماری در کشور را امیدوارکننده خواند و گفت: داده‌ها حاکی از آن است که برخی از استان‌ها از نقطه اوج ابتلاء به بیماری عبور کرده‌اند و هم‌اکنون در ناحیه افول در منحنی شیوع بیماری قرار گرفته‌اند. ما امیدواریم که با ادامه همکاری از سوی مردم، که در فاز نخست شاهد آن بودیم، قادر به کنترل بیماری بشویم، و عملکرد درمانی در ایران ثابت کرد که امکانات فراهم شده، تاکنون، برای پاسخگویی به‌تمامی موارد مراجعه کفایت کرده است. ما در ایران، موردی را نداشتیم که بیماری به بیمارستان آمده و نتواند در آنجا تحت درمان قرار گیرد.

وی با اشاره به کاهش تدریجی محدودیت‌ها و آغاز فعالیت کسب‌وکارها در مرحله «فاصله‌گذاری هوشمند» گفت: در واقع، این سومین مرحله از سیاست فاصله‌گذاری اجتماعی در ایران است. همان‌طور که می‌دانید، تعطیلات نوروزی برای ایرانیان ایام سفر و گشت‌وگذار است. هنگامی که دولت شروع به اطلاع‌رسانی به مردم کرد و از آن‌ها خواست به مسافرت نروند، برای ایرانی‌ها سخت بود که به سفر نروند؛ اما آمار نشان می‌دهد که بیش از 70 درصد مردم به‌طور داوطلبانه تصمیم گرفتند که به سفر نروند؛ بنابراین، با کسب این رأی حمایت و پشتیبانی از مردم، در مرحله دوم مقابله با کرونا، مقررات سفت و سخت‌تر شد و محدودیت‌های سخت‌گیرانه‌تری اعمال گردید و مقرر گردید مردم از استان‌های خود خارج نشوند. اکنون اگر به آمار امروز و دیروز که توسط وزارت بهداشت ایران ارائه‌شده نگاهی بیندازید، می‌بینید که روند ابتلا در برخی از استان‌های کشور رو به کاهش است. مرحله سوم را مرحله فاصله‌گذاری اجتماعی هوشمند نام‌گذاری کرده‌اند که بر اساس آن برخی ادارات و کسب‌وکارهای ضروری، کار خود را از سر می‌گیرند؛ اما شعار «در خانه بمانید» همچنان پابرجاست. در این مرحله، یک‌سوم کارمندان دولت در خانه خواهند ماند و مشاغل غیرضروری و اجتماعات، همچنان بسته می‌مانند.

نهاوندیان بر شفافیت کامل دولت در مسئله کرونا تأکید کرد و گفت: من می‌توانم به شما اطمینان دهم که سیاست دولت رئیس‌جمهور روحانی،‌ شفافیت کامل درباره این موضوع است. ما بر سر جان مردم معامله نمی‌کنیم، و سیاست ما بیانگر این است که جان مردم به‌اندازه حیات اقتصادی آن‌ها برای ما اهمیت دارد. بسته حمایتی که برای این امر طراحی و تصویب شده است، بودجه وزارت بهداشت را تقویت کرد، به همین دلیل است که اکنون ما در مقایسه با بعضی از دیگر کشورها، حتی در اروپا، حتی ایالات‌متحده، در شرایط قابل قبولی به سر می‌بریم. ما متأسفیم که برخی از اخباری که از آنجا می‌شنویم بسیار ناراحت‌کننده هستند. در حال حاضر در ایران، ما در حال حرکت به سمت کنترل گسترش بیماری هستیم. تعداد مبتلایان و بیماران، روند رو به رشد را پشت سر گذاشته است، درعین‌حال باید بسیار باتدبیر عمل کنیم. محدودیت‌ها همچنان اعمال می‌شوند. ما امیدواریم همان‌طوری که مهار در استان‌هایی که بیماری از آنجا شروع شد انجام گرفته است، چنانچه بیماری را در استان‌های جدید مهار کنیم، ما از این مرحله عبور خواهیم کرد.

انتهای پیام/4127/پ

http://ana.ir/i/481722
محکومیت تحریم‌های آمریکا از سوی شورای جهانی كليساها

محکومیت تحریم‌های آمریکا از سوی شورای جهانی كليساها

یأس در مکتب ما معنا ندارد/ از شنبه وارد مرحله جدید از مهار کرونا می‌شویم/ یک‌میلیون تومان با یارانه اردیبهشت پرداخت می‌شود

یأس در مکتب ما معنا ندارد/ از شنبه وارد مرحله جدید از مهار کرونا می‌شویم/ یک‌میلیون تومان با یارانه اردیبهشت پرداخت می‌شود

فیلم/ کمترین حقوق کارکنان دولت ۲میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

فیلم/ کمترین حقوق کارکنان دولت ۲میلیون و ۸۰۰ هزار تومان

خسارت کرونا 15 درصد تولید ناخالص کشور است/ جزئیات وام برای اقشار کم‌ درآمد

خسارت کرونا 15 درصد تولید ناخالص کشور است/ جزئیات وام برای اقشار کم‌ درآمد

جلسه کارگروه مدیریت آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا تشکیل شد

جلسه کارگروه مدیریت آثار اقتصادی شیوع ویروس کرونا تشکیل شد

کارگروهی اقتصادی برای مقابله با خسارات کرونا تشکیل شده است

کارگروهی اقتصادی برای مقابله با خسارات کرونا تشکیل شده است

جزئیات نامه‌نگاری وزارت صنعت با نهاوندیان/ کرونا به کسب و کارهای خرد آسیب زد

جزئیات نامه‌نگاری وزارت صنعت با نهاوندیان/ کرونا به کسب و کارهای خرد آسیب زد