دوشنبه  28  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

دلیل انباشت دام در دامداری‌ها چیست؟/ راهکارهای موجود برای حل مشکل بازار گوشت

چهارشنبه 06 شهریور 1398 ساعت 10:30
دست اندرکاران بازار می‌گویند برای حل چالش دام‌هایی که به طمع افزایش قیمت، روی دست دامداران مانده دولت باید به کمک بیاید.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، درحالی که دامداران از انباشت دام در کشور و لزوم آزاد شدن صادرات خبر می‌دهند و معتقدند حدود ٣٦٠ هزار راس دام سبک و سنگین در کشور انباشت شده است قیمت گوشت گوسفندی بعد از عید قربان مجددا افزایش یافته و فعالان صنعت دلیل این مساله را کمبود عرضه به بازار عنوان می‌کنند.

در همین زمینه، علی اصغر ملکی، رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره اینکه دامداران مدعی هستند که با انباشت دام در کشور مواجه شده ایم، چرا عرضه دام به بازار کاهش یافته است؟، اضافه کرد: برخی دامداران دام‌های خود را نگه داشته اند و وزن این دام افزایش زیادی داشته به طوری که از شرایط کشتار تهران خارج شده و در این استان جذب نمی‌شود، چون هم قیمت دام و هم وزن آن بالاست.

وی درباره اینکه آیا این دام‌ها فقط در استان‌های مبدا و همجوار جذب می‌شوند؟، گفت: در این استان‌ها نیز جذب کم است و خریدار وجود ندارد. این دام‌ها در حدود ۷۰ تا ۸۰ کیلوگرم وزن و نزدیک به دو میلیون و ۶۰۰ هزارتومان تا دو میلیون و ۷۰۰ هزارتومان قیمت دارند؛ بنابراین هر کسی از عهده خرید آن‌ها بر نمی‌آید.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره اینکه آیا با افزایش وزن، کیفیت گوشت دام کاهش می‌یابد؟، اضافه کرد: گوشت چرب می‌شود و شما اگر بعنوان مشتری به مغازه مراجعه کنید این نوع گوشت را خریداری نمی‌کنید. زمانی که وزن دام از ۵۰ تا ۵۵ کیلوگرم بالاتر می‌رود گوشت آن چرب می‌شود و در استان تهران خریدار ندارد.

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی به این پرسش که بنابراین دامداران خودشان مقصر هستند که از عرضه به موقع دام هایشان به بازار خودداری کرده اند؟، پاسخ داد: در واقع آن‌ها تصور می‌کردند شرایط امسال نیز مانند سال قبل خواهد بود. ابتدای سال نیز وضعیت بارندگی و مراتع خوب بود، دام‌ها را چرا بردند و نگه داشتند و حالا که با چنین بازاری مواجه شده اند می‌گویند چه کنیم.

ملکی ادامه داد: این دام‌ها الان جذب بازار نمی‌شود، اما در ایام محرم با فعالیت تکایا و ... این دام‌ها خریداری و جذب بازار خواهد شد.

ملکی درباره اینکه آیا فکر می‌کنید در حال حاضر دام با وزن مناسب برای عرضه به بازار نداریم یا اینکه دامداران باز دام‌ها را برای فرصت مناسب‌تر نگه داشته اند که قیمت را بالا ببرند؟، افزود: دام داریم نگاه آن‌ها به این است که حدود دو هفته دیگر به آغاز ماه محرم مانده است.

ملکی درباره اینکه بنابراین دامداران با عدم عرضه به موقع دام‌ها یکی از عوامل اختلال در بازار گوشت قرمز هستند؟، گفت: بله، دام را به طمع اینکه قیمت آن بالاتر برود می‌دارند و وزن دام هم بالا می‌رود. آن‌ها تصور می‌کنند مانند پارسال که با کمبود مواجه شدیم و توانستند دام هایشان را به قیمت‌های ایده آل بفروشند، امسال هم ممکن است چنین شرایطی برایشان فراهم شود.

گسیل دام به عراق در ایام اربعین

رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی درباره اینکه برخی دامداران درخواست آزاد شدن صادرات دام را داشته اند، افزود: آنان همیشه به دنبال این کار بوده اند. برخی افراد به دنبال صادرات هستند و تلاش می‌کنند با سوژه‌هایی که به کار می‌گیرند مجوز صدور دام بگیرند. معمولا برای محرم دام زیادی از کشور به عراق روانه می‌شود؛ بویژه برای اربعین این اتفاق زیاد رخ می‌دهد و با پول آن‌ها مقرون به صرفه‌تر نیز هست. تمام این موارد دیدگاه‌هایی است که پشت سر این عدم عرضه وجود دارد.

خودداری دامداران از عرضه، دلیل انباشت دام است

همچنین مدیرکل مرکزاصلاح نژاد دام و بهبود تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به انباشت دام در دامداری‌های کشور، گفت: طبق بازدید‌هایی که از دامداری‌هایی کشور داشتیم و گفتگو‌هایی که با دامداران انجام دادیم دام‌های موجود در دامداری‌ها حدود ۴ الی ۵ ماه قبل که کشور به گوشت نیاز داشت باید وارد بازار می‌شده است.

مختارعلی عباسی با بیان اینکه دامداران از عرضه دام‌های پرواری خود به بازار در آن زمان خودداری کرده اند، اظهارداشت:، چون پیش بینی آن‌ها این بود که قیمت‌ها بالاتر خواهد رفت.

وی با اشاره به کاهش ۱۸ درصدی کشتار در آن زمان، افزود: دلیل این مساله فقط قاچاق دام از کشور نبود بلکه خودداری دامداران از عرضه دام به بازار هم بود و این مساله از وزنی که الان دام‌ها دارند کاملاً قابل تشخیص است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه دام‌های مذکور باید چند ماه قبل به بازار عرضه می‌شدند، ادامه داد: در حال حاضر نیز قیمت‌ها کاهش یافته و دامداران چندان مایل نیستند که دام‌هایشان را با این قیمت‌ها عرضه کنند.

عباسی تصریح کرد: برای حل این مشکل ما تدابیری را در نظر گرفته ایم از جمله اینکه روند واردات کندتر شود تا دامداران بتوانند دام‌های خود را بفروشند و دچار چالش نشوند.

فعلا نیازی به آزادسازی صادرات نیست

با این حال مرتضی رضایی، معاون امور دام وزارت جهاد بحث عدم عرضه دام از سوی دامداران به بازار را تایید نکرد و در این زمینه گفت: هر تولیدکننده‌ای برنامه‌ریزی‌های اقتصادی خود را دارد و در این زمینه تصمیم می‌گیرد که دام خود را چه زمانی وارد بازار کند.

رضایی در پاسخ به پرسشی دیگر مبنی بر اینکه دامداران خواستار صادرات دام‌های انباشت شده از کشور هستند، گفت: اگر میزان دام به حد اشباع برسد و روی دست تولیدکننده بماند؛ به گونه‌ای که آن‌ها ضرر کنند، صادرات به منظور تنظیم بازار، آزاد می‌شود، اما در حال حاضر در این نقطه قرار نداریم.

سه پیشنهاد به دولت برای حل مشکل بازار گوشت

براساس این گزارش، کارشناسان معتقدند وزارت جهاد کشاورزی باید برای جلوگیری از زیان تولیدکننده و تنظیم بازار گوشت قرمز در ایام محرم و صفر که تقاضا افزایش می‌یابد باید از هم اکنون تدابیر لازم را اتخاذ کند یکی از راهکار‌ها این است که دولت گوشت را از تولیدکنندگان خریداری، ذخیره و در ایام پرمصرف بعنوان ذخایر چرخشی از آن استفاده کند یا اینکه به دامداران اجازه بدهد دام خود را صادر کنند و با ارز حاصل از این صادرات، دولت اقدام به واردات گوشت به منظور تنظیم بازار نماید.

در همین زمینه سید احمد مقدسی، رئیس هیات مدیره انجمن صنفی گاوداران گفت: ما به وزارت جهاد پیشنهاد کردیم فروشگاه‌های مربوط به سازمان مرکزی تعاون روستایی یا شرکت پشتیبانی امور دام را در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد تا بتوانیم گوشت گوساله را به صورت مستقیم با قیمت کیلویی ٧٥ هزارتومان به مصرف کنندگان عرضه کنیم.

وی تصریح کرد: با این اقدام دست واسطه‌ها هم کوتاه می‌شود و گوشت با قیمت ارزان بدست مصرف کننده می‌رسد.

مقدسی تصریح کرد: دلیل افزایش قیمت گوشت گوسفندی نیز تقاضای خارج از عرف در عید قربان بوده و این مساله مقطعی و گذاراست.

وی درباره اینکه گفته می‌شود دولت می‌تواند گوشت را به صورت توافقی از دامداران خریداری و در ایام پرتقاضای محرم به بازار عرضه کند، افزود: اگر دولت گوشت را با نرخ مناسب (قیمت تمام شده تولید بعلاوه یک سود مناسب) از دامداران خریداری کند، ما با این طرح موافق هستیم و گوشت لازم را در اختیار دولت قرار می‌دهیم.

مقدسی گفت: یا اینکه دولت اجازه بدهد ما دام‌های انباشت شده را صادر کنیم و ارز حاصل از این کار صرف واردات گوشت شود.

منبع: مهر

انتهای پیام/4112/

http://ana.ir/i/412756
اُفت لاک‌پشتی قیمت گوشت با وجود ازدیاد دام در بازار

اُفت لاک‌پشتی قیمت گوشت با وجود ازدیاد دام در بازار

کاهش قیمت گوشت گوسفندی

کاهش قیمت گوشت گوسفندی

گرانی دام زنده آمار ذبح را کاهش داد

گرانی دام زنده آمار ذبح را کاهش داد

کاهش قیمت گوشت قرمز در همدان از ماه آینده

کاهش قیمت گوشت قرمز در همدان از ماه آینده

فروش گوشت گوسفندی کیلویی 105 هزار تومان، گران‌فروشی است؟

فروش گوشت گوسفندی کیلویی 105 هزار تومان، گران‌فروشی است؟

اصلی‌ترین وظیفه سازمان دامپزشکی حفاظت از سرمایه دامی کشور است

اصلی‌ترین وظیفه سازمان دامپزشکی حفاظت از سرمایه دامی کشور است

سوابق نامزدهای انتخابات مجلس خبرگان رهبری خراسان رضوی+ جدول
حمله سنگین ارتش ترکیه به مواضع کردها در شمال حلب
تقویت دستمزد یکی از راه کارهای خروج اقتصاد از رکود است/ دستمزد منطقه‌ای ظرفیت قانونی ندارد
مشکل خاموشی‌ها رفع شد
روحانی: هیچ وقت انتخابات را زیر سوال نبرده و نخواهم برد/ چه کسی به زم خط می داد؟/ احزاب اصلاح طلب علیه پدرخوانده اصلاحات
اولویت نخست در «دیپلماسی متوازن» ناظر به توسعه همکاری‌های اقتصادی با همسایگان است / فراهم شدن شرایط برای توسعه اقتصاد کشورهای حوزه مقاومت
کبگانیان: نیاز جدی به تشکیل کمیسیون دانشجویی در شورای عالی انقلاب فرهنگی/ علیزادنیا: دفتر تحکیم وحدت پیگیر تدوین و اجرایی شدن سند اسلامی دانشگاه‌هاست
جدال شهر خودرو با پاختاکور/ قهرمان لیگ ازبکستان مغلوب نماینده ایران می‌شود؟
دانشگاه آزاد اسلامی واحد کرمان به نام شهید قاسم سلیمانی مزین شد
موسوی: حضور جوانان در مجلس دهم کافی نبود/ ساعی: نمایندگان جوان در مجلس کنونی فعال‌تر از مسن‌ترها بودند