دوشنبه  25  شهریور  1398
شنبه , 22 دی 1397 ساعت 20:21

جهانگیری:

آموزش نقش مؤثری در بهبود عملکرد بنگاه‌های اقتصادی دارد

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: آموزش و پژوهش نقش مؤثری در بهبود عملکرد بنگاه‌های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آن‌ها دارد.

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی خبرگزاری آنا از پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، اسحاق جهانگیری عصر امروز در جلسه شورای عالی علوم تحقیقات و فناوری (عتف) با تأکید بر اهمیت تحقیق و پژوهش در توسعه کشور، گفت: دولت برای برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی کشور اهمیت فراوانی قائل است؛ زیرا پژوهش و تحقیق نقش پراهمیتی در توسعه و پیشبُرد برنامه‌های کشور دارد.

وی با اشاره به اینکه به هر میزان که در زمینه پژوهش و تحقیق هزینه و سرمایه‌گذاری کنیم ضرر نکرده‌ایم، خاطرنشان کرد: یکی از دغدغه‌های جدی میزان بازدهی اعتبارات پژوهشی و تحقیقاتی بوده است. باید این باور در جامعه ایجاد شود که اعتبارات هزینه‌شده در بخش پژوهش می‌تواند برای کشور بازدهی داشته و گرهی از مشکلات پیش‌ روی باز کند.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: تحقیقات و پژوهش باید در کشور مسئله‌محور باشد و باید جهت‌گیری و برنامه‌های پژوهشی و تحقیقاتی به‌سمت رفع نیازهای جامعه باشد.

وی از سازمان برنامه‌وبودجه و دبیرخانه شورای‌ عالی عتف خواست با قرار دادن این موضوع در دستورکار خود، راهکارهایی تدوین کنند که پژوهش و تحقیقات در کشور با رویکرد حل مسائل و چالش‌های پیش روی توسعه دنبال شود.

معاون اول رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه بخش خصوصی و بنگاه‌های اقتصادی نیز باید به موضوع تحقیق و پژوهش و سرمایه‌گذاری برای آموزش نیروی انسانی خود توجه کنند، گفت: آموزش و پژوهش نقش مؤثری در بهبود عملکرد بنگاه‌های اقتصادی و افزایش درآمدزایی آن‌ها دارد و باید با استفاده از راهکارهایی نظیر اعطای امتیازات و حمایت از بنگاه‌هایی که در امر پژوهش سرمایه‌گذاری می‌کنند، سایر بنگاه‌های اقتصادی را نیز به این موضوع مهم تشویق و ترغیب کنیم.

وی همچنین با اشاره به اینکه دستگاه‌های اجرایی نیز آن‌طور که باید موضوع پژوهش و تحقیقات را مورد توجه قرار نمی‌دهند، از دبیرخانه شورای‌عالی عتف خواست این موضوع را آسیب‌شناسی کرده و گزارش آن را به شورا ارائه دهند.

جهانگیری در ادامه این جلسه با اشاره به شرایط تحریم و محدودیت‌های ناشی از آن تصریح کرد: همان‌گونه که مقام معظم رهبری و رئیس‌جمهور بارها تأکید کرده‌اند، در این شرایط فرصت برای تأمین نیازهای کشور از طریق تولید داخل و ظرفیت‌های موجود فراهم شده است؛ بنابراین دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور باید تمام تلاش خود را برای تأمین قطعات موردنیاز بخش صنعت و سایر نیازهای کشور به‌کار گیرند.

در این جلسه که وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس دانشگاه تهران نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی عتف از برگزاری نمایشگاه تقاضا و عرضه پژوهش و فناوری گزارشی ارائه کرد و گفت: این نمایشگاه در تاریخ سوم تا ششم دی برگزار شد و برای نخستین بار 900 تقاضا و درخواست فناورانه جمع‌آوری و مستندسازی شد.

وی با اشاره به اینکه 70 شرکت فعال در زمینه‌های مختلف نظیر صنایع دفاعی، خودرو، صنایع فلزی، فناوری اطلاعات و سایر صنایع در این نمایشگاه حضور داشتند، افزود: 89 توافقنامه به ارزش 120 میلیارد تومان در این نمایشگاه به امضاء رسیده است.

در ادامه این جلسه دبیر شورای عالی عتف در گزارشی از پایش و ارزیابی علم، فناوری و نوآوری در کشور، دستاوردهای علمی و رشد فناوری در کشور را تشریح و خاطرنشان کرد: خوشبختانه در دولت یازدهم و دوازدهم میزان رشد علم و فناوری و جایگاه ایران در شاخص‌های جهانی ارتقا یافته و شاهد دستاوردهای خوبی در زمینه فناوری و نوآوری بوده‌ایم.

انتهای پیام/4079/پ

http://ana.ir/i/351696
جامعه پزشکی با دانش و سرمایه اجتماعی خود به حل مشکلات کمک کند

جامعه پزشکی با دانش و سرمایه اجتماعی خود به حل مشکلات کمک کند

روحانی فردا به استان گلستان می‌رود

روحانی فردا به استان گلستان می‌رود

توسعه استان اصفهان برای دولت مهم است

توسعه استان اصفهان برای دولت مهم است

تضمین حقوق سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری توسط بانک مرکزی

تضمین حقوق سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری توسط بانک مرکزی

معاون اول رئیس‌جمهور به کاشان سفر می‌کند

معاون اول رئیس‌جمهور به کاشان سفر می‌کند

قوانین پراکنده انتخاباتی درلایحه قانون جامع انتخابات تجمیع می‌شود

قوانین پراکنده انتخاباتی درلایحه قانون جامع انتخابات تجمیع می‌شود