جمعه  29  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
روحانی:

اقدامات ضدایرانی آمریکا، تروریسم اقتصادی و جنگ علنی با ملت است

پنجشنبه 23 خرداد 1398 ساعت 17:33
رئیس‌جمهور گفت: اقدامات ضدایرانی آمریکا، تروریسم اقتصادی و جنگ علنی با یک ملت است؛ البته در این جنگ ملت ما حتماً پیروز می‌شود.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی عصر امروز و پیش از ترک تهران برای شرکت در دو نشست مهم کشورهای عضو «شانگهای» و «سیکا» در قرقیزستان و تاجیکستان، به خبرنگاران در فرودگاه مهرآباد گفت: سفر به دو کشور دوست قرقیزستان و تاجیکستان به‌دعوت رؤسای جمهور این کشورها و برای شرکت در دو اجلاس مهم است. تاجیکستان و قرقیزستان دو کشور مسلمان و از کشورهای آسیای مرکزی هستند که روابط بسیار خوبی با آن‌ها داریم.

وی با اشاره به برگزاری اجلاس شانگهای در قرقیزستان، ادامه داد: این اجلاس بسیار حائز اهمیت است و در آن معمولاً مسائل امنیت منطقه و سایر مسائل موردعلاقه بحث و بررسی می‌شود.

رئیس‌جمهور اظهار کرد: امروز مسئله امنیت چه در منطقه بسیار حساس خلیج‌فارس، چه در خاورمیانه و چه در سراسر آسیا و جهان برای ما اهمیت خاص و ویژه‌ای دارد و تلاش ایران همواره در راستای حراست و حفاظت از صلح و امنیت منطقه بوده است و در طول سال‌های گذشته در عمل نشان داده‌ایم که نسبت به کشورهای همسایه و امنیت کشورهای منطقه تا چه حد حساس هستیم.

روحانی با بیان اینکه در اجلاس شانگهای کشورهای مهمی نظیر روسیه و چین هم حضور دارند که روابط دوجانبه ایران با این دو کشور نیز مهم است، خاطرنشان کرد: این دو کشور بسیار مهم از دوستان جمهوری اسلامی ایران هستند؛ علاوه بر این هر دو کشور عضو کشورهای 1+4 هستند و در شرایط فعلی ضرورت دارد راجع‌به مسئله توافق هسته‌ای هم با این دو کشور بحث و گفتگو داشته باشیم.

وی گفت: مردم ما کاملاً آگاه هستند که جمهوری اسلامی ایران به تفاهم‌ها، توافق‌ها و تعهدات بین‌المللی همواره پایبند بوده و در توافق هسته‌ای هم ایران طبق 15 گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، به تعهدات خود عمل کرده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه متأسفانه آمریکا این تعهد را زیر پا گذاشته و قطعنامه 2231 شورای امنیت را نقض کرده و دست به جنگ و ترور اقتصادی علیه ملت ایران زده است، گفت: کاری که امروز آمریکا انجام می‌دهد بالاتر از مسئله نقض قطعنامه و تخلف از یک پیمان و معاهده است.

روحانی ادامه داد: اقدامی که آمریکا انجام می‌دهد تروریسم اقتصادی است؛ آمریکا برای نخستین‌بار جنگ را با یک ملت به‌ صورت علنی و آشکار آن هم مخصوصاً با اقشار آسیب‌پذیر جامعه شروع کرده است؛ آمریکایی‌ها امروز جنگ را با میلیون‌ها انسان فهیم و فرهنگی این کشور مخصوصاً طبقات ضعیف آغاز کرده است. البته در این جنگ ملت ما حتماً پیروز خواهد بود.

وی اظهار کرد: هدف از همه این اجلاس‌ها بحث امنیت و مبارزه با ترور است؛ تروریسم به هر شکل‌ آن، از نظر ما محکوم است. تروریسم اقتصادی یکی از اشکال بسیار بد ترور در شرایط امروز جامعه است.

رئیس قوه مجریه اظهار امیدواری کرد در گفتگو با دو کشور روسیه و چین که در مذاکرات 1+5 بودند و در جمع 4+1هستند هم راجع به این مسئله با هم گفتگو کنیم و افزود: البته با مسئولان کشورهای میزبان و سایر سران کشورهایی که در این اجلاس‌ها شرکت می‌کنند نیز ملاقات‌هایی خواهیم داشت.

روحانی با اشاره به برگزاری اجلاس «سیکا» در تاجیکستان افزود: این اجلاس متشکل از کشورهایی است که تعامل و اعتمادسازی را در منطقه آسیا دنبال می‌کنند و این اجلاس هم اهمیت دارد.

وی ادامه داد: کشورهای مهمی در این کنفرانس عضو هستند و شرکت می‌کنند و علاوه بر سخنرانی در این دو اجلاس و تبیین نظرات دولت جمهوری اسلامی ایران و ملت ایران، با سرانی که در این دو اجلاس شرکت می‌کنند، ملاقات‌هایی خواهیم داشت.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: امیدواریم هم این اجلاس‌ها و تصمیماتی که در آن‌ها گرفته می‌شود و هم ملاقات‌های دوجانبه‌ای که خواهد بود، به ‌نفع منطقه و به نفع ملت بزرگ ایران باشد.

انتهای پیام/4079/پ

http://ana.ir/i/398017
همکاری با کشورهای همسایه از اصول ثابت سیاست خارجی ایران است

همکاری با کشورهای همسایه از اصول ثابت سیاست خارجی ایران است

ایران خواهان ثبات، امنیت و توسعه روابط با افغانستان است

ایران خواهان ثبات، امنیت و توسعه روابط با افغانستان است

چین آمریکا را به تروریسم اقتصادی متهم کرد

چین آمریکا را به تروریسم اقتصادی متهم کرد

چین: آمریکا در قبال پکن مرتکب تروریسم آشکار اقتصادی شده است

چین: آمریکا در قبال پکن مرتکب تروریسم آشکار اقتصادی شده است

40سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

40سال است جنگ اقتصادی را با فرهنگ خرمشهر به پیروزی تبدیل کرده‌ایم

آمریکا تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران را پیگیری می‌کند

آمریکا تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران را پیگیری می‌کند

تحریم‌های آمریکا شبیه تروریسم اقتصادی است

تحریم‌های آمریکا شبیه تروریسم اقتصادی است