پنجشنبه  28  شهریور  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
روحانی در جلسه هیئت دولت:

تورم برخی اجناس بیش از ۴۰ درصد است/ اهمیت اشتغال برای مردم

چهارشنبه 19 دی 1397 ساعت 13:13
رئیس‌جمهور با بیان اینکه اشتغال برای مردم اهمیت دارد، گفت: تورم برخی اجناس ۳۰ الی ۴۰ درصد و بعضی دیگر کمتر و بیشتر است.

به گزارش حوزه دولت گروه سیاسی خبرگزاری آنا از پایگاه ریاست‌جمهوری، حسن روحانی روز چهارشنبه در جلسه هیئت دولت در سخنانی با اشاره به فرا رسیدن ۱۹ دی و سالروز قیام مردم قم، تصریح کرد: قم و حوزه علمیه این شهر در نهضت اسلامی، به‌عنوان پیشران حرکت انقلابی، نقش بسیار مهم و زیادی داشتند و قیام ۱۹ دی مردم قم، روند پیروزی انقلاب اسلامی را وارد مرحله نوینی کرد.

وی همچنین تبیین  اقدامات انجام‌شده و دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی را ضروری خواند و با اشاره به نزدیک شدن جشن چهلمین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی، گفت: در این ایام مسئولان اجرایی و غیراجرایی، کارگزاران دولت و نظام و رسانه‌های همگانی، وظیفه مهم تبیین  اقدامات انجام‌شده و دستاوردهای ۴۰ ساله انقلاب اسلامی را برعهده دارند.

روحانی افزود: نخستین حادثه مهمی که در سال ۴۲ رخ داد، فروردین ماه آن سال در مدرسه فیضیه بود و بعد هم در دیگر حوادث انقلابی، قم همواره پیشران این حرکت انقلابی بود و البته مردم سراسر کشور هم از این حرکت و نهضت حمایت کردند و امام خمینی(ره) هم به‌خوبی رهبری کرد .

انقلاب، دفاع مقدس و تحریم سه حادثه مهم اقتصادی ایران بود

رئیس‌جمهور با اشاره با روند حوادث و حرکت‌های مهم انقلاب از سال ۴۲ تا بهمن ۵۷ که به پیروزی انقلاب اسلامی انجامید، گفت: یاد و خاطره شهدای ۱۹ دی را  که از روزهای مهم و فراموش‌نشدنی در تاریخ انقلاب ماست، گرامی داشته و حرکت و ایثار مردم قم و همه شهرهای ایران در راه پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی را پاس می‌داریم. تغییر ساختارهای کشور با پیروزی انقلاب، جنگ تحمیلی هشت‌ساله و تحریم‌های ظالمانه دشمنان علیه ایران، سه حادثه مهم در روند اقتصادی کشور در طول این ۴۰ سال بوده که به اشکال مختلف روی داده است.

وی افزود: امروز در آستانه جشن چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، اشتغال جوانان و تأمین معیشت مردم دو اولویت اصلی و مهم همه ما در کشور است و نباید اجازه دهیم مردم با مشکل مواجه شوند. مردم توجه دارند که حرکت توسعه‌ای و سازندگی کشور در شرایطی اتفاق افتاده است که با سه مسئله مواجه بودیم که معمولاً در این حوادث مهم، ارزش رشد و پیشرفت، چند برابر می‌شود.

روحانی با بیان اینکه اولاً وقتی انقلاب می‌شود، افراد، کارگاه‌ها، مسئولان سیاسی و ساختاری اقتصادی عوض می‌شود و مشخص است که در همان سال انقلاب، خود به خود فعالیت‌ها نیمه‌تعطیل می‌شود، ادامه داد: در سال بعد انقلاب نیز تغییرات ایجاد می‌شود و فعالیت‌ها نیمه‌تعطیل است. با حوادث و مشکلاتی که در سال‌های ۵۸ و ۵۹ برای استقرار انقلاب مواجه بودیم، معمولاً حرکت به سمت پیشرفت و توسعه سخت و مشکل می‌شود، اما روند توسعه و پیشرفت حتی در آن شرایط هم ادامه یافت.

تحریم آمریکا برای سرمایه‌گذاری نفت و گاز به دولت آقای هاشمی رفسنجانی مربوط می‌شود

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه حادثه دوم، مسئله جنگ تحمیلی بود و ما را دچار مشکل کرد، ادامه داد: جنگی بر ما تحمیل و به کشورمان تجاوز و بخشی از سرزمین ایران اشغال شد که در ظاهر توسط بعثی‌ها در عراق و در باطن نیز تقریباً همه از جمله کشورهای منطقه و قدرت‌های جهانی به استثناء چند کشور در پشت این جنگ بودند. همه پشت سر صدام بودند و با جنگی مواجه شدیم که دنیا با ما جنگید و بحمدالله ملت، جوانان، ارتش، سپاه، بسیج، عشایر و همه مردم، با مقاومت و ایستادگی،  ما را به پیروزی رساندند. بعد از جنگ، کشور در مسیر سازندگی و حرکت درست قرار گرفته بود که فشار تحریم‌ها افزایش یافت. تحریم آمریکا برای سرمایه‌گذاری نفت و گاز به دولت آقای هاشمی رفسنجانی مربوط می‌شود و در آن زمان خرید نفت را تحریم کردند.

روحانی اضافه کرد: همه اینها به جز تحریم‌هایی که از سال ۵۹ علیه ما شروع شد، شرایطی است که بعد از جنگ برای ما رخ می‌دهد و سپس  به بهانه مسئله هسته‌ای تحریم‌های شورای امنیت علیه ما آغاز شد که آن تحریم‌ها تا سال ۹۴ باقی ماند و در آن سال توانستیم این تحریم‌ها را رفع و یک فضای تنفسی پیدا بکنیم. دوباره از طریق توطئه تندروهای آمریکا و صهیونیست‌ها و برخی از کشورهای منطقه، فشار را بر کشور و مردم ما وارد کردند. این سه حادثه بسیار مهم در روند اقتصادی کشورمان می‌توانست کندکننده روند توسعه باشد، اما آمار و ارقام دستاوردها در همه حوزه‌های صنعتی، کشاورزی، اجتماعی، بهداشتی، آموزشی قدرت نظامی، سازندگی و عمران و آبادانی، شرکت‌های دانش‌بنیان و کمک به مردم و مستضعفین، با گذشته قابل مقایسه نیست.

وی با تشکر از مردم به‌عنوان بانیان اصلی تحقق همه دستاوردها و موفقیت‌ها، بیان کرد: البته در این میان همه دولت‌ها نقش و سهم خودشان را دارند، ولی مقاومت و ایستادگی، تلاش، ایثار و فداکاری مردم نقش اصلی و مؤثر دارد. امروز شاهدیم کسانی که در جنگ مجروح و جانباز شدند، بعد از سی و چند سال درد و مشقت، با افتخار از حوادث دفاع مقدس خودشان و خانواده شهدا با افتخار از ایثار خود  یاد می‌کنند و این به عنوان نمونه‌ای از ایستادگی و عظمت ملت بزرگ ما برای تحقق اهداف بلند انقلاب اسلامی است.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: آنچه در این انقلاب دنبال می‌کردیم، این بود که از حکومت فردی نجات پیدا کنیم. فرد بر ما حاکم نشود، یک نفر به‌عنوان شاه بر مردم حاکم نباشد و بعد هم منتظر بمانیم که هر وقتی که مرد، پسرش دومرتبه روی کار بیاید. این سلطنت پدر و پسری را در انقلاب از بین بردیم و مردم حاکم شدند و رأی مردم حکومت را به وجود می‌آورد، مجلس و خبرگان درست می‌کند و این رأی مجلس است که دولت را درست می‌کند. همه چیز در کشورمان بر مبنای آراء مردم است و این حاکمیت ملی، بزرگترین دستاورد انقلاب اسلامی ما بود و  این را باید تبیین کنیم. این همه انتخاباتی که در کشور برگزار شد و برگزار می‌شود و ان‌شاءالله سال آینده هم انتخابات داریم، نشان می‌دهد که کشور ما بر مبنای انتخابات، رأی مردم و صندوق آراء است.

وی با بیان اینکه، انقلاب اسلامی، استقلال را برای ما به ارمغان آورد، گفت: قبل از انقلاب دیگران برای ما تصمیم می‌گرفتند و آمریکایی‌ها و برخی از اروپایی‌ها در کشور ما همه‌کاره بودند و در همه امور از جمله ارتش و نیروهای مسلح، صنعت نظامی، اقتصاد، فرهنگ و رادیو و تلویزیون مداخله می‌کردند اما امروز مردم ایران تصمیم‌گیر اصلی هستند. ۳۶ آمریکایی کانال دو تلویزیون زمان رژیم گذشته را  که یکی کانال آموزشی بود، هدایت می‌کردند و همه کشور دست آنها بود اما انقلاب اسلامی برای ما حاکمیت ملی و استقلال آورد و امروز مردم ما احساس می‌کنند که دین‌، فرهنگ و معنویت‌شان بیشتر مورد احترام است و الحمدالله در زمینه توسعه هم گام‌های بسیار مهمی برداشتیم.

روحانی در ادامه سخنان خود با تأکید بر ضرورت تبیین دستاوردهای انقلاب برای مردم، گفت: از وزرا، معاونان و همه مسئولان دستگاه‌ها و همچنین از رسانه ملی و صدا و سیما و از همه روزنامه‌ها و فضای مجازی و دست‌اندرکاران خواهش می‌کنم که واقعیت انقلاب ما را به‌خوبی تشریح کنند. خدای ناکرده اگر این دستاوردها و واقعیت‌های انقلاب را درست توضیح ندهیم، به خون شهدا، فداکاران، جوانان، علما و امام(ره) و همه آنهایی که تلاش کردند و این کار عظیم و بزرگ را انجام دادند، خیانت کرده‌ایم. ان‌شاء‌الله در بهمن ماه وارد چهل و یکمین سال انقلاب می‌شویم و در تبلیغات این جشن پیروزی باید واقعیت‌ها را برای مردم بازگو کرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود دو وظیفه مهم دولت و مسئولان دولتی را در شرایط امروز جامعه مورد اشاره قرار داد و گفت: امروز هر کدام از ما در هر بخشی که کار و تلاش می‌کنیم دو وظیفه مهم اشتغال جوانان و معیشت مردم را برعهده داریم. ببینید در این شرایط سخت اقتصادی اگر یک خانواده‌ای دو جوان داشته باشد و هر دو بیکار باشند، چه شرایط سختی برایش پیش می‌آید و چه فشاری بر او وارد می‌شود، پس همه ما در ارگان‌ها و دستگاه‌ها باید تلاش کنیم جوان‌های ما مشغول به کار شوند.

روحانی تأکید کرد: یکی از وظایف سازمان برنامه و بودجه، اشتغال است. یعنی سازمان برنامه و بودجه و وزارتخانه‌ها باید بدانند، که وظیفه بزرگ همه ما مسئله اشتغال جوانان است. چون می‌دانیم در شرایط سخت یک عده‌ای بیکار یا از کار برکنار می‌شوند و یک عده نمی‌توانند ادامه کار بدهند. باید جبران کنیم و برای آن کسی هم که بیکار می‌شود، باید فکر کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه مسئله دوم، معیشت مردم است که نباید در زندگی روزمره و نیازهای فوری و روزانه دچار مشکل شوند، تاکید کرد:  تورم ماه آذر، ۱۲ ماهه، ۱۸ درصد است، ولی تورم مواد غذایی و خوراکی ما ۲۴ درصد است و این به نظر من مهم است.

رئیس جمهور با بیان اینکه وقتی تورم کل را  حساب می‌کنیم، مردم به آن کاری ندارند و ۲۴ درصد به طور متوسط است که برای برخی اجناس ۳۰ الی ۴۰ درصد و برخی دیگر کمتر و بیشتر است، گفت: از این بدتر زمانی است که نوسان هفتگی و روزانه در قیمت‌ها داشته باشیم. درست است که در مسائل بانکی مشکلاتی داریم و یا ممکن است در حمل و نقل مسائلی داشته باشیم، ولی حتماً این مشکلات نباید به کالاهای اساسی و زندگی مردم منتقل شود.

وی افزود: برخی از همسایگان می‌توانند رابطه صمیمانه‌تری با ما داشته باشند و این کار امکان‌پذیر است و امروز این را شاهد هستیم و می‌بینیم که همسایگان شرایط بهتری از گذشته دارند. معیشت مردم و مواد لازم برای زندگی مردم که جزء خرید روزانه است، باید یک مبنایی داشته و ثباتی پیدا کند و  بازار باید آرامش داشته باشد. امروز خوشبختانه در زمینه ارز با تلاش‌هایی که بخش اقتصاد و بانک مرکزی کرده است، یک آرامش نسبی وجود دارد. می‌خواهیم این آرامش را تداوم بخشیده و حفظ کنیم. تولید بسیار مهم است و باید کاری کنیم که دچار مشکل نشود.

روحانی خاطرنشان کرد: از نکات ضروری برای جلوگیری از ایجاد مشکل در زندگی مردم، اشتغال است و فرقی نمی‌کند که در بخش کشاورزی، صنعت و یا خدمات باشد. امیدوارم همه بتوانیم در این روزهای بسیار مهم که یادآور فداکاری مردم در ۴۱ سال پیش در این ایام است، در مسیر آرامش مردم و زندگی بهتر برای آنان و رفع مشکلات روزمره ، پرتلاش‌تر باشیم.

انتهای پیام/4082/پ

http://ana.ir/i/350975
روش تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی تغییر می‌کند

روش تخصیص ارز دولتی به کالاهای اساسی تغییر می‌کند

تضمین حقوق سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری توسط بانک مرکزی

تضمین حقوق سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری توسط بانک مرکزی

حضور جوانان در فضای مجازی آگاهانه باشد

حضور جوانان در فضای مجازی آگاهانه باشد

دولت به دنبال افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو است

دولت به دنبال افزایش تولید و کاهش قیمت خودرو است

دولت با طرح استانی شدن انتخابات مجلس موافق است

دولت با طرح استانی شدن انتخابات مجلس موافق است

درخواست نمایندگان از روحانی برای تخصیص بودجه به بیمه ایثارگران

درخواست نمایندگان از روحانی برای تخصیص بودجه به بیمه ایثارگران

دولت با گروه‌های اصلاح‌طلب اتئلاف در انتخابات نداشته است

دولت با گروه‌های اصلاح‌طلب اتئلاف در انتخابات نداشته است