سه شنبه  02  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

چهار نسخه از امام علی (ع) برای اینکه هرگز بیمار نشوید

يكشنبه 03 شهریور 1398 ساعت 04:00
در این مطلب به ۴ دستورالعمل ساده در کلام معصوم اشاره شده که رعایت آنها، ما را از ابتلا به بیماری‌ها مصون نگه می‌دارد و سلامتی کامل را تامین می‌کند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، در منابع طب سنتی و طب اسلامی، دستورالعمل های کامل و دقیقی برای حفظ سلامتی و پیشگیری از ابتلا به بیماری ها وجود دارد که تحت عنوان مبانی شش گانه حفظ الصحه از آن یاد می شود.

اما یکی از اصول بسیار کلیدی حفظ سلامت، چگونگی خوردن و آشامیدن است که بیشترین دستورات هم در منابع دینی و هم در منابع طب سنتی برای آن ذکر شده است.

در حوزه طب و سلامتی، احادیث صحیح السند بسیاری از ائمه اطهار به دست ما رسیده و در قالب کتب متعددی این روایات جمع آوری شده که بسیاری از احادیث با وجود کوتاه بودن، بسیار پرمغز و و در صورت اجرا، موثر در حفظ سلامتی هستند و البته با پیشرفت هر چه بیشتر علوم، ابعاد جدیدتری از حکمت و صحت این احادیث برای بشر امروز روشن می شود.

در ادامه حدیثی از حضرت علی (ع) برگرفته از کتاب دانشنامه احادیث پزشکی آمده که با وجود کوتاه بودن این کلام معصوم، تقریبا تمام مبانی حفظ سلامتی و جلوگیری از ابتلا به بیماری ها را در خود جای داده است:

حضرت علی علیه السلام فرمودند: هر کس در گرسنگی کامل، غذا بخورد، غذا را خوب بجَود، در حالیکه هنوز میل به غذا دارد، غذا را واگذارد و چون احساس قضای حاجت کرد، آن را محبوس ندارد، به هیچ بیماری جز بیماری مرگ مبتلا نشود.

منبع:الکوثر

انتهای پیام/4112/

http://ana.ir/i/411991
بیشتر تهرانی‌ها دارای فشارخون، دیابت و چاقی هستند

بیشتر تهرانی‌ها دارای فشارخون، دیابت و چاقی هستند

ورزش مستمر و اصلاح سبک زندگی مهم‌ترین راه‌های دستیابی به سلامتی

ورزش مستمر و اصلاح سبک زندگی مهم‌ترین راه‌های دستیابی به سلامتی

افراط و تفریط در تغذیه و تحرک سلامتی را تهدید می‌کند

افراط و تفریط در تغذیه و تحرک سلامتی را تهدید می‌کند