دوشنبه  25  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

نفخ شکم علامت بروز چه بیماری‌هایی است؟

سه شنبه 01 مرداد 1398 ساعت 06:00
نفخ اگرچه خوش‌خیم ولی پردردسر بوده و البته می‌تواند عللی از عدم تحمل به لاکتوز گرفته تا ابتلا به سرطان را به همراه داشته باشد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، در برخی از شرایط نفخ دیگر یک علامت مزاحم و نیست و می‌تواند نشانه‌های نگران‌کننده‌ای داشته باشد به‌طوری‌که نیاز به توجه فوری پزشکی را ایجاد کند.

درد ناحیه لگن: نفخ همراه با درد در ناحیه لگن شاید نشانه‌ای از ابتلا به سرطان تخمدان باشد. به‌خصوص اگر با علائم دیگری مثل احساس سیری زودرس در حین غذا خوردن و نیاز ناگهانی و مکرر به اجابت مزاج، همراه باشد.

کاهش وزن: حدود یک درصد جمعیت به بیماری سلیاک مبتلا هستند. در این بیماری خودایمنی، بدن به گلوتن موجود در مواد غذایی واکنش نشان داده و سطح روده فرد که باید به‌طور طبیعی، دارای پرز باشد، صاف می‌شود. رایج‌ترین علائم سلیاک، اسهال و کاهش وزن هستند. اما نیمی از افراد مبتلا هم علائمی دارند که در ظاهر، هیچ ربطی به روده ندارد، مثل کم خونی، خارش پوستی، سردرد و مراحل اولیه پوکی استخوان.

انقباضات شکمی شدید: برخی از افراد، این علامت را با انقباضات شکمی ناشی از عادت ماهیانه یا حتی انگل اشتباه می‌گیرند اما اگر این انقباضات در پایین، سمت چپ شکم اتفاق بیفتند، ممکن است که نشانه ابتلا به بیماری دیورتیکولیت باشند. در این بیماری، کیسه‌های کوچکی در آستر بخش‌های پایینی روده بزرگ ایجاد شده و این کیسه‌ها ملتهب می شوند. اگر انقباضات شدید با تب همراه باشند، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

اسهال خونی: اگر نفخ با دردهای مکرر شکم همراه باشد، می‌تواند نشانه بیماری های روده ای مثل کرون یا کولیت اولسراتیو باشد. در حدود 40 درصد بیماران علائمی به غیر علائم گوارشی رو هم تجربه می کنند. از جمله این علائم میتوان به مشکلات دید (درد چشم و تاری دید)، خارش پوستی و خستگی، اشاره کرد.

سرطان معده: این سرطان معمولا در اوایل بدون علامت است و یا علائم مبهمی مانند نفخ، سوء هاضمه و یا احساس پری در قسمت فوقانی شکم دارد.

بیماری کرون: این بیماری یک حالت خود ایمنی است که روی دستگاه گوارش تاثیر می گذارد و ممولا در روده کوچک یا روده بزرگ است. نفخ یکی از شایع ترین علائم کرون است ضمن این که کرون می‌تواند منجر به تنگی و انسداد روده شود و علاوه بر نفخ، کاهش وزن، تهوع و استفراغ بعد از غذا را ایجاد کند.

سرطان کولون: یکی از شایع‌ترین علائم این سرطان نفخ است. اگر این سرطان در انتخاب کولون در رکتوم یا سیگموئید واقع شود، معمولا خونریزی و وخامت یبوست، علائم شایع هستند اما اگر سرطان قسمت های بالاتر روده بزرگ را درگیر کند، نفخ ممکن است تنها علامت اولیه باشد. سرطان روده بزرگ دومین علت شایع مرگ ناشی از سرطان در افراد غیر سیگاری در ایالات متحده است.

منبع:آوای سلامت

انتهای پیام/4112/

http://ana.ir/i/406267
 چرا نفخ می‌کنیم؟

چرا نفخ می‌کنیم؟

مرگبارترین سرطان در ایران کدام است؟

مرگبارترین سرطان در ایران کدام است؟

کدام ورزش‌ها برای کاهش نفخ شکم مناسب هستند؟

کدام ورزش‌ها برای کاهش نفخ شکم مناسب هستند؟

نفخ شکم را جدی بگیرید/ احتمال بروز بیماری‌های خطرناک گوارشی

نفخ شکم را جدی بگیرید/ احتمال بروز بیماری‌های خطرناک گوارشی

5 خوراکی که باعث نفخ و بزرگی شکمتان می‌شود

5 خوراکی که باعث نفخ و بزرگی شکمتان می‌شود