پنجشنبه  21  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

گیاهانی برای مقابله با سرطان پوست

سه شنبه 03 دی 1398 ساعت 16:13
گیاهان مفیدی برای پیشگیری و مقابله با سرطان پوست معرفی شده‌اند که خواص جادویی دارند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، سرطان پوست از جمله سرطان‌های شایع در میان افراد محسوب می‌شود که گفته می‌شود برخی از گیاهان می‌توانند در بهبود و مقابله با آن مورد استفاده قرار گیرند و از این رو خبرگزاری آنا قصد دارد تا در ادامه به معرفی این گیاهان بپردازد.

سرطان پوست

سرطان پوست یا همان Skin cancer به دلیل رشد غیرعادی سلول‌هایی که توانایی حمله یا انتشار به دیگر قسمت‌های بدن را دارند، بوجود می‌آید و می‌توان گفت یکی از رایج‌ترین سرطان‌های شناخته شده است؛ بنابراین لازم است آگاهی همه از این نوع بیماری بالا رفته و از آن پیشگیری شود.

برای پیشگیری از این نوع سرطان در گام اول باید از قرار گرفتن زیاد در معرض نور خورشید بخصوص در ساعات بین ۱۰ تا ۱۶ اجتناب کرد، اما برخی افراد به دلیل شغل و فعالیت‌های روزانه شان مجبور هستند تا به طور مرتب در نور آفتاب باشند که در این صورت باید حتماً از کرم ضدآفتاب مناسب، لباس‌های آستین بلند و مناسب و همچنین کلاه و عینک آفتابی استفاده کنند، علاوه بر این برخی گیاهان نیز برای پیشگیری از سرطان پوست مؤثر هستند.

انواع سرطان پوست و نشانه‌های آن‌ها

به قسمت‌هایی از بدنتان که در معرض آفتاب قرار می‌گیرند فکر کنید: صورتتان، گوش‌ها، پوست سر، لب‌ها، گردن، قفسه سینه، دست‌ها و بازوها؛ سرطان پوست بطور معمول در این قسمت‌ها آغاز می‌شود، اما می‌تواند در دیگر نواحی بدن-حتی کشاله ران یا بین انگشتان پا نیز رشد کند.

 • ملانوم

نادرترین، اما مرگبارترین نوع سرطان پوست. اغلب توسط لک‌های نامتقارن با مرز‌های نامنظم شناخته می‌شود.

 • کراتوز فعال

کراتوز فعال یا کراتوز خورشیدی، یک وضعیت پیش سرطانی یا ضایعه پیش بدخیم است.

این ضایعه معمولاً، سفت، قرمز و پوسته پوسته است و اندازه آن فرق می‌کند و اغلب روی صورت، لب‌ها، گوش‌ها، پشت دست و بازو‌ها تشکیل می‌شود. ممکن است خارش‌دار و دردناک نیز باشد.

 • کارسینوم سلول بازال

کارسینوم سلول بازال را شایع‌ترین نوع سرطان پوست می‌دانند و رشد آن بسیار کند و قابل درمان است . این ضایعات نقاطی هستند که روی صورت، گردن و گوش‌ها رشد می‌کنند. آن‌ها تمایل به تشکیل چربی یا زخم دارند و به‌راحتی خونریزی می‌کنند.

برخی از عوامل خطر آن ایجاد سرطان سلول بازال عبارتند از:

 1. تماس با آفتاب به ویژه در نوجوانی
 2. سرکوب سیستم ایمنی مانند بیماران پیوندی و عفونت HIV
 3. مواجهه با مواد شیمیایی
 4. سابقه رادیاسیون
 5. برخی بیماری‌های ارثی مانند گزودرما پیگمتوزوم
 • کارسینوم سلول سنگفرشی

دومین نوع شایع سرطان، کارسینوم سلول سنگفرشی است که شبیه کارسینوم سلول بازال است و درمان آن هنگامی‌که تنها نقطه‌هایی از آن روی بدن تشکیل شده، آسان است.

 • کارسینوم سلول مرکزی

کارسینوم سلول مرکزی سرطانی نادر است، اما از انواع خطرناک آن است و می‌تواند به‌سرعت رشد کند و در قسمت‌های مختلف بدن گسترش یابد. کارسینوم سلول مرکزی کوچک و بدون درد، قرمز، بنفش یا صورتی است. سفت به نظر می‌رسد و ممکن است براق هم باشد.

گیاهان مفید برای پیشگیری از سرطان پوست

 • زردچوبه

رنگدانه مفیدی در زردچوبه که عامل رنگ زرد آن‌ها بوده و خواص زیادی دارد.

این ترکیب خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی قوی دارد. محققان تحقیقات گسترده‌ای در خصوص زردچوبه انجام داده و به این نتیجه رسیده اند که این ماده از سلول‌های سالم در برابر سرطان پوست محافظت و همچنین از بروز و رشد سلول‌های سرطانی پیشگیری می‌کند.

شما می‌توانید به غذا‌ها و سالادهایتان زردچوبه بزنید و یا حتی می‌توانید از آن چای یا دیگر نوشیدنی‌ها تهیه کرده و میل کنید.

یکی دیگر از خواص بی نظیر زردچوبه این است که به کبد کمک می‌کند تا سموم و توکسین‌ها را از بدن دفع کند و علاوه بر این، این ادویه رشد رگ‌های خونی که سلول‌های سرطانی را تغذیه می‌کنند مسدود کرده و التهاب که بافت‌ها را تحریک می‌کنند کاهش می‌دهد.

البته توجه داشته باشید که مصرف زیاد و افراطی زردچوبه یا کاری می‌تواند باعث ایجاد حالت تهوع و اسهال شود.

 •   چای سبز

نتایج بررسی‌هایی که بر روی موش‌های آزمایشگاهی انجام شده است نشان می‌دهد چای سبز در از بین بردن سلول‌هایی که در مراحل ابتدایی سرطان پوست، مثانه، مری، تخمدان‌ها و پانکراس قرار دارند نقش مؤثری دارد.

نتایج پژوهش‌های دیگر نیز نشان می‌دهند که استفاده موضعی از چای سبز روی پوست برای مقابله با اثرات اشعه‌های ماورای بنفش مفید است. شما می‌توانید به سادگی از این چای مفید استفاده کنید و اگر از طعم آن چندان خوشتان نمی‌آید کمی عسل به آن اضافه کنید. توجه داشته باشید که برخی افراد با مصرف چای سبز دچار گاز، حالت تهوع، ترش کردن معده، معده درد، سردرد و دل درد می‌شوند که در این صورت لازم است که در ابتدا میزان کمی از این چای را مصرف کنید و بدنتان را به تدریج به مصرف آن عادت دهید و بعد از مصرف چای سبز می‌توانید مقداری از آن را خنک کرده و با پنبه به پوستتان بزنید.

 •  گیاه خار مریم

گیاه خار مریم خواص آنتی اکسیدانی و ضدالتهابی بالایی دارد و به تقویت دستگاه ایمنی بدن کمک می‌کند. این گیاه حاوی ترکیباتی مانند سیلیمارین، تیرامین، هیستامین، عصاره‌های روغنی، روغنی پروتئینیک، فلاوونوئیدها، موسیلاژ و ... است.

نتایج پژوهش‌های متعدد نشان می‌دهند که این گیاه باعث پیشگیری از رشد انواع تومور‌ها شده و مانع از عواملی می‌شود که در رشد سرطان پوست و پروستات نقش دارند و می‌توانید از ساقه، برگ‌ها، ریشه و گل‌های این گیاه استفاده کنید.

همچنین می‌توانید آن را به صورت ماسک روی پوست قرار دهید. این کار در پیشگیری از سرطان پوست نقش دارد. توجه داشته باشید که برخی افراد پوست حساسی دارند که در تماس با این گیاه دچار قرمزی می‌شود.

 دیگر گیاهان ضدسرطان پوست

گیاهان دیگری نیز وجود دارند که در پیشگیری از بروز سرطان پوست نقش دارند. برگ‌های گل بنفشه ضدتومور هستند.

گیاهانی مانند رزماری، آویشن، مریم گلی، گیاه جینکو، گزنه، زنجبیل و جعفری نیز خواص آنتی اکسیدانی دارند و از آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد که باعث بروز سرطان پوست می‌شود پیشگیری می‌کنند.

چند توصیه کلی برای پیشگیری از سرطان پوست

با وجود اینکه طبیعت، بسیار سخاوتمند است و دارو‌های گیاهی فراوانی در اختیار بشر قرار داده است، اما زمانی که پای بیماری‌های جدی و سرطان در میان است باید به پزشکتان اعتماد کنید.

در کنار آن می‌توانید از این گیاهان به صورت درمان مکمل و همچنین برای پیشگیری از ابتلا به این نوع سرطان استفاده کنید. حواستان باشد که به هیچ عنوان اقدام به خوددرمانی نکنید.

اگر بیماری یا مشکل خاصی دارید حتی قبل از مصرف دارو‌های گیاهی نیز با پزشک مشورت کنید.

یادتان باشد عامل مهمی که در سلامت پوستتان نقش دارد سبک زندگی شما است.

اگر تغذیه سالمی داشته باشید، ورزش کنید، به فکر سلامت روح و روانتان باشید، استرس تان را کاهش دهید قدم بزرگی در ارتقای سلامت خود و پیشگیری از ابتلا به سرطان برداشته اید و در خصوص پیشگیری از سرطان پوست یادتان باشد که همواره نیم ساعت قبل از خروج از منزل از کرم ضدآفتاب استفاده کنید و رژیم غذایی تان را سرشار از میوه‌ها و سبزیجات تازه کنید.


انتهای پیام/

http://ana.ir/i/449290
طبع مواد غذایی را بشناسید + مصلح

طبع مواد غذایی را بشناسید + مصلح

طب سنتی را قبول داریم، به شرط ارائه مدارک معتبر/ برخی افراد از این راه دکان باز کرده‌اند

طب سنتی را قبول داریم، به شرط ارائه مدارک معتبر/ برخی افراد از این راه دکان باز کرده‌اند

11 گام برای کاشت گیاه گوجه فرنگی در منزل در ویکی آنا

11 گام برای کاشت گیاه گوجه فرنگی در منزل در ویکی آنا

همه‌چیز درباره "بوتاکس"/ آیا بوتاکس سرطان‌زا است؟

همه‌چیز درباره "بوتاکس"/ آیا بوتاکس سرطان‌زا است؟

بینایی خود را با مصرف طالبی تقویت کنیم

بینایی خود را با مصرف طالبی تقویت کنیم

جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه با مصرف گردو

جلوگیری از ابتلا به سرطان سینه با مصرف گردو

۴ نشانه خال‌های خطرناک

۴ نشانه خال‌های خطرناک

شیوه جدید آزمایش خون برای تشخیص سرطان پوست ابداع شد

شیوه جدید آزمایش خون برای تشخیص سرطان پوست ابداع شد