پنجشنبه  25  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
جهانگیری:

اقتصاد کشور به نقطه تعادل جدیدی رسیده است

سه شنبه 22 مرداد 1398 ساعت 21:15
معاون اول رئیس‌جمهور گفت: اقتصاد کشور بعد از یک شوک بزرگ و تلاطم در سال گذشته، حالا به نقطه تعادل جدیدی رسیده است.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از صداوسیما، اسحاق جهانگیری در دومین همایش ملی تشکل‌های اقتصادی، راهبران توسعه که در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران برگزار شد افزود: همه شاخص‌ها ازجمله شاخص بورس و اشتغال چند ماه گذشته حکایت از رسیدن به نقطه تعادل جدید در اقتصاد دارد.

وی با اشاره به تحریم‌های آمریکا و اینکه آن‌ها قصد براندازی نظام را داشتد و حتی به‌صراحت آن را اعلام کردند گفت: این تحریم‌ها در تاریخ آمریکا علیه یک کشور بی‌سابقه بوده است و آن‌ها سعی کردند از طریق فروپاشی اقتصادی به هدف براندازی برسند که موفق نشدند.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: معیشت و رفاه مردم، محدود کردن منابع ارزی کشور و مقابله با منابع درآمدی دولت از مهم‌ترین روش‌های آمریکایی‌ها برای مقابله با مردم ایران بوده است.

جهانگیری گفت: در چنین شرایطی تشکل‌های اقتصادی و فعالان بخش خصوصی می‌توانند با کمک و همراهی دولت در بسیاری از مشکلات فائق آیند و اجازه ندهند سختی زیادی که در بخشی از مردم به علت تحریم‌ها تحمیل شد بیشتر شود.

وی در عین حال خاطر نشان کرد: البته نمی‌توان گفت: همه علت‌های شوک و تلاطم پارسال به تحریم‌ها برمی‌گردد بلکه ممکن است ما هم در سیاست‌هایمان اشتباهاتی کرده باشیم.

معاون اول رئیس‌جمهور در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری همسایگان ایران و ضرورت استفاده از آن در دوره تحریم گفت: امروز بهترین فرصت ارتباط با همسایگان کشورمان است و ما از فعالیت تشکل‌های اقتصادی برای ارتباط هر چه بیشتر با همسایگان و صادرات استقبال و موانع پیشرو را برمی‌داریم.

جهانگیری در ادامه بر ضرورت واگذاری درست شرکت‌های مشمول اصل ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی تأکید کرد و افزود: پیش از دولت یازدهم فقط ۱۲ درصد از واگذاری‌ها در اختیار بخش خصوصی قرار گرفت، اما در دولت یازدهم ۶۵ درصد واگذاری‌ها و در دولت دوازدهم هم صد درصد واگذاری‌ها به بخش خصوصی انجام شد.

وی خاطر نشان کرد: البته برخی ممکن است درجاهایی در خصوص واگذاری‌ها انتقاداتی داشته باشند که بخشی از آن‌ها هم ممکن است به واگذاری نهادهای عمومی باشد.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: ما می‌خواهیم شرکت‌های مشمول اصل ۴۴ به معنای واقعی کلمه به بخش خصوصی واگذار شود نه نهادهای عمومی، بنابراین روند فعلی را ادامه خواهیم داد.

جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش با بیان اینکه چاره‌ای جز حرکت در مسیر رسیدن به توسعه نداریم افزود: ایران هم ازنظر تمدنی و تاریخی و هم ازنظر جغرافیایی و منابع طبیعی و انسانی ظرفیت رسیدن به مرحله توسعه‌یافتگی را دارد و همه باید دراین‌باره تلاش کنیم.

وی گفت: باید شرایطی را فراهم کنیم که نسل جدید بتواند دراین‌باره وارد میدان شود و ایران را به توسعه‌یافتگی برساند هرچند راه و کارهای زیادی در این مسیر باقیمانده است که باید به سرانجام برسانیم.

در بخشی از این همایش از نمایندگان پیشکسوت در تشکل‌های اقتصادی و همچنین اتاق‌های برتر بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان‌ها با حضور معاون اول رئیس‌جمهور تجلیل شد.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/410359
افزایش موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور اتفاق مطلوبی است

افزایش موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور اتفاق مطلوبی است

نباید رفع عوامل وقوع سیل امسال مورد غفلت قرار گیرد

نباید رفع عوامل وقوع سیل امسال مورد غفلت قرار گیرد

ثبات و امنیت آبراه‌های بین‌المللی و تنگه هرمز خط قرمز ایران است

ثبات و امنیت آبراه‌های بین‌المللی و تنگه هرمز خط قرمز ایران است

جانشینان رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان‌‌ها منصوب شدند

جانشینان رئیس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی در استان‌‌ها منصوب شدند