شنبه  23  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
جهانگیری تأکید کرد:

نباید رفع عوامل وقوع سیل امسال مورد غفلت قرار گیرد

سه شنبه 22 مرداد 1398 ساعت 17:28
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه رسیدگی به وضعیت واحد‌های مسکونی آسیب‌دیده از سیل، از روند قابل‌قبول و مطلوبی برخوردار است، گفت: نباید رفع عوامل وقوع سیل امسال مورد غفلت قرار گیرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از دولت، اسحاق جهانگیری ظهر امروز در جلسه بررسی آخرین وضعیت مناطق سیل‌زده کشور، تصریح کرد: دولت به سهم خود در میانه میدان امدادرسانی و پس از آن کمک به بازسازی خسارات سیل ایستاد و امروز هم باید همه مسئولان تلاش کنند تا در بازسازی خسارات حوزه مسکن و کشاورزی که در ارتباط مستقیم با زندگی و معیشت است نقش خود را به‌درستی ایفا کنند.
معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه بر اساس جمع‌بندی‌ها معیشت عمده مردم استان‌های گلستان، خوزستان و لرستان از طریق کشاورزی تأمین می‌شد، خاطرنشان ساخت: دولت در همان نخستین روزهای وقوع سیل تصمیم گرفت خسارات سیل کشاورزان و باغداران را پس از جبران خسارات واحدهای مسکونی آسیب‌دیده در اولویت کار قرار دهد.

دکتر جهانگیری با تأکید بر ضرورت اتخاذ تدابیر لازم برای اطلاع‌رسانی شایسته و به‌موقع درباره اقدامات مؤثر انجام شده به‌منظور روشن شدن عملکرد خوب دولت در رفع مشکلات مردم استان‌های سیل‌زده،‌ اظهار داشت: متأسفانه به دلیل عدم توجه به این موضوع مهم شاهد بودیم که در جریان زلزله کرمانشاه هم باوجود عملکرد بسیار خوب دولت که تائید و تحسین نهادهای بین‌المللی را نیز به دنبال داشت، فضای رسانه‌ای منفی علیه دولت شکل گرفت؛ بنابراین باید با روش‌های کارآمد رسانه‌ای تلاش شود عملکرد دولت به‌درستی منعکس گردد.

معاون اول رئیس‌جمهور در این جلسه که با حضور وزرای کشور،‌ صمت، نیرو، جهاد کشاورزی و روسای بانک مرکزی، سازمان برنامه‌وبودجه و سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، همچنین اظهار داشت: نکته مهمی که نباید از آن غافل شد شناسایی عوامل اصلی بروز سیل است که همچنان پابرجاست و باید پیش از آنکه حادثه دوباره‌ای رخ دهد نسبت به رفع آن‌ها اقدامات مناسب انجام شود.

وی با تشکر از همه مردم، مسئولان و گروه‌هایی که در این رخداد تلاش کردند در کنار مردم باشند و خسارات ناشی از سیل را جبران کنند،‌ تصریح کرد: قطعاً حجم خسارات و پیامدهای این حادثه بسیار زیاد بود و دولت تمام سعی خود را بکار بسته تا برای تسکین آلام مردم سیل‌زده گام‌های مؤثری بردارد.
در ادامه این جلسه عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور با بیان اینکه برنامه دولت در مواجهه با سیل گسترده فروردین‌ماه امسال که حدود 25 استان کشور را درگیر خود کرد شامل سه بخش بود گفت: دولت ابتدا تمرکز خود را روی پیشگیری از تلفات گذاشت که انصافاً در این زمینه موفق بودیم و از آن حادثه مهیب و بزرگ با کمترین میزان تلفات عبور کردیم. همچنین برای جلوگیری از وارد آمدن خسارات بیشتر و پس از آن جبران خسارات اقدامات خوبی انجام دادیم به‌طوری‌که امروز می‌توانیم بگوییم عملکرد دولت موفق و قابل‌قبول بوده است.

وی با بیان اینکه امروز در فضای رسانه‌ای از کوچک‌ترین بهانه برای حمله به دولت استفاده می‌شود، گفت: بااین‌وجود در فضای رسانه‌ای درزمینهٔ خسارات و تبعات این سیل گسترده تقریباً هیچ ایراد جدی مطرح نمی‌شود و گواه موضوع آن است که دولت در رسیدگی به خسارات عملکرد خوبی داشته است.
وزیر کشور با ارائه گزارشی از خسارات سیل و رسیدگی‌ها برای جبران خسارت‌ها گفت: سامانه واحدی برای دریافت، ثبت و راستی آزمایی درخواست‌های مردم برای دریافت خسارت ایجاد شد که برای اولین بار پژوهشکده فضایی کشور نیز عضو کارگروه آن بود تا علاوه بر ارزیابی‌های میدانی با استفاده از اطلاعات این مجموعه نیز بتوانیم خسارات را دقیق‌تر راستی آزمایی کنیم.

وی اضافه کرد: 235 شهر و 4235 روستا درگیر خسارات سیل بودند و در ارزیابی‌ها بیش از 35 هزار و 500 میلیارد تومان درخواست دریافت خسارت ثبت شد. باهمت دولت و تلاش همکاران ما در استان‌های سیل‌زده و بخش‌های ملی کار جبران خسارات سیل به‌ویژه در بخش تعمیرات و بازسازی مسکن بسیار مطلوب پیشرفته و در بخش کشاورزی نیز ازآنجاکه اولویت کشاورزان آماده کردن اراضی برای کشت دوم بود پس از انجام این کار تشکیل پرونده‌ها از طرف کشاورزان سرعت گرفته است.

وزیر کشور تصریح کرد: بخش قابل‌توجهی از اراضی که در اثر سیل به‌طور کامل زیرآب رفته بودند از زیرآب خارج شدند و در حال حاضر 245 هزار هکتار از این اراضی برای کشت دوم زیر کشت رفته است. تخلیه آب از این اراضی کار بسیار عظیمی بوده است چراکه وقتی دشت بسیار وسیعی به‌طور کامل به زیرآب می‌رود تخلیه آب از آن به‌راحتی ممکن نیست.

مهندس محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی نیز در این جلسه با بیان اینکه خسارات وارده به اراضی زراعی و کشاورزان در سیل فروردین‌ماه امسال بسیار گسترده بود اظهار داشت: حدود 316 هزار هکتار زمین فقط در استان خوزستان زیرآب رفته بود که تاکنون بیش از 212 هزار هکتار آن از زیرآب خارج‌شده و خود این موضوع کار بسیار بزرگ و مهمی بوده است.

رضا رحمانی وزیر سمت نیز در این جلسه با ارائه گزارشی درباره خسارت وارده به بخش صنعت، معدن و تجارت در سیل فروردین‌ماه گفت: 455 واحد صنعتی، 96 معدن و تعداد زیادی واحدهای صنفی و دارهای قالی در قالیبافی‌ها در اثر این سیل خسارت دید که 843 میلیارد تومان خسارت بلاعوض و 2493 میلیارد تومان تسهیلات برای جبران خسارت در نظر گرفته شد.

علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیز در این جلسه در بخش بازسازی خانه‌های آسیب‌دیده و احداث خانه‌های جدید بسیار خوب عمل شده است، گفت: علاوه بر 53 هزار واحد تعمیری که کار آن‌ها به پایان رسیده و تعمیرات 50 هزار واحد باقی‌مانده نیز به‌زودی پایان خواهد یافت. همچنین 30 هزار واحد احداثی نیز برای دریافت تسهیلات به بانک معرفی‌شده که قرارداد عمده آن‌ها منعقدشده و کار ساخت بیش از 20 هزار واحد مسکونی احداثی آغازشده است.

وی افزود: علاوه بر خسارت در استان‌های اصلی درگیر سیل در استان‌هایی مثل خراسان شمالی و همدان نیز درمجموع حدود 15 هزار واحد مسکونی آسیب‌دیده از سیل داشتیم که برای تعمیر این واحدها نیز کمک‌های خوبی شده است.

تابش اظهار داشت: در برخی استان‌ها مثل گلستان که در شهرستان پل‌دختر حتی زمین خانه‌های مردم را سیل برده بود نیز برای بیش از 2 هزار واحد زمین تأمین کرده و برای ساخت به مردم واگذار کرده‌ایم.
استانداران خوزستان، گلستان و لرستان نیز که در این جلسه حضور داشتند در سخنانی از روند رسیدگی به آسیب‌های واردشده به بخش مسکونی در این سیل ابراز رضایت کردند و دلیل عمده تأخیر در جبران خسارت بخش کشاورزی را نیز این موضوع عنوان کردند که مردم اولویت اولشان آماده کردن زمین خسارت‌دیده از سیل برای کشت دوم بود و پس از اینکه کشت دوم انجام شده است روند تشکیل و ثبت پرونده‌ها در این زمینه نیز تسریع شده است.

انتهای پیام /4129/

http://ana.ir/i/410341
افزایش موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور اتفاق مطلوبی است

افزایش موجودی کالاهای اساسی در بنادر کشور اتفاق مطلوبی است

اقتصاد  کشور به نقطه تعادل جدیدی رسیده است

اقتصاد کشور به نقطه تعادل جدیدی رسیده است

همکاری‌های ایران و ترکمنستان به‌نفع پیشرفت منطقه است

همکاری‌های ایران و ترکمنستان به‌نفع پیشرفت منطقه است

کمیسیون مشترک ایران و قزاقستان به زودی برگزار می‌شود

کمیسیون مشترک ایران و قزاقستان به زودی برگزار می‌شود

ایران و روسیه باید اجرای پروژه‌های مشترک را تسریع کنند

ایران و روسیه باید اجرای پروژه‌های مشترک را تسریع کنند

ایران برای توسعه همه‌جانبه مناسبات با بلغارستان اراده جدی دارد

ایران برای توسعه همه‌جانبه مناسبات با بلغارستان اراده جدی دارد