دوشنبه  28  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس‌جمهور:

تحریم‌ها و فشارآمریکا علیه ملت ایران از این به بعد تخلیه خواهد شد

چهارشنبه 22 خرداد 1398 ساعت 12:48
رئیس‌جمهور گفت: فشار آمریکا علیه کشور به اوج رسیده و عملا ظرفیت آن رو به پایان است و از این به بعد این تحریم‌ و فشار، ظرفیت خود را از دست داده و تخلیه خواهد شد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست جمهوری، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در جلسه هیئت دولت با اشاره به اینکه آمریکا بی‌سابقه‌ترین تحریم و فشار تاریخی را در یک سال گذشته بر ملت ایران وارد کرده، گفت: این‌گونه فشارهای آمریکا در تاریخ بی‌سابقه است و حتی با فشارهایی که از طریق سازمان ملل و تحت فصل هفتم منشور این سازمان علیه کشورها اعمال‌شده، قابل‌مقایسه نیست.

وی تأکید کرد: به‌رغم همه این فشارها و آنچه بدخواهان تبلیغ می‌کنند، از شرایط بسیار خوبی برخورداریم و البته این بدان معنا نیست که سختی وجود ندارد و همه مشکلات برطرف شده است.

رئیس‌جمهور گفت: بی‌تردید کاری که آمریکا علیه ملت ایران انجام داده از نمونه‌های بارز تروریسم اقتصادی است و این در تاریخ به‌عنوان جلادانی که علیه ملت ایران تلاش می‌کنند، ثبت می‌شود، اما درعین‌حال و به‌رغم همه فشارها، ملت ایران به‌خوبی ایستادگی و مقاومت کردند.

روحانی اظهار کرد: اینکه وزیر خارجه یک کشور اروپایی در جریان سفر به تهران به‌صراحت اعلام می‌کند که آمریکا در مسیری که انتخاب کرده خطا و اشتباه می‌کند و هرکس تاریخ ایران را بشناسد می‌داند که فشار حداکثری هیچ تأثیری بر مردم این کشور نمی‌گذارد، بدین معناست که دیگران به عظمت و قدرت ملت ایران اعتراف می‌کنند و می‌دانند که راهی که متحدشان انتخاب کرده غلط است و این بسیار حائز اهمیت است.

رئیس‌جمهور افزود: همین وزیر امور خارجه اعلام کرد که تدبیر دولت ایران در یک سال اخیر در انتخاب راه عقلی، منطقی و حقوقی مایه شگفتی همه بوده است. در یک سال گذشته مسئولین و ملت ایران دستپاچه نشدند و صبر و تدبیر خود را در برابر فشار دشمنان نشان دادند.

وی با تأکید بر اینکه شرایط امروز کشور نسبت به گذشته بهتر شده است، اظهار کرد: امروز مردم ایران نسبت به 6 ماه و یک سال گذشته آرامش بیشتری دارند و نسبت به آینده کشور خود امیدوارتر هستند و مسئولین کشور نیز دیدگاه و نظر متحد و واحدی دارند و راه کلام و نظرات مسئولین رده‌بالا و همه مردم و فرهیختگان جامعه یکسان و واحد شده است.

روحانی تصریح کرد: امروز همه به‌خوبی می‌دانند که مقصر اصلی همه مشکلات آمریکاست و هیچ‌کس در آن تردیدی ندارد.

رئیس‌جمهور تأکید کرد: امروز هیچ‌کس نمی‌تواند نسبت به راه دولت و نظام جمهوری اسلامی ایران ایراد بگیرد. آهنگ شرایط اقتصادی کشور به سمت مطلوب پیش می‌رود و بازار بهابازار و ارز نسبت به ماه‌های اخیر به‌مراتب شرایط بهتری پیداکرده است و به فضل الهی در بازار مسکن نیز تا پایان سال شرایط بهتری خواهیم داشت، چنانچه همه وزارتخانه‌های مربوطه وارد صحنه شوند می‌توان شرایط مسکن را بهبود بخشید.

روحانی با اشاره به توجه دولت به مسائل عمرانی، گفت: گرچه دولت از شرایط سختی برخوردار است اما درزمینهٔ مسائل مالی بر اساس گزارش سازمان برنامه‌وبودجه 27 هزار میلیارد تومان برای طرح‌های عمرانی کشور از ابتدای امسال تخصیص یافته است که آثار آن در ماه‌های آینده آشکار خواهد شد.

وی اضافه کرد: همچنین در هفته جاری مبانی جدید بودجه سال 98 را که قبلاً در ستاد اقتصادی دولت و هیئت‌وزیران و شورای عالی هماهنگی اقتصادی بررسی‌شده بود، تصویب کردیم و بر اساس این مصوبه حقوق، عیدی و مستمری تمامی کارکنان و کارگران به‌طور کامل و صددرصدی پرداخت خواهد شد و این‌گونه اقدامات به معنای آن است که دولت قدرتمند و توانمند است.

روحانی تأکید کرد: با وحدت و همدلی می‌توانیم از مشکلات عبور کرده و بدخواهان خود را مجبور کنیم که پای میز منطق، مذاکره و عدل بنشینند و اشتباه خود را بپذیرند که البته اخیراً مقداری از حرف‌های بی‌حسابی که می‌زدند را معتدل کرده‌اند و بی‌تردید بازهم از مسیر اشتباه خود بازمی‌گردند و می‌فهمند که راهشان درست نیست.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه امسال شرایط مناسبی برای ایجاد تحول اقتصادی در کشور مهیاست، گفت: امسال می‌توانیم از نعمت‌ها و ظرفیت‌های بزرگی که در کشورمان وجود دارد، برای ایجاد تحول در بخش‌های مختلف به‌ویژه اقتصادی استفاده کنیم.

وی با تأکید بر اینکه همه آمارها نشان می‌دهد که مسیر و حرکت درستی را می‌پیماییم، اظهار کرد: مردم مطمئن باشند آنچه برای دولت مهم است، منافع و رفاه ملت ایران است و با همه توان و در ملاقاتی که امروز و پایان هفته در سفر خارجی خواهم داشت، تمام تلاش خود را به کارخواهیم گرفت که به‌خوبی از حق مردم ایران دفاع کرده و در برابر بدخواهان ایستادگی کنیم.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به انتخاب دو استاندار جدید برای استان‌های گلستان و کهگیلویه‌وبویراحمد گفت: امروز هیئت دولت دو چهره فعال درزمینهٔ مسائل اجرایی و علمی انتخاب کرده است. آقای حق‌شناس که به‌عنوان نیروی فعال در مسائل علمی، سابقه نمایندگی شورای اسلامی را دارد و همواره به‌عنوان یک عنصر مخلص و فعال برای نظام جمهوری اسلامی ایران مطرح بوده، به‌عنوان استاندار گلستان انتخاب شد.

روحانی با اشاره به اهمیت استان گلستان، اظهار کرد: استان گلستان از مراکز مهم کشاورزی کشور است و در بسیاری از محصولات کشاورزی در ردیف‌های نخست قرار دارد و در این استان مردم شیعه و سنی و ترکمن کاملاً مخلصانه مشغول فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه مردم استان گلستان در سیل اخیر به‌خوبی جوهره خود را نشان دادند، گفت: مردم استان به‌رغم گرفتاری در سیل باروحیه و بانشاط بودند و بسیار کریمانه و مهربانانه حقشان را مطالبه می‌کردند. مردم استان گلستان در حادثه سیل، با همکاری نیروهای اجرایی و نظامی، مشکلات به وجود آمده در آق‌قلا و گمیشان را به‌خوبی مدیریت و برطرف کردند.

روحانی با تأکید بر اینکه همه باید تلاش کنیم که زندگی مردم آسیب‌دیده به شرایط عادی بازگشته و اماکن آسیب‌دیده بازسازی شود، گفت: دولت با همه همت در مسیر رفع مشکلات مردم آسیب‌دیده تلاش خواهد کرد و درزمینهٔ بازسازی هم باید مردم ایران و نیروهای مسلح و نهادهای دولتی و عمومی همچون گذشته در کنار هم و دست در دست یکدیگر، زیباتر از گذشته، شهر را بازسازی کنند و کاری کنند که ساختارهای شهر در برابر سیل‌های احتمالی مقاوم باشد.

رئیس‌جمهور ضرورت توجه به لایروبی و زهکشی رودخانه‌ها را مورد تأکید قرارداد و گفت:‌ دولت نسبت به این موضوع توجه ویژه‌ای داشته و در دولت یازدهم و دوازدهم تاکنون بیش از 40 هزار هکتار زهکشی انجام‌شده که این موضوع در کاهش آسیب‌های سیلاب اخیر مؤثر بوده است.

وی با قدردانی از تلاش مردم، نیروهای مسلح و دستگاه‌های اجرایی در امدادرسانی و رفع آسیب‌های ناشی از سیلاب، گفت: در این حادثه مردم بدون توجه به جایگاه اجتماعی خودشان کارهای ماندگاری انجام دادند و بی‌تردید روحیه ایثار و فداکاری مردم و اشتیاق آنان برای کمک‌رسانی به مناطق سیل‌زده کشور از افتخارات بزرگی است که برای تاریخ کشور باقی خواهد ماند.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه امروز خدمت به مردم بزرگ گلستان بیش از گذشته مورد تأکید است، گفت: استان گلستان استعدادها و ظرفیت‌های مختلفی درزمینهٔ کشاورزی، گردشگری و حمل‌ونقل دارد و از مسئولان استان می‌خواهم که این ظرفیت‌ها را بیش از گذشته فعال سازند.

روحانی در ادامه از انتخاب آقای کلانتری به‌عنوان استاندار جدید کهگیلویه و بویراحمد، گفت که وی به‌عنوان نیروی خستگی‌ناپذیر شهرت دارد و استان کهگیلویه‌وبویراحمد نیز نیازمند عنصر فعال اجرایی است تا استعدادها و ظرفیت‌های استان را برای استان و کشور فعال سازد. این استان دارای مردمانی وفادار و انقلابی است که در دفاع مقدس حضور فعالی داشتند و امروز برای آبادانی کشور در صحنه هستند.

وی اضافه کرد: استان کهگیلویه‌وبویراحمد ازلحاظ گردشگری، دامداری، باغداری و میوه از مراکز مهم کشور است و می‌تواند نقش خوبی برای تأمین نیازمندی‌های کشور داشته باشد.

روحانی خاطرنشان کرد: مردم استان برای تکمیل فرودگاه، مسائل جاده‌ای و نیازمندی‌های عمومی‌شان مطالباتی دارند که باید موردتوجه قرار بگیرد و آقای کلانتری نیروی فعال و آشنا به استان است و با روحیه بسیار بالا قطعاً می‌تواند در استان کهگیلویه و بویراحمد تحول ایجاد کند.

رئیس‌جمهور گفت: از همه علما و ائمه جمعه گرگان و یاسوج می‌خواهم که با استانداران جدید همکاری بیشتری داشته باشند تا شاهد شرایط بسیار بهتری در زندگی مردم این استان‌ها باشیم.

وی خاطرنشان کرد: استان کهگیلویه‌وبویراحمد همچنین دومین استان نفت‌خیز کشور است که از این ظرفیت هم بایستی به مردم استان کمک شود تا از منافع این نعمت بهره‌مند شوند و وزارت نفت باید در این زمینه فعالیت کند.

انتهای پیام/4034/4123/ن

http://ana.ir/i/397689
دست آمریکا برای هر اقدامی علیه ایران خالی است

دست آمریکا برای هر اقدامی علیه ایران خالی است

بازی تحریم‌ دیگر رنگی ندارد

بازی تحریم‌ دیگر رنگی ندارد

روحانی دستور داد در پاسپورت گردشگران خارجی، مُهر فیزیکی ثبت نشود

روحانی دستور داد در پاسپورت گردشگران خارجی، مُهر فیزیکی ثبت نشود

هیچ فشاری ملت ایران را تسلیم نمی‌کند

هیچ فشاری ملت ایران را تسلیم نمی‌کند

روحانی فرارسیدن روز ملی فدراسیون روسیه را تبریک گفت

روحانی فرارسیدن روز ملی فدراسیون روسیه را تبریک گفت

نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور دیدار می‌کند

نخست‌وزیر ژاپن با رهبر انقلاب و رئیس‌جمهور دیدار می‌کند

روحانی انتخاب رئیس‌جمهور قزاقستان را تبریک گفت

روحانی انتخاب رئیس‌جمهور قزاقستان را تبریک گفت

آقای رئیس‌جمهور بی‌عرضگی خودتان را با نداشتن اختیار توجیه نکنید

آقای رئیس‌جمهور بی‌عرضگی خودتان را با نداشتن اختیار توجیه نکنید

ایران هرگز با اعمال تحریم و فشار در بن‌بست قرار نگرفته و نمی‌گیرد

ایران هرگز با اعمال تحریم و فشار در بن‌بست قرار نگرفته و نمی‌گیرد