يكشنبه  17  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

استانبول، ویترینی برای تماشای دو قاره آسیا و اروپا

سه شنبه 29 بهمن 1398 ساعت 19:49
با این که امروزه استانبول یکی از شهرهای منحصر به فرد در زمینه گردشگری و تجارت در میان شهرهای جهان است و جایگاه خود را در میان بسیاری از تبلیغات رسانه های معروف دنیا پیدا کرده، باز هم انگار این شهر می تواند از همین اندازه که هست، بزرگ تر شود!

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری آنا با این که امروزه استانبول یکی از شهرهای منحصر به فرد در زمینه گردشگری و تجارت در میان شهرهای جهان است و جایگاه خود را در میان بسیاری از تبلیغات رسانه های معروف دنیا پیدا کرده، باز هم انگار این شهر می تواند از همین اندازه که هست، بزرگ تر شود! البته این رشد را نه خود استانبول، بلکه میزان تقاضایی که هر ساله از سوی گردشگرانی که به این شهر مهم سرازیر می شوند، پدید می آورد. مرور این شهر و زیبایی ها و پتانسیل پنهانش، همیشه موضوع داغی برای بحث بوده است و در این مجال، ما نیز می خواهیم سری به این شهر بزنیم و از ابعاد مختلف آن دیدن کنیم.

استانبول، کوچه آشتی کنان شرق و غرب

اگر اهل خواندن داستان های جادویی باشید، حتما ردپایی از شهر افسانه ای را دیده اید که در آن شخصیت های خیالی که از اقلیم های متفاوت برای دیدار یکدیگر جمع می شوند. برای داستان های خیالی، وجود چنین شهری طبیعی است و هر کسی که خواننده این آثار است، به خوبی وجود چنین شهری را درک می کند. اما خبر عجیب و جالب این است که ما چنین شهری را نه تنها در دنیای واقعی، بلکه در همسایگی کشور خودمان یعنی در کشور ترکیه به فاصله یک خرید بلیط هواپیما استانبول داریم. استانبول نقطه اتصال شرق به غرب این کره خاکی است و می توان گفت در صورت نبود چنین شهری، شاید هیچ وقت تقابلی میان شرق و غرب اتفاق نمی افتاد. شاید این سوال در ذهن هر مخاطبی پیش بیاید که خوب اگر استانبول نبود، حتما شهری دیگر در این قسمت استراتژیک به وجود می آمد که می توانست تقابل شرق و غرب را رقم بزند! اما مسئله این است که تنها وجود فیزیکی استانبول نیست که موجب این دوستی شده است بلکه فرهنگ و زیرساخت باستانی و تجربه این شهر مسبب این شده که تمام کشورهای شرق و غرب بتوانند از مسیر این شهر، جایگاه دوستانه ای برای گپ و گفت ها و تجارت خود ایجاد کنند. البته ناگفته نماند که این میزان از صبوری و پختگی شهری مانند استانبول به یک باره به دست نیامده است؛ امپراطوری های روم، شاهان یونان و سلاطین عثمانی، هر کدام شان به مدت چند صد سال و حتی نزدیک به هزار سال در این شهر آمد و شد داشته اند و بسیاری از آن ها این شهر را به عنوان پایتخت و مرکز قدرت خود انتخاب کرده اند. با آمدن و رفتن هر کدام از این شاهان و سلاطین و هزاران جنگ و صلحی که میان شان انجام شده، باعث شده تا استانبول، هر روز بیش از روز قبل، پخته تر و با تجربه تر شود. اگر کسی بگوید که این ادعا گزافه است و چنین چیزی در مورد استانبول صحت ندارد، با کمی تماشا و تجربه بصری در این شهر، می توان از دیدن مناره ها و کلیساها و کاخ های مخروبه یونانی و گذرگاه های رومی که سالیان سال، محل گذر سربازان رومی بوده اند این مدعا را به راحتی ثابت کرد. البته استشهادیه ای قوی تر از تمام اماکن تاریخی استانبول وجود دارد. جاده ابریشم! این جاده طول و دراز باستانی بدون وجود استانبول، هیچ معنایی ندارد. جاده ابریشم از شرقی ترین کشورها مانند چین آغاز می شود از ایران و ترکیه و گلوگاه تاریخی استانبول می گذرد و تا کشورهای دور در اروپای شرقی و شهرهایی مانند بخارست، امتداد پیدا می کند. حضور اقلیم های متفاوت را در استانبول نیز می توان در طبخ غذاهای این شهر پیدا کرد؛ غذاهای لذیذ و متنوع و غنی این شهر، در واقع، سوغاتی بسیاری از امپراطوری ها و اقوامی است که چه دوستانه و چه از روی خصومت پا به این شهر گذاشته اند و در حال حاضر، از حضور آن ها، تنها زیبایی های فرهنگی باقی مانده است. یکی دیگر از ویژگی های این شهر باتجربه این است که به جای کینه، تنها زیبایی های هر کدام از میهمانان خودش را حفظ کرده و انگار تمام ناراحتی ها و خصومت ها را دور ریخته است. درست است! یکی از عمده دلایل تاب آوری استانبول همین خصلت صلح دوستی و صلح پروری آن است.

کاخ توپ قاپی در استانبول      

گذشته از رنگ و لعاب و جذاب هتل های استانبول همان طور که حرف از جاذبه های گردشگری و تاریخی این شهر به میان آوردیم، خوب است تا سری به برخی از این شاهکارهای بشری که امروزه جز میراث جهانی به حساب می آیند بزنیم. کاخ توپ قاپی در زمان امپراطوری عثمانی و در سال 1465 میلادی ساخته شده است. این کاخ، جایگاه تمام سلاطین عثمانی بوده است و شاید بتوان گفت که کاخ توپ قاپی، سوگلی تمام پادشاهان این امپراطوری به حساب می آمده است. سلطان محمد فاتح که از بزرگ ترین های سلاطین عثمانی بوده، با دستور ساخت این کاخ، توانسته جایگاه ویژه ای برای خود در میان برگه های تاریخ جهان پیدا کند. البته ناگفته نماند که فضای بیرونی و باغچه های زیبای این کاخ به دست سلطان عبدالمجید بنا شده است.

مسجد ایا صوفیه در استانبول  

ایا صوفیه، حاجیا صوفیه و یا هاگیا صوفیه! تمام این سه عبارت اسمی متعلق به این مسجد بزرگ و چهار مناره ای است. یکی از خصوصیات این مسجد که آن را به دردانه مسجدها تبدیل کرده است، این است که بنای آن با حضور 100 استاد باشی و معمار زبر دست طراحی و ساخته شده است. شاه سلیمان اول بعد از اتمام ساخت این مسجد در وصف آن شعرهایی سروده و بعد از گذشت مدتی، دستور می دهد تا تمام دیوارها و فضای داخلی مسجد ایا صوفیه را با نگارگری ها ترک و هنر مینیاتور شرقی منقوش کنند. مسجد ایا صوفیه بیش از هزار و پانصد سال قدمت دارد و همچنان یکی از مستحکم ترین و زیباترین بناهای تاریخی جهان به حساب می آید.

کاخ دولما باغچه در استانبول

گچ کاری های و سنگ تراشه های بسیاری در جهان وجود دارد اما آن چیزی که کاخ دولما باغچه را از هر بنای دیگری جدا می کند، هویتی مستقل در ساختار آن است. کاخ دولما باغچه با 43 سرسرا و 285 اتاق و 6 حمام ترکی، یکی از بزرگ ترین کاخ های تفریحی جهان به شمار می رود. این کاخ نیز به دست سلاطین عثمانی ساخته شده است و یکی از اولین بناهایی است که هنر گچ بری را در ساختار خود جا داده است. اگر داخل کاخ دولما باغچه بروید، با یکی از عجیب ترین نمادهای اسلامی- شرقی مواجه می شوید؛ چلچراغی با وزن 4 هزار کیلوگرم وجود دارد که زیبایی این کاخ را چند برابر می کند و خاص بودن توپ قاپی را چند برابر می کند. این مراکز بیاد ماندنی را می توانید با رزرو تور استانبول در یک آژانس مسافرتی معتبر با اطمینان خاطر تجربه کنید.

منبع: eligasht.com

اطلاعات تماس الی گشت:

تلفن: 0218540

ایمیل: info@eligasht.com

آدرس: تهران، خیابان بهشتی، خیابان خالد اسلامبولی، کوچه 23، پلاک 7

انتهای پیام/4127/

http://ana.ir/i/472916
هتل‌های دهلی نو را بیشتر بشناسید!

هتل‌های دهلی نو را بیشتر بشناسید!

چگونه بلیط هواپیما دبی را برای سفری ارزان تر تهیه کنیم؟

چگونه بلیط هواپیما دبی را برای سفری ارزان تر تهیه کنیم؟

مهمترین نکات و آداب سفر با هواپیما

مهمترین نکات و آداب سفر با هواپیما

بهترین هواپیمایی‌ها برای خرید بلیط استانبول

بهترین هواپیمایی‌ها برای خرید بلیط استانبول

با زیبایی‌های استانبول آشنا شوید

با زیبایی‌های استانبول آشنا شوید

خرید اینترنتی بلیط هواپیما و رزرو هتل بهتر است یا خرید تور؟

خرید اینترنتی بلیط هواپیما و رزرو هتل بهتر است یا خرید تور؟