سه شنبه  13  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
روحانی:

فعالیت‌ها در استان تهران از 30 فروردین شروع می‌شود/ تعطیلی دانشگاه‌ها و مدارس تا اول اردیبهشت

يكشنبه 17 فروردین 1399 ساعت 11:20
رئیس جمهور با بیان اینکه فعالیت‌ها در استان تهران از 30 فروردین شروع می‌شود، گفت: مصوب شد که از 23 فروردین دوسوم کارمندان سر کار باشند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی صبح امروز در جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا ضمن تبریک ایام شعبان، روز سلامت و روز جوان اظهار کرد: باید چند نکته را در ابتدا بیان کنم، نکته اول اینکه در روندی که پیش‌رو داریم برای مسئله مبارزه و مقابله با کرونا، هیچ اختلاف‌نظری میان دستگاه‌های دولتی و قوای سه‌گانه وجود ندارد و همه با هم و در کنار هم داریم کار را انجام می‌دهیم.

وی افزود: نیروهای مسلح و همه ارکان کشور همین‌طور در کنار ما هستند و مقام معظم رهبری همه‌جا حمایت فرمودند و هر جا نیاز بود و ما خدمت ایشان نکته‌ای عرض کردیم، پیامی فرستادیم، نامه‌ای نوشتیم ایشان همراهی کردند؛ بنابراین کل نظام یکپارچه است. حالا بدخواهان ما ناراحت و عصبانی هستند خودشان می‌دانند.

رئیس‌جمهور عنوان کرد: کرونا با همه گرفتاری‌هایی که برای ما درست کرده است آثاری هم برای ما داشته و یکی از این آثار همین وحدت و یکپارچگی بیشتر جامعه، دولت، مردم، نیروها و همه ارکان کشور است. البته گزارش‌ها در مورد سالم بودن هوا به دلیل کاهش ترافیک نیز یکی از آثار بیماری کرونا است. به‌هرحال ما هیچ اختلافی در این زمینه نه میان وزارتخانه‌ها، نه وزارت صمت و نه بهداشت نداریم.

روحانی ادامه داد: چیزی که وجود دارد این است که شخصی یا شیطانی در گوشه‌ای چیزی پیدا می‌کند و به رسانه‌های خارج کشور می‌دهد و آن‌ها مسئله را بزرگ می‌کنند. ما هیچ اختلافی در این زمینه نداریم.

وی با بیان اینکه برخلاف دعوت بدخواهان و ضدانقلاب که مردم بین سلامت و فعالیت اقتصادی باید یکی را انتخاب کنند حرف غلط و ناصوابی است، تصریح کرد: هم فعالیت اقتصادی و هم پروتکل‌های بهداشتی هر دو در کنار هم قابل‌اجرا و پیاده کردن است. هم فعالیت اداری و هم فعالیت تولیدی ما و سایر فعالیت‌های اقتصادی ما همه باید به پا باشد اما همه اصول و پروتکل‌های بهداشت و درمان باید مورد مراعات همه ما قرار گیرد.

رئیس‌جمهور گفت: امروز نسبت به طرح جدید فاصله‌گذاری هوشمند بحث کردیم و کارگروهی در این چند روز در وزارت کشور این موضوع را بررسی کرده بود و کمیته اجتماعی و امنیتی ما جمع‌بندی‌ای داشت و ارائه کرد. خواست این کمیته و همچنین وزارت صمت و فعالان اقتصادی و اصناف در جلسه ارائه و جمع‌بندی شد و به این صورت بود که کسب‌وکارها به غیر از تولید که از آغاز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی با هیچ مانعی روبرو نبوده و فعالیت می‌کردند اما برای خدمات اجتماعی و کسب‌وکار تصمیم گرفته شد و پیشنهاد مورد تصویب قرار گرفت که از ۲۳ فرودین ماه کسب‌وکارهای کم ریسک در تمام استان‌های کشور می‌توانند فعالیت خود را آغاز کنند.

روحانی افزود: اما کسب‌وکارهای پر ریسک تا پایان فروردین همچنان ممنوع می‌ماند و بعداً برای آن‌ها تصمیم‌گیری می‌شود؛ مانند مراکز ورزشی و استخرها و … تا اطلاع ثانوی محدود است.

وی ادامه داد: اما در مورد کسب‌وکارهای کم ریسک و فعالیت کسبه و فعالیت‌های اقتصادی‌ای که پر ریسک نیست بنا شد در استان‌ها از شنبه فعالیت خود را با مراعات پروتکل‌های بهداشت و درمان که اعلام کرده و در سایت گذاشته رعایت کنند و حتماً باید بر این پروتکل نظارت شود و مسئولیت اصلی نظارت بر عهده وزارت بهداشت و درمان است. در اینجا تصویب شد اگر نیاز داشتند نیروی بسیج هم کمک کند تا نظارت آن به‌دقت انجام شود زیرا ما نمی‌خواهیم در اینجا کسب‌وکار و فعالیت اقتصادی سلامت جامعه را تحت تأثیر قرار دهد بنابراین همه پروتکل‌ها را باید مورد رعایت قرار دهند.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: اما در مورد استان تهران این فعالیت از شنبه ۳۰ فروردین‌ماه آغاز می‌شود و نظارت و رعایت پروتکل بهداشتی باید به‌دقت انجام شود. از کمیته تبلیغات خواستیم در این زمینه طرح‌ها را آماده کند تا اطلاعات لازم در صداوسیما برای مردم توضیح داده شود که چه کسی در مورد ساعت کار مغازه و فروشگاهش باید چه اصولی را رعایت کند و نسبت به جنسی که عرضه می‌کند چه اصولی باید مراعات شود و مشتری‌ها چه اصولی را باید مورد مراعات قرار بدهند؟

روحانی یادآور شد: همه اصول بهداشتی که باید مورد نظر و توجه قرار بگیرد عنوان شود. آغاز این فعالیت به معنای این نیست که اصل در خانه ماندن را نقض یا فراموش کرده باشیم. آن‌هایی که حضورشان در جامعه ضرورتی ندارد ترجیح است که در خانه بمانند و بیرون آمدن و فعالیت ما باید در جامعه به حداقل ممکن ضروری کاهش پیدا کند.

وی ادامه داد: ما برای بازگشایی فعالیت تصمیم گرفتیم از روند پلکانی استفاده کنیم که پیشنهاد وزارت بهداشت و درمان بود و توصیه آن‌ها به ستاد ملی این بود که این فعالیت‌ها به‌تدریج و پلکانی صورت بگیرد؛ بنابراین هم نسبت به اقتصاد استان‌ها و استان تهران تصمیم‌گیری کردیم و هم گفتیم همه باید اصول را رعایت کنند.

رئیس‌جمهور گفت: نسبت به ادارات دولتی که هم‌اکنون نیز فعال بوده و همه سر کار و فعالیت هستند باید بگویم، از ۲۳ فروردین دوسوم کارمندان سرکار خواهند بود و مابقی مجاز به این هستند که سر کار نیایند. نهادها نیز در مورد این یک سوم تصمیم به گردش افراد برای حضور در محل کار، تصمیم‌گیری خواهند کرد.

روحانی ادامه داد: در مورد افراد حاضر در محل کار نیز باید نسبت به سن و بیماری زمینه‌ای آن‌ها تدابیری لحاظ شود. این را باید مجدداً بگویم کسی که بیمار شد، باید به رئیس و محل کار خود اطلاع دهد و در مدت دو هفته باید در خانه، بیمارستان یا نقاهتگاه بماند. اعلام نکردن مثبت بودن بیماری جرم است.

وی اظهار کرد: کسی که مبتلا به کرونا است، آمدنش به محل کار، اجتماع و به‌طورکلی بیرون ممنوع است. ما در مصوبه قبلی این را تأکید کردیم. دیروز من پرسیدم و این موضوع هنوز ابلاغ نشده است. من از وزیر بهداشت می‌خواهم که قاطع اعلام و ابلاغ کند که هر آزمایشگاهی مثبت بودن بیماری فردی را تشخیص داد، به فرد مبتلا، محل کار و خانواده وی اعلام کند.

رئیس قوه مجریه افزود: همه آزمایشگاه‌های باید نتیجه را به سه جا یعنی، خود فرد، خانواده، بیمار و محل کار اعلام کنند که نتیجه آزمایش مثبت بوده است و این موضوع برای ما مهم است. این به دلیل این است که اهمیت دارد که بیمار باید خود را قرنطینه کند.

روحانی عنوان کرد: کسی که آزمایشش مثبت شد، نباید اضطراب و نگرانی داشته باشد. بسیاری از مردم با ایزوله کردن و قرنطینه خود و بدون درمان خوب می‌شوند و رقم این افراد، ۸۵ درصد است.

وی ادامه داد: ممکن است ۱۵ الی ۲۰ درصد از بیماران نیز به مشکل خورده و به دکتر مراجعه کنند و برخی نیز نیاز به پروتکل درمانی داشته باشند.

رئیس‌جمهور گفت: از صد نفری که مبتلا می‌شوند حدود سه یا چهار نفر با خطر مرگ مواجه هستند. نرم‌های جهانی مرگ در مورد این بیماری پنج درصد است و ما باید تلاش کنیم به زیر سه و دو درصد برسیم.

روحانی ادامه داد: باید این بیماری را به‌منزله آنفولانزا بدانیم. مگر کسی آنفولانزا می‌گیرد، آن را پنهان می‌کند و یا نگران می‌شود. باید همه اصول بهداشتی را مراعات کنیم. اجتماع نباشد، به اجتماع نرویم، دست ندهیم و در مکان‌های لازم از دستکش و ماسک استفاده کنیم.

وی اظهار کرد: وقتی به کسی می‌گویند مبتلا شده، فاجعه رخ نداده است و باید خودش مراعات کند. ما از این وضعیت عبور می‌کنیم.

رئیس قوه مجریه افزود: ترس از کرونا از خود بیماری خطرناک‌تر است و اضطراب و مشکلاتی ایجاد می‌کند.

روحانی در مورد ساعت کاری ادارات عنوان کرد: کار ادارات نیز از ۲۳ فروردین در همه استان‌ها و خود تهران، از ۷ صبح تا ۲ بعدازظهر خواهد بود. چون نهار و نماز جماعت نیست، از همین رو کار به‌صورت پیوسته خواهد بود و تا ساعت ۱۴ خوب است. ماه رمضان نیز این‌گونه خواهد بود.

وی در بحث نقل‌وانتقال گفت: کلیه کالاهای ضروری، چه از مراکز تهیه به محل مصرف و یا گمرک به محل مصرف، هیچ مشکلی نبوده و تاکنون حتی یک درصد خللی در آن وارد نشده است.

رئیس‌جمهور افزود: همه در حال تلاش هستند و برخی اقلام از سوی هواپیما و راه‌آهن جابجا می‌شود که باید تشکر کرد. هم‌اکنون نیز برخی داروها از خارج توسط هواپیما به کشور وارد می‌شود.

روحانی ادامه داد: گفته می‌شود در ماه اسفند و فروردین که با مشکل کرونا مواجه هستیم، هیچ‌کسی در بخش حمل‌ونقل اخراج یا تعدیل نشده است که خبر خوبی است و مشمول تسهیلات می‌شود که اگر بنگاهی نیروی کار خود را تعدیل نکرد، تسهیلات دریافت خواهد کرد. همچنین با پروتکل‌های بهداشتی بخش حمل‌ونقل به کار خود ادامه می‌دهند.

وی در مورد تردد خودروهای شخصی اظهار کرد: در مورد تردد خودروهای شخصی در داخل استان‌ها مشکلی نیست و در مورد تهران و البرز هم مشکلی وجود ندارد و ما به دلیل پیوستگی این دو استان، آن‌ها را یک استان به حساب می‌آوریم. در مورد تردد بین استان‌ها نیز تردد تا ۳۰ فروردین همچنان ممنوع بوده و بعد از این تاریخ آزاد می‌شود.

رئیس قوه مجریه افزود: در مورد آموزش‌وپرورش و آموزش عالی بحث‌هایی امروز شد و فعلاً تصمیم بر این است که در بخش آموزش به‌جز آموزش تکمیلی در دانشگاه که گفته می‌شود از ۳۰ فروردین به‌خصوص بخش دکترا حضوری خواهد بود، در بخش‌های دیگر تصمیم بر این است که تا ۳۰ فروردین همچنان تعطیل باشند.

روحانی عنوان کرد: ما این اختیار را به استان‌ها داده‌ایم که خودشان تصمیم بگیرند. ما برخی استان‌ها را در جنوب به‌صورت سفید داریم و مثلاً در بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مشکلی نیست و می‌توانند آموزش را شروع کنند.

وی یادآور شد: برای کل کشور تا پایان فروردین آموزش تعطیل است تا ما در آینده تصمیم بگیرم.

رئیس‌جمهور گفت: شیوه درمان و کار ویروس کرونا برای ما مشخص نیست و وزارت بهداشت نمی‌تواند قطعی و روشن بگوید که چه می‌شود و مثلاً در دو ماه آینده یا تابستان چه چیزی رخ می‌دهد. ازاین‌رو باید صبر کنیم و اصول بهداشتی را رعایت کنیم.

روحانی ادامه داد: در مورد اماکن مقدسه باید بگویم که آن‌ها تا پایان فروردین همچنان تعطیل هستند و در مورد آن‌ها در آینده تصمیم می‌گیریم.

وی اظهار کرد: ۲۴ فروردین جلسه بعدی ما خواهد بود و اگر نیاز بود، پیش از آن جلسه می‌گذاریم.

انتهای پیام/4079/پ

http://ana.ir/i/481060
تعطیلی مدارس نباید به معنای تعطیلی آموزش باشد

تعطیلی مدارس نباید به معنای تعطیلی آموزش باشد

تعطیلی تمامی مراکز آموزشی تا 2 هفته آینده ادامه پیدا می‌کند

تعطیلی تمامی مراکز آموزشی تا 2 هفته آینده ادامه پیدا می‌کند

یک تا 2 میلیون تومان وام با سود ۴ درصد به خانوارهای کم‌‌درآمد می‌دهیم

یک تا 2 میلیون تومان وام با سود ۴ درصد به خانوارهای کم‌‌درآمد می‌دهیم

جای خالی مصوبات مجلس در روزهای کرونایی/ چرا مجلس آنلاین نمی‌شود؟

جای خالی مصوبات مجلس در روزهای کرونایی/ چرا مجلس آنلاین نمی‌شود؟

دولت تلاش کرد از جوانان استفاده کند

دولت تلاش کرد از جوانان استفاده کند

ارزیابی اقدامات حمایتی دستگاه‌ها از اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر

ارزیابی اقدامات حمایتی دستگاه‌ها از اقشار ضعیف و آسیب‌پذیر

تصمیمات مهم امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا چه بود؟

تصمیمات مهم امروز ستاد ملی مبارزه با کرونا چه بود؟

جوانان ایرانی پرچم‌دار خدمت رسانی به نیازمندان و تقویت ‎همبستگی اجتماعی شده‌اند

جوانان ایرانی پرچم‌دار خدمت رسانی به نیازمندان و تقویت ‎همبستگی اجتماعی شده‌اند

بنگاه‌های اقتصادی نباید دچار ورشکستگی شوند

بنگاه‌های اقتصادی نباید دچار ورشکستگی شوند

طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به «فاصله‌گذاری هوشمند» تبدیل می‌شود

طرح فاصله‌گذاری اجتماعی به «فاصله‌گذاری هوشمند» تبدیل می‌شود

سخنگوی  دولت از کادر درمانی کشور قدردانی کرد

سخنگوی دولت از کادر درمانی کشور قدردانی کرد

15/02/1399 03:41:56 ب.ظ
واقعا باید تعطیل کنند ابتدایی هارو زدند تو اخبار که از بیست و ۷ اردیبهشت مدارس استان های کم خطر باز است 😠😠 ایا استان البرز هم جزوش میشه یا پر خطره
15/02/1399 01:58:15 ق.ظ
لطفا این ترم دانشگاه ومدارس راتعطیل کنید آموزش مجازی حتی یک چهارم حضوری نمیتواند پاسخگوی نیاز دانش آموزان ودانشجویان باشدکنکور وامتحانات میتواند عقب افتاده یاسال آینده برگزارشود لطفا به فکر افرادی باشید که دسترسی به سامانه های مجازی ندارند وسطح آموزش مجازی محدود وضعیف است