چهارشنبه  07  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
ربیعی مطرح کرد؛

اخبار خوشی از جلسه امروز هیئت دولت برای تهرانی‌ها

چهارشنبه 23 مرداد 1398 ساعت 11:00
سخنگوی دولت از ارائه گزارش شهردار تهران در جلسه هیئت دولت درباره چند افتتاح در تهران خبرداد.

به گزارش خبرنگار حوزه دولت گروه سیاسی خبرگزاری آنا، علی ربیعی در حاشیه جلسه هیئت دولت با حضور در جمع خبرنگاران با اشاره به سالروز آزادی اسرای جنگ تحمیلی اظهار کرد: آزادی اسرا شهدی بود که در جان و دل ایرانیان باقی‌مانده به یاد داریم در زمان بازگشت آزادگان همه کوچه‌ها پر از جشن و شادی شد.

وی با اشاره به اینکه دو خبر برای تهرانی‌ها در هیئت دولت داشتیم، گفت: کشت‌های با آب آلوده در جنوب تهران در  جلسه مطرح شد و اینکه بخشی از سیفی‌جات و تره‌بار تهران از این آب تأمین می‌شود، بنابراین کمیته‌ای اعم از وزارت کشور، وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی‌، صمت، نیرو و سازمان محیط زیست تشکیل شد که کشاورزان برای استفاده از آب سالم هدایت شوند و همچنین مصوب شد با متخلفانی که فاضلاب خود را در مسیر منتهی به جنوب شهر رها کنند برخورد قانونی شود.

سخنگوی دولت تصریح کرد: شهردار تهران گزارشی را پیرامون سه خط متروی تهران مطرح کرد و این سه خط جدید مترو به‌زودی آغاز به‌کار می‌کند. همچنین زیرگذر پل گیشا تا انتهای امسال افتتاح می‌شود.

وی اظهار کرد: همتی گزارشی از بازدید خود از بندر امام خمینی در جلسه ارائه داد، ما فقط در یکی از بنادر سه میلیون تن کالا فقط در یکی از بنادرمان داریم و  هیچ نگرانی برای تأمین کالا در یکسال آینده نداریم. 

ربیعی از افزایش 69 درصدی واردات در تاریخ 15 مرداد 98 نسبت به مدت مشابه یکسال آینده خبر داد و گفت: حجم نهاده‌های دامی و کالاهای اساسی در بنادر نسبت به مدت مشابه سال گذشته 90 درصد بیشتر است و همچنین در دولت تأکید شد که این کالاها هرچه سریعتر به اقصی نقاط کشور منتقل شوند. 

ربیعی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه قول پرداخت معوقات فرهنگیان در دو نوبت تصریح کرد: پرداخت پاداش بازنشستگان در دو مرحله قطعی است.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: ارز 4200 تومانی برای تأمین لوازم التحریر پیش‌بینی شده و قیمت از سوی سازمان حمایت از مصرف کنندگان با ارز 4200 تومان تعیین و روی کالا درج خواهد شد.

وی در پاسخ به سؤالی درباره میراث فرهنگی، اظهار کرد: دولت موافق تشکیل وزارت میراث فرهنگی نبود و نظرش را به مجلس گفت و این قطعاً بار مالی برای دولت دارد اما اگر به تصویب نهایی برسد دولت آن را انجام می‌دهد.

ربیعی تأکید کرد: وزارت میراث به دولت کمکی نمی‌کند ما نیازمند تشکیل وزارت بازرگانی و امکان ایجاد آن از وزارت جهاد کشاورزی و صمت هستیم، که البته آقای امیری مکلف شد اقدامات خود را انجام دهند.

وی با اشاره به قیمت مرغگفت: ما در مورد قیمت مرغ دو ماه مشکل داشتیم اما قیمت مرغ 12900 تومان که نظر دولت بود دارد انجام می‌شود، جوجه ریزی زیادی انجام شده و تعزیرات هم اقدامات خود را انجام می‌دهد.

ربیعی در پاسخ به سؤال خبرنگاری درباره برکناری زودهنگام رئیس صندوق بازنشستگی گفت: کمال بی‌انصافی است که مدتهاست می‌دانیم که این بحث مطرح است و نباید به دستور رئیس‌جمهور منتسب کنیم. خوانش از این موضوع نادرست و غلط است. از روزهای اول سازمان‌های نظارتی اعلام کردند که با توجه به ماده قانونی ایشان حائز شرایط نیست و دیوان محاسبات این را صریحاً اعلام کرده بود. حتی در دوره‌ای که مرتضوی این‌مقام را کسب کرد دیوان‌ به مدرک تحصیلی او ایراد گرفت. این ایراد دستگاه نظارتی بوده است.

ربیعی درباره کنوانسیون پساب‌های هسته‌ای اظهار کرد: با صالحی و ظریف در این زمینه صحبت کردم و پذیرش دفن زباله در این کنوانسیون را تکذیب می‌کنم. در هیچ یک از مفاد این کنوانسیون اشاره ای به اینکه کشورهای عضو ملزم به پذیرش پسماندها از کشورهای دیگر باشند دیده نمی‌شود. امیدوارم ابهامی که پیش آمده مجلس برطرف کند.

وی در پاسخ به سؤال دیگری درباره پرونده محیط زیستی‌ها اظهار کرد: این پرونده با حکم قضائی بوده و در حوزه قوه قضائیه است،‌ اما قطعاً‌ دولت از امنیت سازمان های مردم نهاد در همه حوزه‌ها حمایت می کند و قائل به نگاه امنیتی به سازمان های مردم نهاد نیست این موضوع در قالب کمیته‌های مختلف دنبال شده و دولت در جاهایی که لازم بوده دیدگاه های خود را اعلام کرده اما تشخیص با مقام قضائی است. دولت ضمن اینکه از این اقدامات حمایت می‌کند دقت در ضایع شدن حقوق شهروندان را هم تأکید می‌کند.

سخنگوی دولت درباره سفر یک روزه ظریف به قطر تصریح کرد: به همه کشورهای منطقه چه در ملاقات‌هایی که صورت می گیرد و چه در پیام ها اعلام کردیم آماده مذاکره با تک تک کشورها برای امنیت تنگه هرمز و خلیج فارس را داریم و به طور تاریخی خود را مسئول امنیت منطقه می‌دانیم. حضور صهیونیست‌ها در منطقه را یک دام می‌دانیم و بخشی از اختلاف‌های کشورها هم به خاطر اطلاعاتی است که رژیم اسرائیل به اینها می‌دهد. در همه سفرهای ظریف موضوعات دوجانبه مطرح می‌شود، آنچه که مطلعم در این سفر مسائل منطقه مورد بررسی قرار گرفته و تلاش ما برای عدم حضور بیگانگان در خلیج فارس از موضوعاتی است که مطرح می‌کنیم و به همه کشورها پیام‌هایی در این زمینه داشتیم.

ربیعی درباره کنسل شدن  نشست سوچی گفت: رئیس‌جمهور آذربایجان دیروز با آقای روحانی صحبت کرد و علت این تعویق افتادن این نشست مطرح شد. هیچ امر سیاسی برای تعطیلی جلسه مطرح نبوده و صرفاً مسائل فنی بوده که ما هم درک متقابلی از آن داشتیم و به زودی این نشست برگزار می‌شود و نتایج خوبی هم برای کشورهای منطقه دارد.

وی درباره کسری بودجه دولت در سال جاری بیان کرد: همه مطلعیم که وقتی فروش نفت با مشکل مواجه است،‌ با کسری بودجه مواجهیم اما تمام تلاشمان این است که کسری بودجه به زندگی مردم آسیب نزند، به عنوان مثال بودجه‌های وزارتخانه‌ها تعدیل شدند،‌ اما حقوق و مزایا و حتی برای بازنشستگان بدون کم و کاست باید پرداخت شود. برای کسری بودجه دو کار  دنبال کردیم، یکی کاهش هزینه‌ها و ایجاد درآمدهای جدید. برای اینکه بتوانیم کسری را دنبال کنیم،‌ قبلا ذخیره ای از صندوق ذخیره ارزی داشتیم، پول جدیدی بر نداشتیم همان 12 درصد را برداشتیم و 20 درصد هم به صندوق دادیم و پول اضافه از صندوق برنداشتیم.

انتهای پیام/4034/

 

http://ana.ir/i/410408
مترو هشتگرد به گلشهر افتتاح شد

مترو هشتگرد به گلشهر افتتاح شد

حناچی با جدایی ری از تهران مخالفت کرد

حناچی با جدایی ری از تهران مخالفت کرد

ربیعی: صهیونیست‌ها در ماه رمضان و داعش در اعیاد مسلمانان را به خاک و خون می‌کشند

ربیعی: صهیونیست‌ها در ماه رمضان و داعش در اعیاد مسلمانان را به خاک و خون می‌کشند

ورود 28 واگن به خطوط ریلی تهران از اوایل شهریورماه/ به‌زودی توسعه خطوط 8، 9 و 10 مترو را آغاز می‌کنیم

ورود 28 واگن به خطوط ریلی تهران از اوایل شهریورماه/ به‌زودی توسعه خطوط 8، 9 و 10 مترو را آغاز می‌کنیم

ادعای آمریکا درباره نفت خاورمیانه مضحک است

ادعای آمریکا درباره نفت خاورمیانه مضحک است

هدف آمریکا از حضور در منطقه ایجاد تفرقه و خالی کردن خزانه کشورهاست/ صهیونیست‌ها اگر می‌توانند امنیت خود را حفظ کنند!

هدف آمریکا از حضور در منطقه ایجاد تفرقه و خالی کردن خزانه کشورهاست/ صهیونیست‌ها اگر می‌توانند امنیت خود را حفظ کنند!

لغو روادید اربعین به معنای عدم سهمیه‌بندی نیست

لغو روادید اربعین به معنای عدم سهمیه‌بندی نیست

جهانگیری از کارخانه واگن‌سازی مترو بازدید کرد

جهانگیری از کارخانه واگن‌سازی مترو بازدید کرد

خط 6 متروی تهران با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید

خط 6 متروی تهران با حضور رئیس‌جمهور به بهره‌برداری رسید

دریافت عوارض از تونل‌های تهران ایده است/ افتتاح خط ۷ متروی تهران

دریافت عوارض از تونل‌های تهران ایده است/ افتتاح خط ۷ متروی تهران