پنجشنبه  25  مهر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

قیمت‌های نجومی قلیان در شمال شهر

سه شنبه 28 خرداد 1398 ساعت 23:11
رئیس اسبق اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی تهران با تشریح مشکلات در سال‌های اخیر، از قیمت‌های نجومی قلیان در برخی سفره‌خانه‌های شمال شهر گلایه کرد.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، عباس علائی با اشاره به مشکلات اعضای این اتحادیه اظهار کرد: بیش از یک هزار و 600 واحد صنفی قهوه‌خانه و سفره‌خانه سنتی در تهران دارای مجوز فعالیت‌اند و بیش از 2 هزار پرونده نیز در جریان اخذ مجوزهای صنفی هستند که متأسفانه به دلایل ضعف مدیریتی در اتحادیه، با مشکلات بسیاری مواجه هستند.

وی ادامه داد: در طول یکی دو سال گذشته، افزایش هزینه‌ها برای همکاران ما از یک‌سو و از سوی دیگر افزایش بی‌رویه در صدور مجوز باعث شده است تا همکاران ما در این صنف با مشکل مواجه شوند به‌طوری‌که بسیاری از قهوه‌خانه‌ها یا کسب‌وکارشان را جمع کرده‌اند و یا با مشکلات بسیاری دست‌وپنجه نرم می‌کنند.

رئیس اسبق اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی در پاسخ به چرایی نرخ‌های نجومی برای عرضه قلیان در مناطق مختلف از جمله برخی سفره‌خانه‌های شمال تهران با انتقاد از این قیمت‌ها و نبود نظارت بر نرخ‌گذاری گفت: زمانی که من در این اتحادیه مسئولیت داشتم، با همکاری اعضای اتحادیه، بر اساس درجه‌بندی واحدهای صنفی این اتحادیه، نرخ‌نامه‌هایی تدوین شده بود و اعضای اتحادیه نیز خود را مکلف به اجرای آن می‌دانستند ولی متأسفانه در سال‌های اخیر شاهد نرخ‌های عجیبی هستیم.

وی همچنین تداخل صنفی فعالیت در این اتحادیه را یکی دیگر از مشکلات دانست و افزود: یکی از مسائلی که باعث شده هم گلایه مردم و هم نارضایتی همکارانمان را به دنبال داشته باشد، موضوع تداخل صنفی است؛ مثلاً اینکه امروز شاهد عرضه قلیان در برخی کافه‌ها و حتی در تالارهای عروسی هستیم که هیچ نظارتی نیز بر این اقدامات وجود ندارد.

علائی گفت: البته مشکل تداخل صنفی در گذشته و در زمانی که سفره‌خانه تحت مجموعه این اتحادیه نبودند نیز وجود داشت و ما با پیگیری‌هایی که انجام دادیم موفق شدیم رستوران‌های سنتی که خود را زیرمجموعه میراث فرهنگی می‌دانستند، تحت عنوان سفره‌خانه‌های سنتی تحت یک مدیریت واحد قرار دهیم و آن مشکلات را حل کنیم ولی متأسفانه ضعف عملکرد در چند سال گذشته باعث شده تا دوباره موضوع تداخلات صنفی آسیب‌زا شود و علاوه بر ایجاد برخی مشکلات فرهنگی، گلایه‌های صنفی را برای همکارانمان نیز ایجاد کند.

رئیس اسبق اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی تهران اضافه کرد: حتی در آن زمان، موضوع پخش موسیقی زنده در رستوران‌های سنتی به معضلی تبدیل شده بود و تخلفات آن‌قدر گسترده شده بود که حدوحصر نداشت ولی پس از حل تداخل صنفی، شروع به تدوین دستورالعمل اجرای موسیقی زنده هم‌راستا با فرهنگ جامعه کردیم و موفق شدیم با همکاری وزارت ارشاد، دستورالعمل جامعی را تدوین کنیم.

علائی در ادامه با اشاره به اینکه باید قهوه‌خانه‌ها علاوه بر ارائه خدمات معمولشان به سمت فعالیت‌های فرهنگی مرتبط با سنت‌های قهوه‌خانه‌ای بروند گفت: یکی از برنامه‌هایی که در دوران مسئولیتم به دنبال اجرایی کردن آن بودم و با برخی از مسئولان انتظامی نیز مذاکراتی انجام داده بودم، موضوع احیاء پرده‌خوانی‌ها و نقالی در فضای قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های سنتی بود که متأسفانه در دوره‌های بعد این موضوع رها شد و ان‌شاءالله ما این برنامه را برای سفره‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌های تهران اجرایی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: همچنین ما با توجه به سابقه تاریخی قهوه‌خانه‌ها، هدف‌گذاری کردیم تا قهوه‌خانه‌ها که یک تاریخ به قدمت جاده ابریشم در ایران را دارد به دنیا معرفی کنیم و در نهایت موفق شدیم قهوه‌خانه را به‌عنوان میراث تاریخی کشورمان در جهان ثبت کنیم.

رئیس اسبق اتحادیه قهوه‌خانه‌داران و سفره‌خانه‌های سنتی تهران اضافه کرد: همچنین در سال 86 که دستور جمع شدن قهوه‌خانه‌ها صادر شد و در بازه 2-3 ماهه نیز قهوه‌خانه‌ها تعطیل شد، ما با پیگیری‌هایی که انجام دادیم موفق شدیم برای نخستین بار در تاریخ اصناف کشور، مصوبه‌ای از رئیس‌جمهور وقت بگیریم و این مشکل را حل‌وفصل کنیم.

وی در پایان خاطرنشان کرد مدیریت بعدی اتحادیه باید با برنامه‌ریزی جدی به دنبال حل مشکلات صنفی و ارائه خدمات بهتر باشد.

منبع: تسنیم

انتهای پیام/4083/

http://ana.ir/i/399233
بیماری‌هایی که قلیان به جانتان می‌اندازد

بیماری‌هایی که قلیان به جانتان می‌اندازد

منوی باز قلیان‌سرا‌ها از دو سیب تا گل و شیشه!

منوی باز قلیان‌سرا‌ها از دو سیب تا گل و شیشه!

جمع‌آوری قهوه‌خانه‌ها از حرف تا عمل

جمع‌آوری قهوه‌خانه‌ها از حرف تا عمل

جنجال در قهوه‌خانه برج آزادی

جنجال در قهوه‌خانه برج آزادی

سالانه 55 میلیارد نخ سیگار در ایران دود می‌شود/  لزون تغییر رویکرد قهوه خانه‌داران

سالانه 55 میلیارد نخ سیگار در ایران دود می‌شود/ لزون تغییر رویکرد قهوه خانه‌داران

توتون‌های آغشته به مواد اعتیادآور/ مجلس باید تصمیم بگیرد

توتون‌های آغشته به مواد اعتیادآور/ مجلس باید تصمیم بگیرد

آمار عجیب قهوه‌خانه‌های غیرمجاز در تهران/ مهلتی که سر نمی‌آید

آمار عجیب قهوه‌خانه‌های غیرمجاز در تهران/ مهلتی که سر نمی‌آید

۱۸ درصد کسانی که قلیان می‌کشند معتاد می‌شوند

۱۸ درصد کسانی که قلیان می‌کشند معتاد می‌شوند

پای وزارت بهداشت و دادستان‌ها در کفش قهوه خانه‌ها!

پای وزارت بهداشت و دادستان‌ها در کفش قهوه خانه‌ها!

فراخوان نخستین جشنواره سراسری پرده خوانی و نقالی غدیر منتشر شد

فراخوان نخستین جشنواره سراسری پرده خوانی و نقالی غدیر منتشر شد