دوشنبه  29  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

روحانی: انتقاد از دولت بلامانع است/ گاهی مشکلات مردم ناشی از قصور و خطاست

شنبه 02 شهریور 1398 ساعت 09:46
رئیس‌جمهور با بیان اینکه انتقاد از دولت من بلامانع است، گفت: انتقاد بی‌هزینه از آثار این دولت است که برای همیشه باقی می‌ماند، اما انتقاد کافی نیست ما نیاز به دلسوزی داریم.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی روز شنبه در مراسم تجدید میثاق اعضای دولت دوازدهم با آرمان‌های امام راحل در مرقد بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی، ضمن گرامیداشت یاد امام راحل و شهیدان رجایی و باهنر و هفته دولت، گفت: امام خمینی (ره) به‌عنوان معمار نظام، مسیر خدمت به مردم را به ما نشان داد و حضور دولت در کنار مرقد امام راحل، تعهد چندباره به سیره ایشان است.

وی با بیان اینکه با تضعیف دولت کسی تقویت نمی‌شود و تضعیف دولت مایه خوشحالی و آسان شدن راه برای توطئه دشمنان خواهد بود، گفت: امیدوارم امروز در کنار مرقد امام ما با عهد و پیمان خود راه خدمت به مردم را با گام‌های بلندتر و استوارتر برداریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه انتقاد از دولت بلامانع است، گفت: انتقاد بی‌هزینه از آثار این دولت است که برای همیشه باقی می‌ماند، اما انتقاد کافی نیست ما نیاز به دلسوزی داریم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه سه مرحله نظام اسلامی، انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی در طول یک خط و مکمل یکدیگر هستند، اظهار داشت: گفتمان انقلاب اسلامی که امام بزرگوار برای ما به وجود آورد گفتمانی توأم با سعه‌صدر بود و همه اعتقادات، اندیشه‌ها و سلیقه‌ها را در خود جای می‌داد و در آن، فضا برای هیچ‌کس تنگ نبود و باید این گفتمان را با همه قدرت ادامه دهیم.

وی با اشاره به اینکه در گفتمان انقلاب به‌طور عمده آرمان‌ها و آرزوهای کوتاه‌مدت و بلندمدت مدنظر بوده است، گفت: در جمهوری اسلامی ایران آرمان‌های کوتاه و بلندمدت، راهبردها و برنامه‌ها و حتی اجرا تدوین شد و در گفتمان جمهوری اسلامی ایران عمدتاً مدیریت نظام اسلامی مطرح است، لذا آن‌هایی که فکر می‌کنند گفتمان انقلاب در برابر گفتمان جمهوری اسلامی ایران است راه اشتباه و خطایی را انتخاب کردند، این دو در طول یکدیگر هستند و در عرض هم قرار ندارند.

رئیس‌جمهور افزود: البته در بسیاری از موارد جمهوری اسلامی را با معیارهای انقلاب تطبیق می‌دهیم و اگر اصلاحاتی لازم است آن را انجام می‌دهیم.

وی بالاترین مرتبه در نهضت، انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را مرحله دولت‌سازی دانست و گفت: دولت‌سازی مرحله بسیار سختی است و بسیاری آن را بعد از فرهنگ‌سازی و تمدن‌سازی مرحله دوم در این راه می‌نامند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه همه توان خود را برای اجرای آرمان‌های انقلاب به کار گرفته‌ایم، اظهار داشت: مطابق تأکیدات امام راحل دولتی موفق است که به مردم خدمت کند و دولتی می‌تواند مسیر خود را ادامه دهد که مورد حمایت و پشتیبانی مردم باشد و امام راحل تأکید داشتند که این دو در کنار یکدیگر قرار دارند.

وی با بیان اینکه گفته امام راحل در این خصوص که میزان رأی ملت است، یک شعار و تظاهر به دمکراسی نیست، تصریح کرد: این گفته یک نظریه سیاسی، حقوقی و حتی فقهی بود و در حکومت اسلامی اداره جامعه با رأی و نظر مردم صورت می‌گیرد به همین دلیل است که انقلاب و نظام جمهوری اسلامی تا امروز مستحکم باقی مانده است.

روحانی خاطرنشان کرد: نسل اول و دوم انقلاب بار مسئولیت نظام و اداره کشور را در روزهای سخت بر دوش داشتند و آینده نظام متعلق به نسل سوم و چهارم انقلاب است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: ما نسل اول و دومی‌ها کم‌کم باید خانه را تمیز کرده و آن را به صاحب خانه که نسل سوم و چهارم هستند بسپاریم. لذا در این مقطع استفاده از ظرفیت نسل جوان و تحصیل کرده در اداره و مدیریت کشور یک ضرورت است.

وی در ادامه تأکید کرد: تا زمانی که انقلاب و نظام به مردم متصل است و با رأی مردم مشروعیت می‌یابد، هیچ گزندی نمی‌تواند این نظام را از پا در آورده و یا تهدید کند.

روحانی اضافه کرد: 30 سال از رحلت امام راحل می‌گذرد و نظامی که ایشان برپا کردند، نه‌تنها در برابر باد و باران مصون بوده، حتی در برابر طوفان و سیل نیز مقاوم ایستاده است و نظام جمهوری اسلامی، ایرانی با قدرت را در منطقه حساس خاورمیانه به نمایش گذاشته است.

وی تأکید کرد: تا زمانی که مردم با انقلاب و نظام و انقلاب با مردم باشد این نظام به کار خود ادامه خواهد داد.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امروز در شرایط بسیار سخت و پیچیده‌ای قرار گرفته‌ایم، گفت: در طول یک سال گذشته مردم در رنج و سختی بودند، اما همچنان مقاوم و استوار در برابر توطئه‌های بیگانگان ایستادگی کردند و امروز روز حمایت مردم از دولت و خدمت بیشتر دولت به مردم است.

روحانی با تأکید بر اینکه دولت از انتقاد دلسوزانه استقبال و حمایت می‌کند، اظهار داشت: انتقاد از دولت بلامانع است و حتی در دولت یازدهم و دوازدهم انتقاد از دولت بی‌هزینه و حتی توأم با جایزه و تشویق بوده است.

وی با بیان اینکه انتقاد بی هزینه از آثار دولت یازدهم و دوازدهم است که برای همیشه باقی می‌ماند، گفت: بسیار سخت است که این آثار دولت یازدهم و دوازدهم را پس از این کسی بتواند تغییر دهد.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه انتقاد به‌تنهایی کافی نیست و به دلسوزی هم نیاز داریم، تصریح کرد: نقد دلسوزانه غیر از تخریب کینه‌توزانه است؛ لذا پس از انتقاد همه باید برای اصلاح جامعه دست‌به‌دست هم دهیم و در این شرایط همدیگر را یاری کنیم تا به مقصد نهایی برسیم.

روحانی خاطرنشان کرد: امام راحل تأکید داشتند که بار سنگین مسئولیت اداره کشور بر دوش دولت است و همه باید از آن حمایت کنند و رهبر معظم انقلاب نیز در دیدار اخیرشان با هیئت دولت تأکید فرمودند که دولت در میدان است و بار اصلی مسئولیت را بر دوش دارد و همه باید از دولت حمایت کرده و دولت را یاری کنند.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: بدون تردید با وحدت و همدلی بین دولت و مردم و همه نخبگان و به‌ویژه نسل جوان، از این پیچ تاریخی عبور کرده و دشمن را مأیوس خواهیم کرد.

روحانی با تأکید بر اینکه وحدت، تلاش و ایستادگی همه مسئولین و مردم، دشمن را مأیوس می‌کند، گفت: توطئه دشمنان روزی به پایان می‌رسد که از ضربه زدن به نظام مأیوس شوند. لذا هدف بزرگ ما مأیوس کردن دشمنان است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امید به آینده بهتر مردم هدف دیگری است که آن را با قدرت پیگیری می‌کنیم و معتقدیم تا زمانی که امید وجود دارد، مسیر پیشرفت به‌خوبی ادامه خواهد یافت.

وی افزود: به‌رغم اینکه فشار و سختی مردم در سال‌های اخیر بیشتر شده است اما این احساس وجود دارد که در ماه‌های اخیر مقداری از مشکلات مردم کاسته شده است. آمارهای دوماهه اخیر و نیز آمار روز گذشته مرکز آمار، نشان می‌دهد که هم نرخ تورم ماهانه و هم تورم نقطه‌به‌نقطه نسبت به ماه‌های ابتدایی سال کاهش یافته است. اگر چه باید همچنان برای رفع مشکل تورم تلاش‌های خود را ادامه دهیم.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه دولت در شرایط کنونی همه توان خود را برای رفاه مردم بکار گرفته است، گفت: گاهی مشکلات ناشی از قصور و کوتاهی و گاهی ناشی از تقصیر و خطا است؛ اما زمانی نیز به خاطر شرایط ناخواسته‌ای است که از سوی دشمن تحمیل می‌شود.

وی تصریح کرد: دولت همه توان خود را برای ایجاد روابط مناسب با جهان شرق و غرب به کار گرفته است اما یک دولت تازه‌کار ناشی باعث شد که زحمت فراوانی برای مردم ما و منطقه، حتی مردم خودش ایجاد شود.

رئیس‌جمهور افزود: در این شرایط وجود مشکلات ناشی از تقصیر و قصور معنا ندارد، بلکه به خاطر تحمیل شرایط سخت از سوی دشمن برای ملت ایران است، لذا همه باید به این ویژگی توجه داشته باشیم و برای تغییر این شرایط ناخواسته در کنار یکدیگر تلاش کنیم.

روحانی با بیان اینکه جامعه قوی در کنار دولت قوی، دولت قوی در کنار رهبری قوی و رهبری قوی در کنار انقلاب قوی قرار دارد، خاطرنشان کرد: امروز با تضعیف دولت کسی تقویت نمی‌شود، بلکه این کار دشمنان را برای توطئه بیشتر ترغیب می‌کند.

رئیس‌جمهور در پایان سخنان خود اظهار کرد: امروز در کنار مرقد امام راحل عهد و پیمان می‌بندیم که راه خدمت به مردم را با گام‌های بلند و استوار ادامه دهیم. همچنین به ارواح مطهر شهیدان بهشتی، رجایی، باهنر، آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و همه شاگردان، امام راحل و همه شهیدان و خادمان نظام درود می‌فرستیم و برای همه خدمتگزاران و همه کسانی که برای پایداری مسیر امام راحل تلاش می‌کنند و همچنین برای یادگار عزیز امام راحل استاد حوزه حضرت حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید حسن خمینی و همه خانواده امام آرزوی توفیق می‌کنیم.

انتهای پیام/4082/پ

http://ana.ir/i/411877
هیئت دولت فیلم برخورد رهبری با جوان منتقد را ببینند

هیئت دولت فیلم برخورد رهبری با جوان منتقد را ببینند

دولتمردان در برخورد با نقد خيلی مهربانانه برخورد نكردند

دولتمردان در برخورد با نقد خيلی مهربانانه برخورد نكردند

رئیس‌جمهور دو قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا ابلاغ کرد

رئیس‌جمهور دو قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا ابلاغ کرد

روحانی و هیئت دولت با آرمان‌های بلند امام خمینی(ره) تجدید میثاق کردند

روحانی و هیئت دولت با آرمان‌های بلند امام خمینی(ره) تجدید میثاق کردند

آقای روحانی! اهل رفراندوم هستید محبوبیت خود را به رأی مردم بگذارید

آقای روحانی! اهل رفراندوم هستید محبوبیت خود را به رأی مردم بگذارید

آبراه‌های بین المللی باید برای همه امن باشد/ وقتی دشمن منطق پذیر نیست، باید با همه توان در برابر او ایستاد

آبراه‌های بین المللی باید برای همه امن باشد/ وقتی دشمن منطق پذیر نیست، باید با همه توان در برابر او ایستاد

تاریخ برگزاری نشست سران ایران، روسیه و ترکیه مشخص شد

تاریخ برگزاری نشست سران ایران، روسیه و ترکیه مشخص شد