پنجشنبه  08  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
روحانی در دیدار رئیس دومای روسیه:

ایران، روسیه و چین در توسعه روابط مصمم هستند

دوشنبه 07 بهمن 1398 ساعت 20:18
رئیس‌جمهور در دیدار با رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه گفت: روابط سه‌جانبه ایران، روسیه و چین و برگزاری مانور مشترک در دریای عمان به این معنی است که سه کشور مصمم هستند روابط نزدیک‌تری با هم داشته باشند.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی عصر امروز در دیدار "ویچسلاو والودین " رئیس دومای دولتی فدراسیون روسیه، با تأکید بر اهمیت نقش پارلمان‌ها در توسعه و تعمیق روابط کشورها اظهار کرد: گام‌به‌گام توافق‌های ایران و روسیه در حال اجرا است و پارلمان‌های دو کشور می‌توانند به پیشرفت این روابط کمک کنند.

روحانی با اشاره به ریاست رضا اردکانیان وزیر نیرو جمهوری اسلامی ایران بر کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور، اظهار کرد: ایشان بسیار فعال هستند و امیدوارم در جلسات رسمی با همتای روس خود مواردی از توافقات را که تاکنون عملیاتی نشده‌اند، اجرایی کنند.

رئیس‌جمهور با اشاره به انتخاب سفرای قبلی و فعلی ایران در روسیه از جمع نمایندگان مجلس ایران، گفت: به توانمندی آقای کاظم جلالی اعتماد داشته و اطمینان دارم ایشان تلاش‌های آقای سنایی را در راستای توسعه روابط دو کشور ادامه خواهند داد.

روحانی در ادامه خاطرنشان کرد: روابط سه‌جانبه ایران، روسیه و چین و برگزاری مانور مشترک در دریای عمان به این معنی است که سه کشور مصمم هستند روابط نزدیک‌تری با هم داشته باشند.

رئیس‌جمهور مواضع روسیه در زمینه شهادت سردار سپهبد شهید سلیمانی و همدردی دولت این کشور در این غم بزرگ با ملت ایران را بسیار حائز اهمیت دانست و افزود: در موضوع شهادت شهید سلیمانی ما شاهد تروریسم دولتی آمریکا در کشور ثالث (عراق) بودیم و بسیار مهم است که دو کشور نسبت به تروریسم دولتی حساسیت بیشتری داشته باشند.

روحانی با تأکید بر اینکه ما علاقه‌مند به گسترش تنش در منطقه نیستیم، گفت: ثبات منطقه برای ما و روسیه اهمیت دارد و همانند گذشته آماده همکاری و رایزنی بیشتر بین دو کشور در این زمینه هستیم.

رئیس‌جمهور روابط با کشورهای منطقه اوراسیا را برای ایران بسیار مهم دانست و افزود: ما شاهد آغاز روابط تجاری با کشورهای اوراسیا هستیم و دولت روسیه در این زمینه همکاری خوبی داشته که خواهان ادامه این همکاری‌ها هستیم.

روحانی همچنین به نشست‌های سه‌جانبه ایران، روسیه و آذربایجان در قالب اجلاس سوچی و همچنین سه کشور ایران، روسیه و ترکیه در روند آستانه با موضوع کمک به مردم و آینده سوریه اشاره و ابراز امیدواری کرد که اجلاس سران سه کشور در رابطه با موضوع سوریه در آینده نزدیک در ایران برگزار شود.

رئیس‌جمهور همچنین ابراز امیدواری کرد همه توافقاتی که بین ایران و روسیه در زمینه سرمایه‌گذاری مشترک هر چه سریع‌تر در مرحله اجرا قرار گیرد.

رئیس مجلس دومای فدراسیون روسیه نیز در این دیدار روابط خوب ایران و روسیه را حاصل تصمیمات روسای جمهور دو کشور دانست و افزود: خوشبختانه شاهد تحرک خوب در روابط تهران – مسکو هستیم و برای ما در پارلمان نیز بسیار مهم است که از نظر قانون‌گذاری زمینه لازم را برای اجرایی شدن تصمیمات دولت‌ها فراهم کنیم.

"ویچسلاو والودین " در همین رابطه به تشکیل جلسات کمیسیون مشترک پارلمانی دو کشور اشاره کرد و افزود: امروز دومین جلسه مشترک پارلمانی را در تهران برگزار کردیم و در این جلسه موضوعات مختلف روابط دو کشور را با هدف توسعه همکاری‌ها مورد بررسی قرار دادیم.

رئیس دومای روسیه افزود: مسئله کلیدی کمیسیون ما توسعه روابط تجاری دو کشور بود و بر این باور هستیم که با دیدارها و جلسات بیشتر می‌توانیم به نتایج بهتری دست یابیم.

والودین همچنین اظهار داشت: به‌رغم اینکه در منطقه تنش افزایش یافته، ما باید در راستای کاهش تنش قدم برداریم و به دنبال توسعه روابط باشیم و اجازه ندهیم این چالش‌ها ما را از هم دور کند.

رئیس دومای روسیه تأکید کرد: ما در پارلمان بر این باور هستیم که تصمیمات دو دولت باید اجرایی شود و ما باید به اجرای آن کمک کنیم و هرچه بیشتر در سطوح مختلف برای تحقق این اهداف تلاش شود نتایج بهتری را شاهد خواهیم بود.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/468681
حواس مردم پرت نمی‌شود، گزارش از کارنامه دولت‌تان را بدهید

حواس مردم پرت نمی‌شود، گزارش از کارنامه دولت‌تان را بدهید

دوما در تحولات اخیر روسیه نقش تعیین‌کننده دارد/ همدردی دوما در شهادت سردار سلیمانی مصداق مبارزه با تروریسم دولتی بود

دوما در تحولات اخیر روسیه نقش تعیین‌کننده دارد/ همدردی دوما در شهادت سردار سلیمانی مصداق مبارزه با تروریسم دولتی بود

دیدار رئیس دومای روسیه با علی لاریجانی

دیدار رئیس دومای روسیه با علی لاریجانی

رئیس دومای روسیه دوشنبه به تهران می‌آید

رئیس دومای روسیه دوشنبه به تهران می‌آید