سه شنبه  08  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
موبایل ارزان می‌شود؟

ترخیص 600 هزار گوشی در انتظار تصمیم سران قوا

دوشنبه 23 اردیبهشت 1398 ساعت 11:46
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره 600 هزار گوشی همراه که در گمرک مانده‌اند، گفت: این موضوع به جلسه سران 3 قوا ارجاع شد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از دولت، محمدجواد آذری جهرمی با اشاره به وضعیت شبکه ملی اطلاعات، گفت: در جلسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، وزارت ارتباطات گزارشی از عملکرد 18 ماهه خود در دستیابی به سند تدوین الزامات بخش زیرساخت شبکه ملی اطلاعات ارائه داد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در سال 94 مقام معظم رهبری شبکه ملی اطلاعات را در 3 لایه دسته‌بندی کردند؛ لایه زیرساخت، لایه خدمات و لایه محتوا. تاکنون اسناد مربوط به بخش زیرساخت این شبکه در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده و حکم قانون دارد. دستاوردها و چارچوب‌هایی که وزارت ارتباطات باید به آن‌ها دست یابد، مشخص‌شده است.

وی اظهار کرد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای دوره وزارت، برنامه‌ای داده بود که ظرف 2 سال سند تدوین الزامات شبکه ملی اطلاعات محقق و اهداف آن اجرایی خواهد شود. در جلسه امروز گزارش کاملی درباره تمامی بندهای این سند و دستاوردهای وزارتخانه در حوزه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات ارائه شد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم خاطرنشان کرد: گزارش کلی حاکی از این است که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به 80 درصد اهداف سند تدوین الزامات شبکه ملی اطلاعات دست‌یافته است، البته برای اجرای شبکه ملی اطلاعات باید اقدامات لازم در هر سه لایه انجام شود.

آذری جهرمی به نامه مقام معظم رهبری در سال 94 به رئیس‌جمهور اشاره کرد و گفت: در این نامه ایشان مشخص کردند چه دستگاه‌هایی در لایحه خدمات و محتوا مسئول هستند، بنابراین باید گزارش دستگاه‌های مسئول در این زمینه نیز ارائه شود تا مشخص شود این دستگاه‌ها در لایه خدمات و محتوا چه اقداماتی انجام داده‌اند و بتوان برآورد کلی از توسعه شبکه اطلاعات داشت.

وی با بیان اینکه تمام وظایف مربوط به شبکه ملی اطلاعات برعهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیست، تصریح کرد: بخش زیرساخت برعهده ماست و ما براساس سند مدون شورای عالی فضای مجازی به دستاوردهای خوبی رسیدیم.

تشکیل کارگروهی در مرکز ملی فضای مجازی برای مقابله با تحریم‌های آمریکا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: بخشی از جلسه کمیسیون صنایع و معادن به بررسی تهدیدات و تروریسم سایبری دولت آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با کسب‌وکارهای ایرانی در فضای مجازی اختصاص پیدا کرد. با یک‌جانبه‌گرایی‌های اخیر دولت آمریکا فشارهایی بر این کسب‌وکارها تحمیل‌شده است.

آذری جهرمی با بیان اینکه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تمهیدات و ابتکار عمل‌هایی برای مقابله با اقدامات آمریکا مانند حذف اپلیکیشن‌های ایرانی درگوشی‌های آیفون اندیشیده است، اذعان کرد: ما برای مقابله با این تهدیدات از یک سال پیش در مرکز ملی فضای مجازی کارگروهی تشکیل دادیم و انواع سناریوها، تهدیدات و تحریم‌ها در این کارگروه موردبررسی قرار گرفت و راهکارهای لازم اتخاذ شد.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از این تحریم‌ها در یک سال گذشته اعمال‌شده است، اظهار کرد: اگرچه تمام خدمات ابری‌های دنیا، به شرکت‌های داخلی ارائه خدمات را متوقف کردند، اما فضای مجازی ما دچار اختلال نشد.

سناریوهای لازم برای قطع اینترنت در ایران اندیشیده شده است

این عضو کابینه دولت روحانی ادامه داد: برای قطع اینترنت سناریوهای لازم اتخاذ شد. برای موضوعات اخیر پیش‌آمده نیز وزارت ارتباطات راهکارهای لازم را به دستگاه‌های قانونی اعلام و از سوی رئیس‌جمهور ابلاغ شد، بنابراین به زودی ابتکارات وزارت ارتباطات در برابر تحریم‌ها اطلاع‌رسانی می‌شود.

آذری جهرمی با بیان اینکه با همدلی همه دستگاه‌های مسئول در این حوزه اهداف موردنظر در توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور محقق شود، تصریح کرد: از مجلس و نمایندگان محترم به جهت پیگیری‌های مستمر قدردانی می‌کنم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره 600 هزار گوشی همراه که در گمرک مانده‌اند، گفت: این موضوع به جلسه سران سه قوه ارجاع شد، چراکه اختلافی میان دستگاه قضا و دولت درباره آزادسازی این گوشی‌ها ایجادشده بود.

وی درباره کم‌فروشی‌ها و گران‌فروشی برخی شرکت‌های اینترنتی خاطرنشان کرد: شکایت‌های متعددی از مردم درباره کم‌فروشی در اینترنت به ما رسیده است، اگرچه گزارش‌های رسمی و اپراتورها این ادعا را رد کردند، اما گروهی ویژه مأمور شد تا به صورت مخفیانه سرویس‌های اینترنتی را در نقاط مختلف کشور خریداری کرده و حجم اینترنت ارائه‌شده، را اندازه‌گیری کند. براساس گزارش تنظیم مقررات در شرکت‌های اینترنتی کم‌فروشی 5 تا 8 درصدی رخ می‌دهد، اسامی شرکت‌های متخلف معرفی‌شده و پول‌های اضافی دریافت شده به مردم بازمی‌گردد.

سرویس‌های خدمات ارزش افزوده شارژ سیم‌کارت‌های اعتباری تلفن همراه را بدون اطلاعات مصرف می‌کنند

آذری جهرمی با اشاره به شکایت‌های مردم درباره کم‌فروشی در شارژ سیم‌کارت‌های اعتباری تلفن همراه، گفت: گروه‌های مخفی نیز کم‌فروشی در این نوع شارژها را مشاهده نکردند، اما بررسی کیس‌های میدانی نشان داد مردم شارژ می‌خرند اما این شارژ سریع تمام می‌شود، به همین دلیل احساس می‌کنند کم‌فروشی اتفاق افتاده، غافل از اینکه برخی سوءاستفاده گران تحت عنوان سرویس‌های ارزش افزوده از شارژ آن‌ها سوءاستفاده می‌کنند.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: برای شناسایی این سرویس‌ها مردم باید ستاره 800 مربع (#800*) را شماره‌گیری کنند تا اگر ناخواسته عضو سرویس‌های خدمات ارزش افزوده‌شده‌اند، از آن‌ها خارج شوند تا شارژ آن‌ها بی‌دلیل استفاده نشود.

انتهای پیام/4092/4083/

 

http://ana.ir/i/380880
تذکر جدی وزیر ارتباطات به مخابرات و تنبیه مدیرعامل شرکت پست

تذکر جدی وزیر ارتباطات به مخابرات و تنبیه مدیرعامل شرکت پست

تصویب سه مصوبه جدید توسط سران قوا

تصویب سه مصوبه جدید توسط سران قوا

تسهیلات 18گانه گمرک برای فعالان مجاز اقتصادی

تسهیلات 18گانه گمرک برای فعالان مجاز اقتصادی

ارتباطات در پلدختر به حالت عادی بازگشت

ارتباطات در پلدختر به حالت عادی بازگشت

ارتباطات قطع‌شده پلدختر امروز برقرار می‌شود

ارتباطات قطع‌شده پلدختر امروز برقرار می‌شود

 مکالمه و پیامک در مناطق سیل‌زده امروز رایگان است

مکالمه و پیامک در مناطق سیل‌زده امروز رایگان است

باید برای جلب رضایت مردم بیشتر تلاش کنیم

باید برای جلب رضایت مردم بیشتر تلاش کنیم

نخستین جشنواره فیلم مردمی توسعه ارتباطات روستایی برگزار می‌شود

نخستین جشنواره فیلم مردمی توسعه ارتباطات روستایی برگزار می‌شود

وزارت ارتباطات تاکنون به 300 مدیر جوان میدان داده است

وزارت ارتباطات تاکنون به 300 مدیر جوان میدان داده است

آذری جهرمی: طنین صدای ایرانیان به‌زودی در فضا مخابره خواهد شد

آذری جهرمی: طنین صدای ایرانیان به‌زودی در فضا مخابره خواهد شد