يكشنبه  24  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تفاوت اهدای‌ خون و حجامت

يكشنبه 23 تیر 1398 ساعت 14:42
اهدای خون هیچ اثر درمانی یا هیچ نقش درمانی برای اهداکننده خون ندارد، اما حجامت نقش درمانی برای فرد دارد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، درخشانی پور متخصص طب سنتی درباره اهدا خون و حجامت اظهار کرد: اهدا خون درواقع از خون اصلی بدن گرفته می‌شود و مفید است. در نبود خون کافی موردنیاز برای بدن خود فرد یا افراد دیگر استفاده می‌شود. درحالی‌که عمل حجامت سطحی است و از خراش دادن روی پوست و لنفاوی انجام می‌شود.

متخصص طب سنتی بیان کرد: خون‌های رسوبی و غیر مصرفی که در بدن مفید نیستند از طریق حجامت خارج می‌شوند.

وی افزود: حجامت و اهدا خون کلاً بستگی به شرایط بدن فرد و زمان انجامش دارد؛ البته برای انجام چنین عملیاتی حتی حجامت باید با تجویز پزشک صورت بگیرد.

متخصص طب سنتی تأکید کرد: دراین‌بین بدون شک اهدا خون امری خداپسندانه، انسانی و ایثارگرانه به‌شمار می‌رود، چراکه با اهدای آن جان انسان‌های نیازمند به خون را نجات می‌دهیم اما مقایسه بین حجامت به‌عنوان یک روش درمانی و اهدا خون‌، قیاسی منطقی به‌نظر نمی‌رسد.

درخشانی پور گفت: نمی‌توان اهدا خون و حجامت را باهم مقایسه کرد زیرا دو امر کاملاً جداگانه هستند. در فرایند انجام حجامت ابتدا با بادکش روی جریان خون تغییراتی ایجاد می‌کنند و سپس خراش‌های ظریف پوستی که زده می‌شود فرایندهایی در بدن تحریک می‌شود که اصطلاحاً به آن فراخوان گلبولی گفته می‌شود.

وی اهدای‌خون و حجامت را به پرتقال و سیب تشبیه کرد و گفت: نمی‌توان گفت کدام‌یک بهتر است؛ هر دو خوب هستند اما اگر به درستی از آن‌ها استفاده شود . در حجامت، خون کثیف از بدن خارج می‌شود. اما در خون دادن، خون تمیز و موردنیاز بدن اهدا می‌شود.

این متخصص طب سنتی تصریح کرد: اهدای خون هیچ اثر درمانی یا هیچ نقش درمانی برای اهداکننده خون ندارد، اما حجامت نقش درمانی برای فرد دارد و با اهدای خون زندگی دیگران را نجات خواهد داد. آنچه از موضع حجامت خارج می‌شود؛ چیزی جز سموم بدن و اخلاط فاسد و کثیف نیست اما در اهدای خون‌، بیشترین چیزی که خارج می‌شود مواد غذایی‌، الکترولیت‌های موردنیاز بدن و ویتامین‌هاست.

منبع:بهداشت‌نیوز

انتهای پیام/4112/

http://ana.ir/i/404445
اهدای خون چطور می‌تواند زندگی آدم‌ها را تغییر دهد؟

اهدای خون چطور می‌تواند زندگی آدم‌ها را تغییر دهد؟

دلایل غلظت خون و درمان آن

دلایل غلظت خون و درمان آن

دفع سموم بدن با انجام عمل بادکش

دفع سموم بدن با انجام عمل بادکش

روزه گرفتن منافاتی با اهدای خون ندارد

روزه گرفتن منافاتی با اهدای خون ندارد

ایران رتبه نخست کیفیت و سلامت خون در بین کشورهای منطقه

ایران رتبه نخست کیفیت و سلامت خون در بین کشورهای منطقه