دوشنبه  27  آبان  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

جولان لوازم خانگی قاچاق در بازار +عکس

يكشنبه 21 مهر 1398 ساعت 09:18
در حالی که بازار مملو از لوازم خانگی قاچاق است وزیر صمت عنوان کرده هر کسی مدعی است مدرک ارائه کند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، واردات لوازم خانگی سال گذشته در راستای حمایت از تولید داخل در لیست کالاهایی که واردات آن‌ها ممنوع است قرار گرفت تا در شرایط جنگ اقتصادی ارز کشور بی‌جهت برای کالاهایی که در کشور ظرفیت تولید آن وجود دارد خارج نشود.

بر اساس اعلام وزارت صنعت در ۵ ماه اول امسال یک میلیون و ۵۵۱ هزار دستگاه لوازم خانگی در کشور تولید شده است که نشان‌دهنده ظرفیت بالای صنعتگران کشور در این بخش است.

اما نکته جالب توجه در این بخش می‌توان به وفور کالاهایی با برند خارجی در بازار اشاره کرد که علی‌رغم ممنوعیت واردات، اما همچنان به‌راحتی در دسترس قرار دارد و سایت‌های اینترنتی نیز به‌راحتی آنها را عرضه می‌کنند تا جایی که با بیمه به دست مصرف‌کننده می‌رسانند.

پیشتر مرتضی میری رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی اظهار کرده بود: این موضوع دو بخش دارد، بخش اول مربوط به کالاهای خارجی است که به صورت قاچاق وارد و عرضه می‌شود و بخش دوم کالاهایی هستند که در آن‌ها تقلب صورت می‌گیرد بدین صورت که کالای مرغوب ایرانی را انتخاب کرده و با تغییر برند، آن‌ها را به‌عنوان کالای خارجی به فروش می‌رسانند.

به گفته وی، افراد متخلف در انبارهایی که در اختیار دارند برندهایی کالاها را تغییر می‌دهند به گونه‌ای که مصرف کننده قادر به تشخیص آن نیست و نکته مهم‌تر این است که جنس ایرانی را که قیمت آن ارزان‌تر است با قیمت بالاتر به اسم خارجی عرضه می‌کنند.

البته رضا رحمانی وزیر صمت در جدیدترین اظهار نظر درباره برندهای جعلی در بازار گفت: اگر کسی ادعایی دارد، خودش مدارک ارائه کند، اگر این موضوع صحت دارد رئیس این اتحادیه باید خودشان پیگیری کنند.

همچنین حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن صنفی تولیدکنندگان لوازم خانگی گفت: لوازم خانگی قاچاق به صورت کاروانی به کشور وارد و جابجا می‌شوند.

غزنوی با بیان اینکه قاچاق لوازم خانگی نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد رشد داشته است، خاطرنشان کرد: لوازم خانگی قاچاق در حال پر کردن جای خالی بازار لوازم خانگی خارجی است و در قبال آن ارز کشور در حال خارج شدن است.
اکنون باید در انتظار بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت در راستای حمایت از تولید داخل در برابر قاچاق لوازم خانگی چه رویه‌ای را در پیش خواهد گرفت.

منبع: میزان

انتهای پیام/4112/پ

http://ana.ir/i/430419
چرخش  10 میلیارد دلاری وزارت صمت از واردات به تولید داخل/ رحمانی: 22 درصد کاهش واردات در سال 97 داشتیم

چرخش 10 میلیارد دلاری وزارت صمت از واردات به تولید داخل/ رحمانی: 22 درصد کاهش واردات در سال 97 داشتیم

بازدید وزیر صمت از هجدهمین نمایشگاه تأسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی

بازدید وزیر صمت از هجدهمین نمایشگاه تأسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی

کشف 522 قلم کالای قاچاق با ارزش 2 میلیاردی در باقرشهر

کشف 522 قلم کالای قاچاق با ارزش 2 میلیاردی در باقرشهر

دستگیری ۷۵ قاچاقچی و کشف دو محموله بزرگ قاچاق لوازم خانگی در تهران

دستگیری ۷۵ قاچاقچی و کشف دو محموله بزرگ قاچاق لوازم خانگی در تهران

قیمت لوازم خانگی کاهش می‌یابد

قیمت لوازم خانگی کاهش می‌یابد