يكشنبه  11  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
روحانی در مراسم رژه نیروهای مسلح در تهران:

حاضریم از خطای برخی از همسایگان بگذریم/ طرحی منطقه‌ای برای امنیت خلیج‌فارس در سازمان ملل ارائه می‌کنیم

يكشنبه 31 شهریور 1398 ساعت 08:44
رئیس جمهور با اشاره به اینکه حاضریم از خطای برخی از همسایگان بگذریم، گفت: طرحی منطقه‌ای برای امنیت خلیج‌فارس در سازمان ملل ارائه می‌کنیم.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در مراسم رژه صبح امروز که به مناسبت سی‌ و نهمین سالگرد دفاع مقدس در حرم مطهر حضرت امام خمینی(ره) برگزار شد، اظهار کرد: نیروهای مسلح ایران با فرمان امام رضوان الله تعالی و وحدت و هماهنگی و حضور مردم در همه صحنه‌های نبرد هشت سال در برابر مزدوران و دشمنان اسلام مقاومت کردند.

وی با بیان اینکه دشمنان ملت ایران در ابتدای انقلاب طراحی کردند تا زیربناهای قدرت امنیتی و دفاعی ما را متزلزل کنند، تصریح کرد: اولین توطئه دشمنان طراحی انحلال ارتش بود که توسط مزدوران راست و چپ طراحی و تبلیغ شده بود و از طرفی تلاش می‌کردند با کلمه حق، باطلی را دنبال کنند و به نام شورا می‌خواستند اساس نظم فرماندهی را برهم بزنند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: امام راحل با درایت خود اولین فرمان به مردم برای ایستادگی و مقابله با همه توطئه‌گران را صادر کرد و از خوزستان گرفته تا کردستان، گلستان و سیستان و بلوچستان، جوانان غیور و نیروهای مسلح ما در مقابل همه کسانی که می‌خواستند به اسم مزدور پایه‌های انقلاب را سست کنند، ایستادند.

وی افزود: سرانجام جنگی به نام جنگ عفلقیان و بعثی‌ها را به ملت ایران تحمیل کردند، اما امام(ره) با هوشیاری و مدیریت خود در اولین قدم به ارتش جمهوری اسلامی ایران استحکام بخشید و به دنبال آن نیروی انقلابی جدیدی به نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را بنیانگذاری کرد و در کنار این دو نیرو فرمان تشکیل بسیج مستضعفین را صادر کرد که اینها سه پایه اصلی برای حفاظت و حراست از کشور و امنیت ملی ما بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه اگر این درایت امام راحل در آن زمان نبود، در آن شرایط اولیه پیروزی انقلاب و پیچیدگی‌های آن روز ممکن بود دشمنان به اهداف شوم خود دست یابند، گفت: نیروهای مسلح با فرمان امام راحل و وحدت و یکپارچگی خود و حضور و حمایت مردم در صحنه 8 سال در برابر مزدوران و دشمنان اسلام و ایران مقاومت کردند.

وی افزود: دشمنان با ایدئولوژی شرق و سلاح غرب، پول ارتجاع منطقه و چراغ سبز آمریکا به جنگ مردم مبارز و انقلابی این سرزمین آمده و سلاح‌های خود را بر سینه مردم نشانه رفتند،‌ اما ملت بزرگ ایران با وحدت و ایستادگی نه از هیمنه غرب و شرق ترسید و نه از سلاح‌های شرق و غرب هراسید و نه در برابر حمایت قدرت‌های سیاسی غرب و شرق ترسی بر خود راه داد و نه در برابر پول ارتجاع عرب.

رئیس جمهور اضافه کرد: جنگ در کنار خسارت‌های بی‌شمار برای ما ارزش‌های فراوانی به همراه آورد و به تعبیر رهبر معظم انقلاب برای ما گنج آورد، همان روزها بود که دشمنان این سرزمین را برای تجاوز به آب و خاک ما و تحمیل جنگی دیگر،‌ بر این ملت به تردید و پشیمانی واداشته است و جرئت تصمیم‌گیری برابر نیروهای مسلح بزرگ و ملت ایران را ندارند.

روحانی اظهار کرد: دشمن در سال‌های اخیر راه دیگری برگزیده و به جای جنگ نظامی به تعبیر خودشان جنگ اقتصادی و تروریسم اقتصادی را علیه ملت ایران آغاز کرده‌اند، مردم ما طی 40 سال گذشته و به‌ویژه 10 سال اخیر فشار تحریم‌های ظالمانه را در مقاطع مختلف تحمل کردند و امروز هم با هوشیاری، ایستادگی، اتحاد در  جهاد میدان اقتصادی از این مهلکه سخت عبور خواهند کرد.

وی تأکید کرد: امروز کارآفرینان، سرمایه‌گذاران، شرکت‌های دانش‌بنیان، مبتکران و تولیدکنندگان به عنوان سرداران و سربازان خط مقدم جنگ در برابر دشمن مستکبر و صهیونیسم جهانی هستند و می‌توانیم با اراده و ایستادگی و اتحاد از این مسیر سخت عبور و دشمن را وادار کنیم در برابر ملت ایران و انقلاب اسلامی یک بار دیگر سر تعظیم فرود آورد.

رئیس جمهور تأکید کرد: ما اهل منطق و مذاکره هستیم اما اهل ذلت و تسلیم نیستیم، ما مرد دفاع و ایستادگی هستیم، اما مرد تجاوز به مرزهای دیگران نیستیم؛ همانگونه که اجازه نخواهیم داد کسی به مرزهای ما تجاوز کند.

وی تأکید کرد: امروز نخبگان ما سربازان خط مقدم جنگ برابر دشمن مستکبر و صهیونیسم جهانی هستند و می‌توانیم با اراده از این مسیر سخت عبور کنیم و دشمن را وادار کنیم برابر ملت ایران سر تعظیم فرود آورد.

رئیس جمهور تأکید کرد: ملت ایران اهل ذلت و تسلیم نیست و مرد مقاومت و ایستادگی است. ما اهل تجاوز به مرزهای دیگران نیستیم و اجازه نمی‌دهیم دیگران به مرزهای ما تجاوز کنند. بی‌تردید هدف اول این جنگ اقتصادی نابودی انقلاب اسلامی است، اما این ملت امتحان خود را در برابر عفلقیان و حزب بعث ثابت کرد و امروز نیز این توان را دارد که در برابر دشمنان ایستادگی کند.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: بی‌تردید در این جنگ بزرگ اقتصادی که بر ملت ایران تحمیل کردند و فشارهایی که بر مردم ما وارد می‌کنند هم پیروز است و توان آن را دارد که برابر قدرت‌های مستکبر ایستادگی کند و هرجایی آمریکایی‌ها و دشمنان حضور پیدا کردند، به عنوان بازیگر امنیت‌زدا بودند و نیروهای مسلح ایران همواره با خود امنیت برای مردم به همراه داشتند.

وی با بیان اینکه ما به سوی همه همسایگان دست برادری دراز می‌کنیم و حتی حاضریم از خطاهای گذشته آنها بگذریم، گفت: امنیت خلیج فارس دریای عمان و تنگه هرمز درون‌زاست  و نیروهای خارجی می‌توانند مشکل‌آفرین باشند.

روحانی افزود: طرحی را با نام «ائتلاف امید» و با «ابتکار صلح هرمز» در سازمان ملل ارائه خواهیم داد که ایران با همکاری کشورهای منطقه می‌تواند امنیت خلیج فارس را تأمین کند و نیروهای خارجی اگر خواهان امنیت منطقه هستند از آن فاصله بگیرند.

رئیس جمهور تأکید کرد: به جهانیان اعلام می‌کنیم حضور نیروهای بیگانه برای آبراه‌های جهانی، امنیت کشتیرانی و نفت و انرژی، مشکل‌زا است اما مسیر جمهوری اسلامی ایران مسیر اتحاد، وحدت و هماهنگی با کشورهای منطقه است.

وی افزود: آنهایی که می‌خواهند حوادث منطقه را به جمهوری اسلامی ایران نسبت دهند، همانند همه دروغ‌های افشاشده‌شان نیز افشا خواهد شد و بیگانگان اگر راست می‌گویند و حقیقتاً به دنبال صلح و امنیت هستند، این مقدار سلاح خطرناک به منطقه ارسال نکنند و منطقه ما را به مسابقه و انبار تسلیحاتی تبدیل ننمایند و اگر به‌راستی به دنبال امنیت منطقه هستند، از این منطقه فاصله بگیرند چرا که حضور آنها همواره برای منطقه سختی و بلا بوده است.

روحانی خطاب به بیگانگان تأکید کرد: هر مقدار از منطقه و ملت‌های این منطقه فاصله بگیرید به همان اندازه امنیت بیشتری را شاهد خواهیم بود.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه ملت ایران در سایه اجرای فرامین رهبری و اتحاد و همدلی همه ارکان کشور و قوای سه‌گانه و نیروهای مسلح در برابر توطئه جدید با همکاری و حضور مردم پیروز خواهد شد، اظهار داشت: بدون تردید نخواهیم گذاشت که دشمن ذلت را بر ملت بزرگ ایران تحمیل کند و شعار ما آزادی و آزادی‌خواهی به پیروی از سرور آزادی‌خواهان جهان اباعبدالله الحسین(ع) است.

بر اساس این گزارش، پس از سخنرانی رئیس جمهور، یگان‌های نمونه پیاده و محمول نیروهای مسلح اعم از ارتش جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی انتظامی و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، بخشی از آخرین دستاوردها و توانمندیهای خود را به نمایش می‌گذارند.

انتهای پیام/4034/پ

http://ana.ir/i/416643
از تشکیل کمیته انقلاب تا تأسیس نیروی پهپادی/ ساختار نیروی نظامی و امنیتی ایران بعد از انقلاب اسلامی چگونه است؟

از تشکیل کمیته انقلاب تا تأسیس نیروی پهپادی/ ساختار نیروی نظامی و امنیتی ایران بعد از انقلاب اسلامی چگونه است؟

دانش‌آموزان در کلاس اقتدار نظامی/ خارجی‌ها با پهپاد آمریکا در ایران سلفی گرفتند!

دانش‌آموزان در کلاس اقتدار نظامی/ خارجی‌ها با پهپاد آمریکا در ایران سلفی گرفتند!

رئیس‌جمهور سخنران مراسم رژه هفته دفاع مقدس در تهران است

رئیس‌جمهور سخنران مراسم رژه هفته دفاع مقدس در تهران است