سه شنبه  19  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
سخنگوی وزارت خارجه:

نشست آتی کمیسیون مشترک برجام یک جلسه عادی است

دوشنبه 05 اسفند 1398 ساعت 22:13
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام کرد که نشست آتی کمیسیون مشترک برجام در وین یک جلسه عادی است و ارتباطی با سازوکار حل اختلاف برجام ندارد.

به گزارش گروه ورزشی خبرگزاری آنا ، موسوی در پاسخ به پرسش خبرنگاران در خصوص نشست آتی کمیسیون مشترک برجام در وین تصریح کرد: جلسه‌ای که روز چهارشنبه ۷ اسفند برگزار می‌شود، نشست عادی و دوره‌ای کمیسیون مشترک برجام است که در سطح معاونین وزرا و مدیران سیاسی برگزار خواهد شد.

وی تأکید کرد این جلسه ارتباطی با سازوکار حل اختلاف برجام نداشته و جلسه عادی کمیسیون مشترک است که هر سه ماه یک‌بار برگزار می‌شود.

روز چهارشنبه (۷ اسفند) با حضور نمایندگان کشورهای باقی‌مانده در برجام و نماینده اتحادیه اروپا، در وین پایتخت اتریش برگزار می شود.

دور جدید نشست کمیسیون مشترک برجام که در مجموع پانزدهمین دور این نشست‌ها محسوب می‌شود، کمتر از یک هفته پس از سفر وزیران امور خارجه هلند و اتریش به ایران برگزار می‌شود.

ایران به دنبال خروج یکجانبه و برخلاف مقررات بین‌المللی آمریکا از برجام تلاش کرد توافق هسته‌ای را به شرط عمل دیگر طرف‌های این توافق به تعهداتشان حفظ کند اما با گذشت نزدیک به دو سال و ناتوانی طرف‌های اروپایی به تعهدات برجامی، با هدف حفظ بهره‌مندی اقتصادی ایران، گام‌های کاهش تعهدات خود را در بازه زمانی ۶۰ روزه آغاز کرد.

بر این اساس، ایران یک‌شنبه‌ شب ۱۵ دی‌ماه، با صدور بیانیه‌ای گام پنجم و نهایی کاهش تعهدات برجامی خود را اعلام کرد که طبق آن، تهران دیگر هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی‌سازی، درصد غنی‌سازی، میزان مواد غنی‌شده، و تحقیق و توسعه) نخواهد داشت و از این پس، برنامه هسته‌ای ایران فقط بر اساس نیازهای فنی خود پیش خواهد رفت و همکاری با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز طبق روال ادامه می‌یابد.

۹ روز بعد (۲۴ دی‌ماه)، سه کشور اروپایی عضو برجام (انگلیس، آلمان و فرانسه) با صدور بیانیه‌ای اعلام کردند که سازوکار حل اختلاف در برجام را فعال کردنده‌اند. البته جوسپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می‌گوید که این سازوکار هنوز فعال نشده و مهلت آن تمدید شده است.  

ایران تأکید کرده که در صورت رفع تحریم‌ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام، آماده بازگشت به تعهدات برجامی خود است.

انتهای پیام/4127/

http://ana.ir/i/474094
۲۰ هزار کیت آزمایش کرونا فردا وارد کشور می‌شود

۲۰ هزار کیت آزمایش کرونا فردا وارد کشور می‌شود

بحث‌هایی حیاتی برای حفظ برجام خواهیم داشت

بحث‌هایی حیاتی برای حفظ برجام خواهیم داشت

کرونا جلسه هفتگی سخنگوی وزارت امور خارجه را تعطیل کرد

کرونا جلسه هفتگی سخنگوی وزارت امور خارجه را تعطیل کرد

تصمیم قاطعانه FATF را تحسین می‌کنیم

تصمیم قاطعانه FATF را تحسین می‌کنیم

انگ پولشویی قطعاً به جمهوری اسلامی ایران نمی‌چسبد

انگ پولشویی قطعاً به جمهوری اسلامی ایران نمی‌چسبد