جمعه  09  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

۸ آهنگ مخصوص گذران نوروز ۹۹ در خانه

سه شنبه 05 فروردین 1399 ساعت 18:01
این روزها با وجود همه سختی‌ها، باز هم مردم در تکاپوی نوروز هستند و سعی می‌کنند با همه محدودیت‌ها دلشان را به هفت سین و دور هم بودن آهنگ‌های شاد و نوروزی خوش کنند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا نوروز بزرگترین و قدیمی ترین عید ایرانیان است که هر سال روز اول فروردین آن را با رسم و رسوم خاصش جشن میگیرند. حضرت حافظ در وصف نوروز میفرماید:

نو بهار است در آن کوش که خوشدل باشی

که بسی گل بدمد باز و تو در گل باشی

امسال با توجه به شیوع کرونا و لزوم ماندن در خانه، تنها دلخوشی هموطنان به همان دورهمی و کنار هم بودن محدود شده است اما نباید از یادمان برود که همه اینها به خاطر سلامت خودمان هست.

موسیقی و نوروز

از زمان قدیم و از اولین سال‌های این عید بزرگ، موبدان و بزرگان دینی مسئول برگزاری این امر مهم بودند و در اولین روز سال و در هنگام مراسم برای سالی پربار تر و پر از خوشی را برای مردم آرزو میکردند و این رسم کماکان ادامه دارد و هر سال میبینیم که رهبر گرانقدر با حضور در بارگاه شریف امام رضا (ع)، سالی پر از خوشبختی و فراوانی نعمت را برای مردم آرزو میکنند. از طرفی با توجه به ماهیت شاد این جشن، از همان زمان‌های قدیم بین خوانندگان همواره برای حضور در مراسمای عید نوروز، رقابت سنگینی بوده است. از صدای قدسی شجریان گرفته تا خوانندگان پاپ که دارند با آهنگ‌های شاد، مردم را در خانه نگه میدارند و شاد میکنند. در ادامه تعدادی از آهنگ‌های شاد و نوروزی در سایت موزیکیشو را باهم بررسی میکنیم.

آهنگ‌های نوروزی و شاد

اولین آهنگ نوروزی که ریتم ملایمی دارد را بهنام بانی دوست داشتنی خوانده است. این آهنگ نوروزی در واقع بازخوانی همان دعای معروف یا مقلب القلوب است که بهنام عزیز چند بیت شعر به آن اضافه کرده و آن را آوازی بسیار زیبا خوانده است. حال اگر از این آهنگ بگذریم، بهنام بانی به کمک حامد برادران مدتی پیش آهنگ ریتمیک و عالی قرص قمر 2 را معرفی کرد که میتواند شادترین آهنگ های جدید بهنام بانی در سال 98 باشد.

یکی از دلایل جذابیت و دلنشینی این آهنگ شاد، شخصیت و اخلاق بهنام بانی است که همواره لبخند بر لب دارد و همگان او را دوست دارند. قرص قمر 2 که دو سال پس از اولین نسخه آن منتشر شد، دل همگان را برد و لبخند رضایت و شادی را به وجود همگان بازگرداند.

دیگر آهنگ خاطره انگیز و معروف نوروزی یک چهره خاص و مردمی خوانده است. در اواسط دهه 50، مثلث فرهاد مهراد،جهانبخش پازوکی و شهریار قنبری، همواره برنده بود و کارهای فوق العاده‌ای منتشر میکرد. یکی از این کارها بوی عیدی بوی توپ یا همان کودکانه خودمان بود که با گذشت پس از 4 دهه از آن، هنوز هم که هنوزه از ماندگارترین و بهترین آهنگ‌های نوروزی است و هر وقت آن را میشنویم یاد خاطرات و بوی نوروز می‌افتیم. در اواسط دهه 70 بود که فرهاد مهراد، این آهنگ را در یک کنسرت و به صورت زنده با پیانو اجرا کرد و باز هم همه را یاد جانماز ترمه مادربزرگ، یاد دورهمی‌ها، یاد رسم و رسومات نوروز انداخت.

یکی از گروه‌های بزرگ و دوست داشتنی کشورمون، گروه عالی و فوق العاده رستاک است که توانستند با انتشار آلبوم‌ها و قطعات با کیفیت و از همه مهمتر با زبان و گویش های متفاوت اقوام کشورمون، جای خود را در دل هموطنان به خوبی باز کنند و همواره محبوب بمانند. این گروه دوست داشتنی به مناسب نوروز قطعه سرنای نوروز را خوانده بود که همچون خیلی از قطعات دیگر این گروه بسیار معروف شد و در بازار موسیقی مورد توجه قرار گرفت. جدا از بحث شاد بودن و نوروزی بودن این قطعه، رستاک در این قطعه با استفاده از گویش اقوام مختلف، عید را به همه هموطنان و اقوام ایرانی تبریک میگوید که این باعث توجه دو چندان به این آهنگ شد و گروه رستاک و آهنگ نوروزی سرنای نوروز، در تاریخ موسیقی، به یادگار و معروف ماند.

یکی دیگر از خوانندگان جوان و جویای نامی که این روزها خوب دارد میدرخشد و مسیر موفقیت را خوب طی میکند، مهراد جم دوست داشتنی است. این جوان 76‌ای که در سال 97 در همکاری با میثم ابراهیمی توانست کم کم نقش جدی‌ای در موسیقی داشته باشد، سرانجام در سال 98 و با انتشار آهنگ شمال و سپس غمت نباشه توانست نردبان موفقیت را بالا رود.

یکی دیگر از عوامل موفقیت مهراد جم در همکاری مسعود جهانی و تیم او خلاصه میشود که در مسیر معروفیت و موفقیت او تاثیر بسزایی داشتند و حتی مهراد جم، از مسعود جهانی با لفظ پدر یاد میکند. مهراد جم به تازگی و با سنت شکنی آهنگ شاد و فوق العاده دلمو بردی را منتشر کرد که اثر متفاوتی از وی بود و با تنظیم فوق العاده مسعود جهانی یک انتخاب شاد خوب نوروزی است. شما میتوانید از سایت موزیکیشوآهنگمهراد جمرا دانلود کرده و به لیست آهنگ‌های نوروزی خود اضافه کنید.

بارها شده که میبینیم بازیگران میخوانند و خواننده‌ها در فیلم‌ها و سریال‌ها به ایفای نقش میپردازند. یکی از متفاوت ترین آهنگ‌های نوروزی را یک بازیگر و یک خواننده با هم خوانده اند. آهنگ نوروزی عید از رستاک حلاج و کامران تفتی با یک ریتم و ملودی متفاوت توانست توحه مخاطبین زیادی را بدست آورد و در لیست آهنگ‌های نوروزی قرار گیرد. شعر این آهنگ زیبا که اشاره به خلوتی تهران، دورهمی‌های فامیل و رسم و رسوم نوروزی دارد، از شعرهای پرمفهوم و زیبای نوروز است که به دل همگان می‌نشیند.

حامد برادران که خودش آهنگسازی و تنظیم خیلی از کارهای معروف و خواننده‌های بزرگ را برعهده داشته است، با انتشار یک آهنگ شاد و پرانرژی یکی دیگر از انتخابهای مناسب نوروزی است. وی آهنگ ریتمیک و جذاب تو فقط باش را در سال 97 منتشر کرده و با گذشت یک سال از آن هنوز هم از آهنگ‌های برتر شاد اکثر لیست های موسیقی است. آهنگسازی قوی و همچنین شعر عاشقانه آن هر شنونده‌ای را به وجد میاورد و توانست جدا از توانایی وی در بحث تنظیم و آهنگسازی، نام حامد برادران را به عنوان یک خواننده قوی و توانا مطرح سازد.

یکی از آهنگ‌های احساسی و دوست داشتنی عید را یک گروه جذاب و با قدمت موسیقی خوانده‌اند. گروه سون به مناسبت نوروز سال 92 آهنگ نوروزی بوی عید را منتشر کرد که بسیار دلبرانه و احساسی بود و مخاطب و جون و دل به این آهنگ گوش میداد. شعر احساسی و آهنگسازی فوق العاده این آهنگ که کاملا انتظار و لحظه تحویل سال را به خوبی بیان میکرد از عوامل اصلی موفقیت این آهنگ بود و میتوانید از آن برای لحظه‌های قبل از تحویل سال استفاده کنید و با حس و حال خوب آماده شروع سال جدید باشید.

درست است که امسال به خاطر شرایط ویژه پیش آمده امکان سفر و بیرون رفتن نیست، اما میتوان از خداوند بابت سلامت جسم و روح و روان تشکر کرد و از همین دورهمی کوچک خانوادگی در کنار گوش دادن به لیست آهنگ‌های نوروزی و شاد موزیکیشو از عید و شروع سال جدید لذت برد و شکرگذار بود. به امید آنکه سال 99 سال پر از خوشی و شادی برای تمامی مردم سرزمینمان باشد.

انتهای پیام/4127

http://ana.ir/i/479690
«سرو زیر آب» را امروز ببینید/ فیلمی درباره شهدای گمنام در باکس نوروزی سیما

«سرو زیر آب» را امروز ببینید/ فیلمی درباره شهدای گمنام در باکس نوروزی سیما

تدارک نوروزی «جعبه موسیقی» با پخش موسیقی‌های ایرانی

تدارک نوروزی «جعبه موسیقی» با پخش موسیقی‌های ایرانی

سالار عقیلی مهمان شب موسیقی می‌شود

سالار عقیلی مهمان شب موسیقی می‌شود

کنسرت سهراب پورناظری برای دو میلیون تماشاگر

کنسرت سهراب پورناظری برای دو میلیون تماشاگر