دوشنبه  05  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

بیماری خطرناکی که سراغ کوتاه‌قدها می‌رود

دوشنبه 01 مهر 1398 ساعت 04:00
محققان دریافتند افراد کوتاه قدتر در معرض ریسک بالاتر ابتلا به دیابت نوع2 هستند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، مطالعه نشان می دهد ریسک ابتلا به دیابت نوع۲ به ازای افزایش هر ۱۰ سانتی متر در قد برای مردان ۴۱ درصد و برای زنان ۳۳ درصد کمتر می شود.

به گفته محققان، احتمال افزایش این ریسک در افراد کوتاه قدتر احتمالاً ناشی از میزان چربی بیشتر در کبد و الگوی نامطلو‌ب‌تر، فاکتورهای پرخطر کاردیومتابولیک است.

محققان مؤسسه آلمانی تغذیه انسانی عنوان می‌کنند: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که افراد کوتاه قدتر دارای میزان بیشتر فاکتورهای پرخطر کاردیومتابولیک هستند و در مقایسه با افراد قدبلندتر، با ریسک بیشتر ابتلا به دیابت مواجه هستند.»

تیم تحقیق در این مطالعه بیش از ۲۵۰۰ مرد و زن میانسال را در آلمان مورد بررسی قرار دادند.

به نظر می رسد ارتباط قد با خطر ابتلا به دیابت در بین افراد دارای وزن نرمال بیشتر است به‌طوری‌که به ازای هر ۱۰ سانتی متر افزایش در قد مردان ریسک دیابت ۸۶ درصد کمتر می شود و به ازای هر ۱۰ سانتی متر افزایش قد زنان، این ریسک ۶۷ درصد کاهش می‌یابد.

در افراد چاق و دارای اضافه وزن، هر ۱۰ سانتی متر افزایش در قد با کاهش ۳۶ درصدی ریسک دیابت برای مردان و کاهش ۳۰ درصدی برای زنان مرتبط است.

محققان این مطالعه بر انجام اقدامات اولیه در جهت کاهش ریسک متابولیکی مرتبط با قد تأکید دارند که لازمه آن تمرکز بر فرآیند رشد در دوره‌های حساس در طول بارداری، اوایل دوره کودکی، بلوغ و اوایل دوره بزرگسالی است.

منبع: مهر

انتهای پیام/4112/

http://ana.ir/i/416796
سم سفیدی که باعث ایجاد بیماری خطرناک می‌شود!

سم سفیدی که باعث ایجاد بیماری خطرناک می‌شود!

بیشتر تهرانی‌ها دارای فشارخون، دیابت و چاقی هستند

بیشتر تهرانی‌ها دارای فشارخون، دیابت و چاقی هستند

تأثیر استرس بر ایجاد دیابت و عملکرد سلول‌های بتای انسولین‌ساز

تأثیر استرس بر ایجاد دیابت و عملکرد سلول‌های بتای انسولین‌ساز

درمان دیابت با مصرف زغال‌اخته

درمان دیابت با مصرف زغال‌اخته