پنجشنبه  03  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
پیـر نشو لعنتی!

آیا اپلیکیشن پرطرفدار فیس اپ جاسوس است؟

شنبه 29 تیر 1398 ساعت 09:48
اپلیکیشن پرطرفدار فیس اپ، بار دیگر به‌لطف چالشی که سلبریتی‌ها آغاز کردند، سروصدای زیادی به راه انداخته است.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، اگر در چند روز گذشته در اینستاگرام گشتی زده باشید با تصویر پیر شده خیلی از دوستان‌تان مواجه شده‌اید، تصویری که با اپلیکیشن فیس اپ تغییر یافته و به سرگرمی همگانی تبدیل شده و برخی از مشهورترین چهره‌های ایران و جهان نیز تصاویر پیر شده خود را منتشر کرده‌اند. این اپلیکیشن بعد از این‌که در سال ۲۰۱۷ موردتوجه گسترده قرار گرفت و شمار کاربران فعال آن از مرز ۸۰ میلیون نفر گذشت، بار دیگر به‌لطف چالشی که سلبریتی‌ها آغاز کردند، سروصدای زیادی به راه انداخته است. در این چالش، سلبریتی‌ها و البته میلیون‌ها کاربر، با بهره‌گیری از فیلتر بالا بردن سن اپلیکیشن فیس اپ (FaceApp) چهره پیر شده خود را در شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌کنند.

سؤالی که به‌تازگی برای کاربران مطرح شده این است که آیا این موج یک سرگرمی ساده است یا یک جاسوسی پیچیده؟ برخی کاربران با توجه به تجربه‌های مشابه از جمله چالش 10 سال قبل فیس‌بوک معتقدند این شبه چالش هم برای جمع‌آوری اطلاعات رخ‌داده و نباید در آن مشارکت کرد.

فیس اپ از کجا شروع کرد؟
نکته‌ای که همین اول باید بدانید این است که این نرم‌افزار پدیده جدیدی نیست و پیش‌ازاین در سال ۲۰۱۷ موردتوجه گسترده قرار گرفت و چند باری هم چالش‌های تغییر چهره زن به مرد آن موردتوجه قرار گرفت. اپلیکیشن FaceApp توسط تیمی کوچک از سنت پترزبورگ روسیه ساخته‌شده است. یاروسلاو گونچاروف، بنیان‌گذار و مدیرعامل فیس اپ تأکید کرده که فناوری و اپلیکیشن آن‌ها سعی در تغییر چهره دارد ولی نمی‌خواهد یک چهره فانتزی یا خیالی بسازد.

فیس اپ خطرناک است؟
به‌تازگی نیز خبر‌هایی درباره امن نبودن اطلاعات کاربران نزد این شرکت منتشر شده است. کارشناسان هشدار داده‌اند احتمالاً این اپلیکیشن اطلاعات کاربران را در اختیار توسعه‌دهندگان روسی خود قرار می‌دهد.این افراد با توجه به تسلط دولت روسیه بر شرکت‌های خصوصی این کشور این شائبه را خیلی پررنگ می‌دانند زیرا بنابر قوانین روسیه اگر سازمان اطلاعاتی این کشور بخواهد به اطلاعات شرکت‌ها دسترسی یابد، این شرکت‌ها موظف به همکاری هستند. درعین‌حال، برخی کارشناسان هم معتقدند اکنون با توجه به فراگیر شدن چالش faceappchallenge# در شبکه‌های اجتماعی، «فیس اپ»به‌سرعت به یکی از پرطرفدارترین اپلیکیشن‌های دانلود شده در iOS و اندروید تبدیل شده است و رقبای تجاری غربی آن سعی دارند با برچسب جاسوسی به این محبوبیت ضربه بزنند درحالی‌که بسیاری از نرم‌افزارهای غربی و آمریکایی گاه دسترسی‌های بیشتری درخواست می‌کنند.

در اصل نگرانی کارشناسان مربوط به قابلیت این اپلیکیشن است که دسترسی‌های گسترده‌ای از جمله دسترسی به مموری کارت، پرداخت‌های گوگل‌پلی، گالری و ... دارد و می‌تواند بدون اجازه به عکس‌های بخش Camera roll کاربر دست یابد و آن‌ها را ذخیره و استفاده کند.پس اگر شما هم خواستید این کار را انجام دهید، پیش‌ازاین‌که عکس‌تان را به این اپ بسپارید اندکی به امنیت خود در دنیای مجازی فکر کنید.البته این توصیه مختص به این اپلیکیشن نیست و اکثر نرم‌افزارهایی که ما استفاده می‌کنیم و در موقع نصب آن‌ها توجهی به این مسئله نداریم دسترسی‌های زیادی را با اجازه خودمان دارند!

چطور دسترسی را ببندیم؟
کاربرانی که نگران دسترسی این اپلیکیشن و دیگر برنامه‌های نصب‌شده روی گوشی‌شان به عکس‌های موجود در گوشی خود هستند، بهتر است در بخش تنظیمات سیستم‌عامل گوشی، دسترسی اپلیکیشن‌ها را بررسی و در صورت صلاحدید، این مجوز را برای آن‌ها لغو یا اپلیکیشن‌های مذکور را پاک کنند.

جدای از این ملاحظات فیس اپ اکنون به یکی از نرم‌افزارهای محبوب این روزهای ایرانی‌ها تبدیل شده و علاوه بر تغییر چهره توئیت ها و پست‌های بامزه‌ای هم دراین‌باره از سوی کاربران منتشر می‌شود .مثلاً کاربری نوشت : «سلبریتی ها با فیس اپ پیر میشن ما با سختی و مشکلات روزگار.» کاربر دیگری هم نوشته : «تنها مزیت فیس اپ این بود که نمردیمو تونستیم پیری عمو قناد و عمو پورنگ رو ببینیم.»

منبع:خراسان

انتهای پیام/4112/

 

http://ana.ir/i/405589
کدام گوشی‌ها به‌روزرسانی اندروید 10 را دریافت می‌کنند؟ +جزئیات

کدام گوشی‌ها به‌روزرسانی اندروید 10 را دریافت می‌کنند؟ +جزئیات

مراقب اپلیکیشن‌های رایگان باشید/ هکرها در کمین هستند!

مراقب اپلیکیشن‌های رایگان باشید/ هکرها در کمین هستند!

فیس اپ اجازه پیر شدن عکس نتانیاهو را نمی‌دهد! + ویدئو

فیس اپ اجازه پیر شدن عکس نتانیاهو را نمی‌دهد! + ویدئو

هشدار پزشکان زیبایی درباره استفاده از فیس‌اپ

هشدار پزشکان زیبایی درباره استفاده از فیس‌اپ

سناتور آمریکایی: فیس‌آپ تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا است

سناتور آمریکایی: فیس‌آپ تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا است

بیشترین برنامه‌های کاربردی دانلودشده در گوگل‌پلی کدامند؟ 

بیشترین برنامه‌های کاربردی دانلودشده در گوگل‌پلی کدامند؟ 

اینستاگرام برای بستن صفحات فرماندهان سپاه رشوه گرفته است

اینستاگرام برای بستن صفحات فرماندهان سپاه رشوه گرفته است