چهارشنبه  30  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

کالری قند بیشتر است یا چربی؟

پنجشنبه 03 مرداد 1398 ساعت 06:00
مشکلی که در حال حاضر وجود دارد، قند، چربی و مواد نگهدارنده‌ی مضری است که در مواد غذایی صنعتی و آماده‌ی مصرف وجود دارد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، امروزه عموم مردم و حتی ورزشکارانی که در رژیم صد در صد هستند، به مواد مضر موجود در مواد غذایی صنعتی بسیار کم‌توجه‌اند، و عمدتاً به‌عنوان میان وعده از این مواد استفاده می‌کنند.

به‌طور مثال، بیسکوییت‌های کارخانه‌ای نظیر بیسکوییت‌های سبوس‌دار معروف، که دارای شکر، نمک، مارگارین، شربت اینورت و روغن هستند، و همیشه هم به‌عنوان بیسکوییت رژیمی از آن‌ها یادشده، در هر بسته‌ی خود به‌طور میانگین داری ۱۶ عدد بیسکوییت هستند، که هر عدد بیسکوییت آن دارای ۶۱.۵ کالری و یک بسته‌ی کامل ۲۰۰ گرمی آن‌که ورزشکاران مثل نقل‌ونبات استفاده می‌کنند، دارای ۹۸۶ کیلوکالری می‌باشد!

این میزان کالری، برابر است با چیزی در حدود یک ساعت و نیم فعالیت هوازی! قلب من درد گرفت، شما چطور؟

بسیار خب، حالا اولین چیزی که باید بدانیم، این است که چربی‌ها کالری بیشتری دارند یا قندها؟ هر گرم قند، دارای ۴ کیلوکالری و هر گرم چربی دارای ۹ کیلوکالری است. بنابراین، چربی، بیش از ۲ برابر قند کالری دارد. درنتیجه در یک رژیم غذایی متعادل، میزان دریافتی چربی‌ها در مقایسه با قندها (کربوهیدرات‌ها) کمتر است.

بدین ترتیب، و به‌طور مثال، چربی توصیه‌شده در یک رژیم غذایی حدود ۳۰ تا ۳۵ درصد کل کالری مصرفی، و کربوهیدرات ۵۰ تا ۵۵ درصد، و پروتئین به میزان ۱۰ تا ۲۰ درصد است.

اگر شما عزیزان ورزشکار از یک مربی واجد شرایط مربیگری و یا یک متخصص تغذیه‌ی کاملاً آگاه، برنامه‌ی دقیق غذایی بگیرید، و سعی‌تان بر این باشد که خودتان آشپزی کنید، و وعده‌های اصلی و میان وعده‌هایتان را آماده کنید، از میزان دقیق این مواد در غذایتان مطلع هستید، پس برای جلوگیری از افزایش وزن و چاقی و تجمع چربی در بدنتان سعی کنید غذاهای آماده به مصرف نخورید!

تمام سعی‌تان بر این باشد که تا می‌توانید از چربی‌های حیوانی مثل گوشت قرمز، محصولات لبنی پرچرب مثل مارگارین، کره، خامه، پنیر، ماست و شیر پرچرب، روغن‌های جامد، پوست مرغ، انواع نوشابه‌های شیرین و آب‌میوه‌های صنعتی، سوسیس و کالباس، قند و شکر، شیرینی‌جات و تنقلات صنعتی، مشروبات الکلی، و انواع سس استفاده نکنید.

همچنین باید بدانید چربی‌های اشباع و به خصوص انواع سس، حتی در مقادیر بسیار کم، واقعاً به تمرکز چربی در بدنتان کمک می‌کند، و همچنین رابطه‌ی مستقیم با افزایش استروژن در بدن دارد، و باعث عارضه‌ی ژنیکوماستی (بزرگ شدن نوک یا کل سینه‌ی آقایان) می‌شود!

در آخر، ۷ توصیه مهم به شما عزیزان دارم:
از خوردن غذاهای آماده پرهیز کنید.
در رژیم غذایی خود بسیار دقیق باشید و بیشتر از محصولات گیاهی استفاده کنید.
غذاهای با GI (شاخص قند) پایین‌تر استفاده کنید.
به‌جای روغن‌های اشباع، از روغن‌های غیراشباع و به‌جای لبنیات پرچرب، از انواع کم‌چرب آن استفاده کنید.
هرروز ورزش کنید، حتی نیم ساعت.
از مشروبات الکلی و دخانیات دوری‌کنید.
و حداقل در طول شبانه‌روز، ۱۰ تا ۱۲ لیوان آب بنوشید.

منبع:بهداشت‌نیوز

انتهای پیام/4112/

http://ana.ir/i/406750
جایگزین‌های خوشمزه و سالم به جای شیرینی

جایگزین‌های خوشمزه و سالم به جای شیرینی

معجزه دو عدد خرما

معجزه دو عدد خرما

کاهش کالری مصرفی برای همه افراد مفید است

کاهش کالری مصرفی برای همه افراد مفید است

کاهش قند خون در خواب شبانه بسیار خطرناک است

کاهش قند خون در خواب شبانه بسیار خطرناک است

انسولین جدید ریسک کاهش قند خون را کنترل می‌کند

انسولین جدید ریسک کاهش قند خون را کنترل می‌کند