چهارشنبه  09  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
صالحی:

جایگاه مرجعیتی اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد باید تقویت شود

پنجشنبه 18 مهر 1398 ساعت 17:50
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که باید جایگاه مرجعیتی اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان‌ها تقویت شود، گفت: معضل کوچ هنرمندان و فرهنگوران از شهرستان‌ها به تهران ناشی از ضعف اقتصاد فرهنگ و هنر است؛ گذرهای فرهنگ و هنر و کسب عناوین شهرهای خلاق راه‌حل نجات اقتصادی فرهنگ است.

به گزارش گروه فرهنگ و هنر خبرگزاری آنا از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سیدعباس صالحی پنج‌شنبه ۱۸مهرماه در جمع کارکنان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان فارس گفت:معضل کوچ هنرمندان و فرهنگوران از شهرستان‌ها به تهران ناشی از ضعف اقتصاد فرهنگ و هنر است؛ گذرهای فرهنگ و هنر و کسب عناوین شهرهای خلاق راه‌حل نجات اقتصادی فرهنگ است.

صالحی با بیان این مطلب ادامه داد: در شیراز با افتتاح دوگذر فرهنگی تلاش برای نجات اقتصاد فرهنگ به‌زودی به‌ثمر می‌نشیند.

وی با بیان این‌که در شهرستان‌ها حداکثر توان با حداقل امکانات به‌کار گرفته می‌شود، افزود: تلاش کارمندان فرهنگ و ارشاد در این وضعیت جهاد به‌شمار می‌رود.

صالحی افزود: باید جایگاه مرجعیتی اداره‌های کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در شهرستان‌ها تقویت شود؛ به‌گونه‌ای که فعالان این حوزه احساس کنند با یکی از نهادهای درجه یک استان در ارتباط هستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به این‌که نوع نگاه به ادارات کل یا مجموعه حوزه فرهنگ و هنر این است که جزو مجموعه‌های درجه دو هستند، عنوان کرد: این در حالی است که وظایفی که بر دوش این سازمان است، از اهمیت و اهتمام بسیاری برخوردار است.  

جایگاه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید ارتقا یابد

صالحی افزود: اگر می‌بینیم اعتبارات عمرانی، منابع انسانی یا رفاهی توزیعی ناعادلانه در حوزه فرهنگ و ارشاد دارد،‌ از آن‌رو است که کارکرد و جایگاه وزارت فرهنگ و ارشاد در استان‌ها آن‌گونه که باید و شاید تعریف نشده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که استانداران در توزیع منابع، اغلب موارد دیگری را در اولویت قرار می‌دهند، گفت: از آن‌جا که همیشه کشور دارای طرح‌های اولویت‌دار است، از سهم فرهنگ و هنر کاسته شده و وضعیت به آن‌چه امروز شاهد آن هستیم تقلیل یافته که سبب شده در منابع زیرساختی و هزینه‌ای گرفتار مشکلات جدی باشیم.

صالحی بر ضرورت تغییر دیدگاه مدیران ارشد استان‌ها برای توزیع اعتبارات تأکید کرد و عنوان کرد: این تغییر نگرش یک‌روزه رخ نمی‌دهد؛ از همین‌رو وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حال انجام فعالیت‌هایی است که جایگاه فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در حوزه مرکز و هم در حوزه استانی تقویت شود و در ساختار نهادی موقعیت‌هایی برای تأثیرگذاری داشته باشد.

وی در همین زمینه به تفویض اختیارات حوزه فضای مجازی و ایجاد کمیته‌های فضای مجازی در استان‌ها اشاره کرد و  گفت: حوزه فضای مجازی به‌مثابه دغدغه‌ای مهم به‌شمار می‌رود که در جهان امروز تعاملات، فرصت‌ها و تهدیدهایی را در زمینه‌های فرهنگی و اقتصادی ایجاد کرده و از اهمیتی به‌سزا برخوردار است.

ریاست بر فضای مجازی، قرارگاه ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: امضای تفاهم‌نامه با ستاد فضای مجازی زمینه‌ ساز ریاست ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی را در این زمینه فراهم آورده است و فضای مجازی را به قرارگاهی بدل کرده که باعث افزایش نقش‌پذیری و تاثیرگذاری بر دیگر دستگاه‌ها می‌شود.

وی ادامه داد: درصورتی‌که بتوانیم به‌خوبی در این فضا ایفای نقش کنیم، مسیر آینده از لحاظ تأثیرگذاری ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییر می‌یابد و این نظام رده‌بندی سازمانی می‌تواند نگاه استان‌ها را تغییر دهد.

صالحی با بیان این‌که وزارت و ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی باید جایگاهی بیابند که نتوان آن‌ها را به آسانی نادیده گرفت، اظهار کرد: آن‌چه به‌‌زودی به ثمر می‌رسد این است که نقطه‌هایی کلیدی برای استقرار می‌یابیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی هم‌چنین به راهبردهای درنظر گرفته‌شده در ستاد مهندسی فرهنگی اشاره کرد و شوراهای فرهنگی عمومی را مسئول اجرایی کردن سیاست‌های یاد شده برشمرد و عنوان کرد: به‌واسطه اعمال این راهکارها می‌توان مرجعیت ادارات کل را افزایش داد؛ به‌گونه‌ای که مقامات استانی احساس کنند با مجموعه‌ای درجه یک در ارتباط هستند.

۹۴۰ میلیارد ریال اعتبار در تفاهم‌نامه با استاندار فارس لحاظ شده است

وی هم‌چنین تنظیم برنامه دوساله را با استانداران جزو اقدامات تازه‌ای برشمرد که بر اهمیت این نهاد می‌افزاید و خاطرنشان کرد: در تفاهم‌نامه دوساله‌ای که با استانداری فارس به امضا رسید بالغ بر ۹۴۰ میلیارد ریال با هدف ارتقای ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای توسعه فعالیت‌های فرهنگی در نظر گرفته شده است.

صالحی افزود: با اجرای مفاد این تفاهم‌نامه امکانات زیرساختی و هزینه‌کردی و مسائل معیشتی و رفاهی وضعیت بهتری بیابد.  

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی درباره سهم برش استانی در بودجه فرهنگی گفت: در تک‌‌تک عناوین برنامه بودجه یک ستون برش استانی وجود دارد که تأثیرگذاری آن با حداقلِ ۲۰درصد آغاز شده است و درصدد هستیم این میزان تا پایان دولت به ۵۰درصد افزایش یابد.

صالحی در ادامه به ضرورت آمایش جغرافیایی و جمعیتی استان‌ها در حوزه فرهنگی اشاره کرد و این اقدام را برای توزیع عادلانه بودجه با اهمیت توصیف کرد.

انتهای پیام/4127/

http://ana.ir/i/430114
واکنش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حواشی پوشش برخی از بازیگران سینما

واکنش وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به حواشی پوشش برخی از بازیگران سینما

کارت خبرنگاری بین‌المللی برای نمایندگان رسانه‌ها در اربعین حسینی صادر می‌شود

کارت خبرنگاری بین‌المللی برای نمایندگان رسانه‌ها در اربعین حسینی صادر می‌شود

نمایشگاه عکس‌های «بعد از آن روز» پلی میان گذشته و امروز است

نمایشگاه عکس‌های «بعد از آن روز» پلی میان گذشته و امروز است

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کارگاه «خط و خاطرات»

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از کارگاه «خط و خاطرات»

فیلم مولانا در ایران ساخته نمی‌شود/ احترام به مراجع تقلید واجب است

فیلم مولانا در ایران ساخته نمی‌شود/ احترام به مراجع تقلید واجب است