سه شنبه  01  بهمن  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

تحریم، یك فرصت طلایی

چهارشنبه 05 تیر 1398 ساعت 09:36
درصورتی‌که اتصال اقتصاد ملی از نفت قطع شود تحول بزرگی اتفاق خواهد افتاد و كشور از بسیاری معضلات رهایی خواهد یافت.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا،  یكی از عواملی كه باعث سقوط رژیم منحوس شاه شد وابستگی شدید اقتصاد ملی به نفت بود. با فروش هفت تا هشت میلیون بشكه، نیازهای كالایی كشور از جمله مایحتاج عمومی خرید و وارد می‌شد و فساد نفتی همه اركان رژیم را در برگرفته بود. ملت بزرگ ایران به رهبری امام راحل قیام كرد تا از وابستگی نجات پیدا كند. اما باوجود تحقق استقلال سیاسی، متأسفانه همچنان وابستگی به نفت تداوم یافت و دولت‌های بعد از انقلاب نتوانستند این وابستگی را علاج كنند و شاید مزه دلار نفتی اراده آن‌ها را سست كرد. این وابستگی خطرناك باعث شد كه:

۱- دولت‌ها در هر دوره‌ای ظرف چهار دهه پس از انقلاب اسلامی، بزرگ و بزرگ‌تر شده و امروز همه درآمد نفتی، صرف هزینه جاری دولت شده و بازهم كفاف نمی‌کند و شاهد دولتی فربه، ناكارآمد و کم‌تحرک هستیم.
۲- روزبه‌روز بر غلظت فضای کسب‌وکار افزوده شده و نوآوری و كارآفرینی در تولید بی‌معنی شده و كمتر بنگاهی با مطالعه امکان‌سنجی و داشتن توجیه فنی و اقتصادی ایجاد شده است تا بتواند بدون رانت نفتی به حیات خود ادامه دهد.
۳- فقر، فساد و تبعیض حاصل چنین نظام اقتصادی، اگر امروز گریبان گیر شده است نباید دور از انتظار باشد. به‌عنوان‌مثال در اوایل سال گذشته بالغ‌بر ۱۸ میلیارد دلار نفتی با قیمت
۴۲۰۰ تومان در اختیار معدودی قرار گرفت و یا امسال در قانون بودجه ۵/۱۴ میلیارد دلار
۴۲۰۰ تومان آمده است كه كمتر از پنج درصد جامعه در اختیار می‌گیرند. آیا این نوع تصمیم‌گیری و ولخرجی باعث نمی‌شود كه فقر، فساد و تبعیض در جامعه پمپاژ شود.
۴- بدیهی است آن‌هایی كه از چنین رانت‌هایی مستقیم یا غیرمستقیم تغذیه می‌شوند، سنگ مذاكره به هر قیمت و سازش به سینه می‌زنند تا شاید این خوان گستره برایشان جمع نشود.
۵- تجربه اینجانب در بخش صنعت و تولید نشان می‌دهد در هر مقطع زمانی كه درآمد ارزی كشور كاهش پیدا می‌كرد در آن شرایط شاهد تعمیق تولیدات ساخت داخل و انتقال و یا دستیابی به تكنولوژی حاصل می‌شد.
۶- تكیه اقتصاد كشورهایی كه بدون نفت اداره می‌شوند، به علم و فناوری است و كالاهایی كه در این كشورها تولید می‌شود مبتنی بر فناوری روز بوده و قابل‌رقابت در بازارهای جهانی است.
۷- درصورتی‌که اتصال اقتصاد ملی از نفت قطع شود تحول بزرگی اتفاق خواهد افتاد و كشور از بسیاری معضلات كه اشاره می‌شود رهایی خواهد یافت:

اقتصاد مقاومتی به معنای واقعی محقق شده و اجرا می‌شود، كشور به سمت تولید اشتغال حركت می‌كند، كالای ایرانی ارزش خود را به دست آورده و بازار داخلی را تأمین می‌كند رونق تولید اتفاق می‌افتد، خام فروشی جای خودش را به تولید فرآورده می‌دهد، بهره‌وری ارتقاء پیدا كرده و شاهد ارزش افزوده در اقتصاد و بنگاه‌های اقتصادی خواهیم بود، انگیزه دست یافتن به فناوری‌های جدید به‌وجود می‌آید، مدیریت انقلابی و كارآمد جایگزین مدیریت ناكارآمد و مسامحه كار می‌شود‌، فقر، فساد و تبعیض به حداقل می‌رسد، واهمه استكبارستیزی از بین می‌رود و غلبه بر قدرت‌های مستكبر حاصل می‌شود و بی‌بندوباری و رفاه‌زدگی از بین می‌رود.

بنابراین تحریم نفتی یك فرصت طلایی است كه می‌بایستی از آن استقبال كرد و اگر در چهار دهه گذشته اراده‌ای برای رهایی از اقتصاد نفتی به وجود نیامد، اما امروز كه دشمن برای به زانو درآوردن مسئولان و مردم مانع فروش نفت ایران شده است می‌توان به خواست الهی این تهدید را به فرصت تبدیل كرد و اقتصادی پویا و نوین پایه‌ریزی كرد و از تمامی تبعات منفی و تباه‌كننده اقتصاد نفتی كه در بالا اشاره شد نجات یافت.

منبع:رسالت

انتهای پیام/4112/

http://ana.ir/i/400784
زنگنه همچنان در فکر خام‌فروشی است

زنگنه همچنان در فکر خام‌فروشی است

زنگنه راهکارهای دلسوزان را جدی بگیرد/ فروش فرآورده آسان‌تر از نفت خام

زنگنه راهکارهای دلسوزان را جدی بگیرد/ فروش فرآورده آسان‌تر از نفت خام

تحریم پتروشیمی محصول شکست آمریکا در صفر کردن صادرات نفت ایران است

تحریم پتروشیمی محصول شکست آمریکا در صفر کردن صادرات نفت ایران است

چرا وزارت نفت واقعیت را نمی‌گوید؟

چرا وزارت نفت واقعیت را نمی‌گوید؟

تحریم پتروشیمی غیر ممکن است ‌‌

تحریم پتروشیمی غیر ممکن است ‌‌