شنبه  16  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

آشنایی با ۱۰ گروه دارویی که باعث افزایش وزن می شوند

يكشنبه 27 بهمن 1398 ساعت 13:35
گاهی داروهایی که به طور متداول مصرف می کنید نقش مهمی در ابتلا به اضافه وزن و چاقی دارند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، اضافه‌وزن یکی از عوارض جانبی بعضی داروها به‌حساب میآید. البته این موضوع دلیل نمیشود مصرف داروها را قطع کنید و سلامت‌تان را به خطر بیندازید.

چرا داروها باعث افزایش وزن می شوند؟
داروها اغلب به خودی خود باعث چاقی نمی شوند بلکه عوارض جانبی شان با اضافه وزن همراه هستند. برای مثال بعضی داروها اشتها را افزایش می دهند و باعث می شوند در مصرف غذا زیاده روی کنید. بعضی دیگر نیز بر روند جذب و ذخیره سازی گلوکز توسط بدن تاثیر می گذارند و از این طریق باعث تجمع چربی در بخش میانی بدن می شوند.
بعضی ها نیز با ایجاد تغییر در متابولیسم بدن، سرعت سوخت وساز کالری ها را کاهش می دهند. گروهی دیگر نیز باعث افزایش تنگی نفس و خواب آلودگی می شوند و به این ترتیب ورزش کردن را دشوار می کنند. بعضی داروها هم باعث احتباس آب در بدن می شوند که البته این نوع اضافه وزن به دلیل افزایش بافت چربی اتفاق نمی افتد و فقط حاصل از تجمع آب است، بنابراین چنین اضافه وزنی دائمی نیست و هر زمان که دوره مصرف دارو به اتمام برسد و بیماری زمینه ای برطرف شود، وزن تان هم به میزان قبل بازمی گردد.

۱- قرص های دیابت
تعدادی از داروهای دیابت نوع دو باعث کاهش وزن و بعضی دیگر باعث افزایش وزن می شوند. داروهای حاوی سولفونیل اوره ازجمله دیابینیز، اینسولاز، گلیپیزاید، گلیبوراید، گلیمیپراید، کلرپروپامید و تولبوتامید باعث تحریک تولید و فعالیت انسولین می شوند. انسولین نیز کاهنده قندخون و افزایش دهنده اشتها است. این داروها معمولا طی ۳ تا ۱۲ ماه اول درمان بیشتر از ۵کیلوگرم اضافه وزن ایجاد می کنند. تیازولیدین دیون (پیوگلیتازون) نیز از دیگر داروهای دیابت است که می تواند باعث افزایش وزن شود. اما در مقابل، داروهایی همچون متفورمین، اگزناتاید، سیتاگلیپتین، پراملینتاید و آکاربوز به کاهش وزن کمک می کنند یا اینکه بر وزن بی اثر هستند.

۲- انسولین
انسولین هایی همچون لیسپرو، آسپارت و گلولیزین می توانند باعث افزایش وزن شوند اما انسولین های طولانی اثر، تاثیر کمتری بر چاقی دارند. متاسفانه بسیاری از بیماران فکر می کنند که با تزریق انسولین می توانند هرقدر که می خواهند غذا بخورند؛ بنابراین بعضی آنها در مدت ۶ ماه تا ۱۵کیلوگرم هم وزن اضافه می کنند! بعضی پزشکان هم برای کنترل قند خون بالای بیمار در ابتدای درمان، دوز بالایی از انسولین را تجویز می کنند و به همین دلیل فرد دچار علائم افت قندخون می شود، درنتیجه بیشتر از حد معمول مواد غذایی مصرف می کند و چاق می شود، درحالی که انسولین باید تدریجی تجویز شود.

۳- داروهای هورمونی و استروژن
در دوران یائسگی میزان ترشح هورمون استروژن در بدن خانم‌ها کاهش پیدا میکند، به همین دلیل فرد دچار علائمی چون گرگرفتگی و عرق کردن‌های شبانه میشود. برای رفع این وضعیت پزشک معمولا هورمون درمانی با استروژن را تجویز میکند اما این روش خود باعث احتباس آب و افزایش وزن میشود، با افزایش وزن، متابولیسم هم کند‌تر میشود، بنابراین کسانی که تحت هورمون درمانی هستند باید برنامه غذایی خود را تغییر دهند و به‌طور منظم ورزش کنند.

۴- داروهای مخصوص تشنج و میگرن
آمی تریپتیلین
نورتریپتیلین
والپروئیک اسیدها
این داروها برای درمان سردردهای میگرنی و تشنج بسیار مفید هستند ولی روی هورمون های مربوط به گرسنگی نقش بسزایی دارند و اشتها را به شدت زیاد می‌کند و همچنین سوخت و ساز بدن را کم خواهند کرد

۵- داروی ضد افسردگی
آنها همه به طور یکسان عمل نمی کنند اما چیزی که می توان از بابت آن نگران بود ، میزان سروتونین است که می تواند در برخی موارد خطرناک باشد مانند Prozac . این داروها می توانند باعث چاقی و افزایش وزن شما شوند چرا که با استفاده از انها میزان انرژی شما کاهش می یابد.
با این وجود وقتی شما احساس گرسنگی می کنید ، سعی به استفاده از کربوهیدرات ها و محصولات قندی می کنید و اگر استفاده از این داروها برای مدت زیادی طول بکشد ممکن است افزایش وزن بیش از حدی داشته باشید در نتیجه شما نیاز به اراده ، تمرین و ورزش کردن دارید.

۶- داروهای ضد حساسیت
سیتریزین
دیفن هیدرامین
لوراتادین
فکسوفنادین
داروهای ضد حساسیت اگر بدون نسخه پزشک مصرف شود سبب اختلال در عملکرد هیستامین ها می شود و هیستامین ماده‌ای است که وجود آن در بدن ضروری است. اگر شما از داروهای آنتی هیستامینی استفاده کنید. هیستامین در بدن شما تولید نمی شود و همین امر سبب افزایش وزن خواهد شد.

۷- داروهای کاهنده فشارخون
بتابلوکرها مثل آتنولول، متوپرولول و پروپرانولول که برای درمان فشارخون بالا به کار می روند هم می توانند باعث افزایش وزن شوند. برای مثال افرادی که از آتنولول استفاده می کنند در ماه های اول مصرف به طور متوسط ۵/۲کیلوگرم به وزن شان اضافه می شود. درواقع این داروها سرعت سوزاندن کالری را کاهش داده و باعث خستگی و حس رخوت می شوند. افزایش مصرف موادغذایی فیبردار و کم کالری می تواند در تعدیل اثرات جانبی این داروها موثر باشد.

۸- داروهای ضد بارداری
این داروها باعث آزادسازی هورمون پروژسترون در بدن می شوند. پروژسترون منجر به افزایش اشتهامی شود. ضمنا داروهای ضدبارداری، باعث احتباس آب در بدن می شوند.

۹- کورتیکوئیدها
این قرص ها یکی از قوی ترین قرص های ضد التهابی می باشند و اغلب برای بیماران مبتلا به روماتیسم ، آسم و حتی افرادی سرطانی تجویز می شوند و همچنین می توانند باعث چاقی شما شوند . این عوارض جانبی منفی می توانند بسیار قابل توجه باشند . آنها اشتها را افزایش می دهند . بنابراین اگر بیش از حد از این داروها استفاده نمایید کار سختی است که سموم ایجاد شده توسط این قرص ها را حذف کنید . به همین دلیل مهم است که مایعات را در رژیم خود قرار دهید . که در نتیجه می تواند باعث چاقی و افزایش وزن شما شوند .

۱۰- داروهای قلبی
آسبوتولول
آتنولول
پروپرانولول
متوپرولول
این داروها ضربان قلب را آهسته می کنند و فشار خون را هم کاهش می‌دهند و همچنین از واکنش های ورزشی جلوگیری می کنند. مصرف این دارو ها سوخت و ساز بدن را به طور قابل توجهی پایین می آورند و احساس خستگی را در بدن زیاد می کند. به همین دلیل استفاده از این داروها با اضافه وزن همراه خواهد بود.

نکته مهم
اگر فکر می کنید دارویی که استفاده می کنید که سبب چاقی می شود بدون راهنمایی گرفتن از پزشک متخصص به قطع کردن آن نپردازید. در یکسری از موارد شما می توانید داروی دیگری را مصرف کنید و حتی یک سری از داروهای جایگزین را برای لاغری استفاده کنید. اگر شما نتوانستید دارویی را جایگزین کنید حتماً از پزشک خود برای جبران اضافه وزن راهنمایی بگیرید.

انتهای پیام/

http://ana.ir/i/471686
همیشه چاق بودن عیب نیست!!

همیشه چاق بودن عیب نیست!!

آیا می‌دانستید؛ چاقی در حیوانات نیز وجود دارد؟! +ترفند‌هایی برای حل این مشکل

آیا می‌دانستید؛ چاقی در حیوانات نیز وجود دارد؟! +ترفند‌هایی برای حل این مشکل

زوایا و حقایقی از چاقی که تابحال آن را نشنیده اید!

زوایا و حقایقی از چاقی که تابحال آن را نشنیده اید!

آیا چاقی با طرز تفکر افراد ارتباطی دارد؟

آیا چاقی با طرز تفکر افراد ارتباطی دارد؟