يكشنبه  24  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

مضحکه عالم

سه شنبه 28 خرداد 1398 ساعت 08:58
به غیر از توکیو، کشورهای اروپایی و محافل رسانه‌ای آمریکا نیز ادعای ترامپ مبنی بر دست داشتن ایران در انفجار 2 نفتکش در دریای عمان را رد کردند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، با گذشت چند روز از حادثه حمله روز پنجشنبه به 2 کشتی نفتکش ژاپنی در دریای عمان، ابعاد رسانه‌ای آن همچنان در سطح گسترده‌ای مورد توجه رسانه‌‌های خبری جهان قرار دارد. در این بین، موضوعی که طی روزهای اخیر مورد موشکافی دقیق این رسانه‌ها قرار گرفته موید ادعای توخالی آمریکایی‌ها در نسبت دادن این حمله به ایران است. اتفاقی که آمریکایی‌ها خیلی امیدوار بودند با بهره‌برداری و موج‌سواری روی آن، شکستی را که در پی پاسخ قاطع رهبر انقلاب به آبه شینزو نصیب‌شان شد از اذهان دور و منحرف کنند.

صبح روز پنجشنبه گذشته و همزمان با حضور آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن در تهران، منابع محلی عمان اعلام کردند 2 نفتکش حامل نفت‌خام «فرانت آلتر» با پرچم جزایر مارشال و «کوکوکا کوریجس» با پرچم پاناما در دریای عمان مورد حمله قرار گرفت و دچار آتش‌سوزی شد. خیلی زود مشخص شد این نفتکش‌‌‌ها محموله‌‌های متعلق به ژاپن را حمل می‌کردند.

براین اساس، آمریکایی‌ها خیلی زود از فرصت استفاده و این حمله را متوجه ایران کردند. ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام با انتشار ویدئویی مدعی شد یک قایق گشتی ایرانی به نزدیکی یکی از نفتکش‌ها رفته و تلاش کرده‌ یک مین عمل نکرده را از بدنه آن جدا کند، این ادعا به سرعت توسط مایک پمپئو وزیر خارجه و پاتریک شاناهان سرپرست وزارت دفاع آمریکا تکرار شد و درنهایت دونالد ترامپ هم وارد عمل شد و در گفت‌وگو با فاکس‌نیوز گفت که این حمله کار ایرانی‌هاست و در آن دست دارند. ادعای آمریکایی‌ها در شرایطی عنوان شد که نیروهای امدادی ایران بودند که خدمه این دو کشتی را نجات دادند و مسؤولان کشور هم از همان ابتدا وقوع این انفجارها را مشکوک خواندند. با این حال، یوتاکا کاتادا، رئیس ژاپنی شرکت کوکوکا سانگیو که نفتکش «کوکوکا کوریجس» متعلق به این شرکت است، اولین نفری بود که رشته‌‌های آمریکایی‌ها را پنبه کرد. کاتادا با اعلام اینکه کارکنان کشتی ما شاهد این بوده‌اند که کشتی با یک شیء پرنده مورد حمله قرار گرفته است، تاکید کرد: تصور نمی‌کنم یک بمب ساعتی یا یک شیء چسبیده به کنار نفتکش،‌ در کار بوده باشد.

  لس‌آنجلس تایمز: دلیلی برای باور دروغ‌‌های ترامپ نیست
در تازه‌‌‌‌‌ترین رخداد مربوط به حادثه نفتکش‌‌های ژاپنی، لس‌آنجلس تایمز در مطلبی نوشت: هیچ دلیلی برای باور کردن حرف‌های کسی که آشکارا دروغ می‌گوید و مسائل را غلط جلوه می‌دهد وجود ندارد. در پایگاه اینترنتی این روزنامه آمده است: یکی از مخاطرات آشکار دولتی که دروغ می‌گوید و مسائل را غلط جلوه می‌دهد این است که هیچ دلیلی برای باور کردنش در مواقع بحران نیز وجود ندارد.

لس‌آنجلس تایمز در ادامه نوشته است: زمانی که مایک پمپئو بلافاصله ایران را مقصر انفجار در 2 نفتکش در دریای عمان معرفی کرد، کسی حرفش را باور نکرد. آیا باید باور کنیم ایران به یک کشتی ژاپنی حمله کرد، آن هم درست زمانی که نخست‌وزیر این کشور به ایران آمده بود تا تنش‌ها را کاهش دهد؟ مالک نفتکش ژاپنی نیز روایت آمریکا از این حملات را زیر سؤال برد.

این روزنامه در پایان نوشته است: ترامپ قبلاً تنفر خود از درگیری را اعلام کرده اما او چنان بی‌کفایت و تأثیرپذیر است که تعجبی ندارد اگر فکر کند برای ایجاد تغییر در چرخه انتشار اخبار باید تنشی به راه اندازد. روزنامه انگلیسی ایندیپندنت هم در این رابطه دیروز گزارش داد که وزرای خارجه اتحادیه اروپایی از ادعاهای آمریکا درباره دست داشتن ایران در حمله به 2 کشتی در دریای عمان قانع نشده و خواستار تحقیقات مستقل هستند. وزرای خارجه اتحادیه اروپایی اظهار داشتند ادعای آمریکا درباره نقش داشتن ایران در حادثه 2 نفتکش در دریای عمان، فاقد شواهد کافی است.

  توکیو از مدارک آمریکا علیه ایران قانع نشده است
در یکی از مهم‌ترین گزارش‌‌های خبری در میان اخبار روز گذشته مربوط به انفجار نفتکش‌ها، روزنامه ژاپن‌تایمز گزارش داد که حتی توکیو هم از مدارک آمریکا علیه ایران در حمله به نفتکش‌ها قانع نشده است. در این راستا، یک منبع دولتی ژاپن اواخر روز یکشنبه به روزنامه ژاپن‌تایمز گفت که دولت توکیو از آمریکا درخواست کرده است شواهد محکم‌تری در زمینه دست داشتن ایران در حمله به 2 نفتکش در دریای عمان ارائه کند. براساس گزارش ژاپن‌تایمز، این درخواست پس از آن مطرح شد که «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا بدون ارائه مدرکی ایران را عامل این حملات معرفی کرد. وزارت دفاع آمریکا پس از ادعاهای وزارت خارجه این کشور ویدئویی منتشر کرد که مدعی بود یک قایق نظامی ایران به یکی از این نفتکش‌ها نزدیک شده و یک مین چسبنده عمل نشده را از بدنه این کشتی جدا کرده است. واشنگتن این ویدئو که کیفیت آن بسیار پایین است را به عنوان مدرک خود علیه ایران ارائه کرده است.

این منبع ارشد دولت ژاپن در واکنش به این موضوع گفت: «اما مقامات دولت توکیو قانع نشده‌اند. توضیحات آمریکا کمکی به حدس و گمان‌های ما نکرده است. این مقام ژاپنی که خواسته نامش فاش نشود در ادامه افزود: دولت ما از طریق کانال‌های مختلف به دنبال شواهد محکم است از جمله «تارو کونو» وزیر خارجه در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود در روز جمعه این درخواست را مطرح کرده است. روزنامه ژاپن‌تایمز با اشاره به اتهامات وزارت خارجه آمریکا علیه ایران به نقل از یک «منبع نزدیک به آبه شینزو، نخست‌وزیر ژاپن» گزارش داد که «اینها ثابت نمی‌کند ایران در پشت حملات بوده است». این منبع نزدیک به آبه همچنین گفته: «حتی اگر آمریکا آن را تایید کند ما نمی‌توانیم براحتی بگوییم به آن باور داریم». یک منبع وزارت خارجه ژاپن نیز در این زمینه گفته: «اگر داشتن تخصص‌های پیچیده دلیلی بر این باشد که نتیجه‌‌‌گیری کنیم حمله کار ایران بوده است پس می‌توانیم بگوییم که آمریکا و اسرائیل نیز می‌توانند آن را انجام دهند».

«کئیچی ایشی» وزیر حمل‌ونقل ژاپن نیز روز جمعه، یک روز پس از حادثه، در یک نشست خبری گفت: «ما هنوز نفهمیده‌ایم چه کسی این حمله را انجام داده و چرا انجام داده است».

  سرلشکر باقری: اگر اقدامی کنیم با شجاعت اعلام خواهیم کرد
روز گذشته رئیس ستاد کل نیروهای مسلح به ادعاهای مقامات آمریکا پاسخ داد. سرلشکر محمد باقری در مراسم تجلیل از برترین‌های مربیان و اساتید نیرو‌های مسلح که در دانشگاه افسری و تربیت پاسداری امام حسین(ع) برگزار شد، اظهار داشت: آمریکا و اذنابش فرافکنی‌هایی مرتبط با حوادث اخیر در خلیج فارس (انفجار در بندر الفجیره امارات و انفجار 2 کشتی نفتکش در دریای عمان) را مبنای اتهام به ایران قرار داده‌اند؛ لیکن آنها باید با این واقعیت آشنا شوند که جمهوری اسلامی ایران چنانچه اراده‌ای مبنی بر جلوگیری از صدور نفت از خلیج‌فارس داشته باشد، به دلیل قدرتمندی کشور و نیرو‌های مسلح، آن اراده را به طور کامل محقق و به طور علنی و آشکار اعلام خواهد کرد و همچون آمریکای تروریست، فریبکار و ناامن‌کننده جهان و اذناب منطقه‌ای و بین‌المللی آن، فریبکاری و پنهان‌کاری نخواهد کرد.

وی با تاکید بر اینکه نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی ایران هم‌اکنون به صورت هوشمندانه، دقیق و مستمر تمام حرکات دشمنان خود را زیر نظر دارند و رصد می‌کنند، گفت: ایران در صورت نیاز به صورت علنی، آشکار و پرقدرت و با شدت با دشمنان ملت و منافع ملی کشور برخورد و در منطقه‌ای بسیار وسیع از آن دفاع خواهد کرد و هیچ ملاحظه‌ای را در قالب پنهان‌کاری و فریبکاری نخواهد داشت؛ زیرا چنین ملاحظه‌ای را کشوری در دستور کار خود قرار می‌دهد که ضعف قدرت و توانمندی داشته باشد؛ لیکن امروز با لطف لایزال الهی، ایران اسلامی در اوج قدرت است و دشمنانش در نهایت ذلت هستند.

رئیس ستادکل نیرو‌های مسلح خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران امروز با دشمنانی بدعهد، بداخلاق و فریبکار همچون آمریکا روبه‌رو است که از یک‌سو فشار‌ها را بر جمهوری اسلامی افزایش می‌دهد و از سوی دیگر دم از مذاکره می‌زند؛ یعنی راهبرد فشار فزاینده و توسعه‌یابنده و شعار مذاکره، تفاهم و توافق سر دادن که این راهبرد خطرناک دشمن است که ما با آن مواجه هستیم.

وی افزود: رژیم بعث عراق به رهبری صدام نیز در دوران جنگ تحمیلی علیه ایران، شهر‌های ما را بمباران جنگی و شیمیایی و موشکباران می‌کرد و همزمان شعار صلح نیز سر می‌داد.

سرلشکر باقری ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران امروز با یک صدام جدید به نام ترامپ با روش‌های پیچیده‌تر و خطرناک‌تر و عوام‌فریبانه‌تر روبه‌رو است که به اذعان مسؤولان آمریکایی در حوزه جنگ اقتصادی و جنگ روانی در طول تاریخ چنین فشاری به هیچ کشوری وارد نکرده‌اند و این فشار با هدف قرار دادن ایران بین 2 گزینه جنگ و مذاکره است و چون آمریکا توان جنگیدن با ایران مقتدر را ندارد و به همین دلیل تمام توانش در جهت مذاکره است که نتیجه آن می‌تواند تسلیم ایران باشد، لذا به این دلیل جمهوری اسلامی گزینه مقاومت و دفاع انقلابی و فعال را انتخاب کرده و محکم پای آن نیز خواهد ایستاد.

منبع:وطن‌امروز

انتهای پیام/4112/

http://ana.ir/i/398957
تغییر مسیر خطوط هوایی عربستان از تنگه هرمز

تغییر مسیر خطوط هوایی عربستان از تنگه هرمز

به سود مقاومت

به سود مقاومت

عملیات خرابکارانه لابی صهیونیستی-عربی در دریای عمان

عملیات خرابکارانه لابی صهیونیستی-عربی در دریای عمان

دریای عمان اهمیت راهبردی برای آمریکا ندارد

دریای عمان اهمیت راهبردی برای آمریکا ندارد

انگلیس مواضع عقلانی‌تری در برابر تحولات منطقه داشته باشد

انگلیس مواضع عقلانی‌تری در برابر تحولات منطقه داشته باشد

موگرینی خواستار خویشتن‌داری در قبال حوادث دریای عمان شد

موگرینی خواستار خویشتن‌داری در قبال حوادث دریای عمان شد

ایران در حمله به نفت‌کش‌ها دست نداشته است

ایران در حمله به نفت‌کش‌ها دست نداشته است

روسیه خواستار تحقیق در مورد حمله به نفت‌کش‌ها شد

روسیه خواستار تحقیق در مورد حمله به نفت‌کش‌ها شد

کویت خواستار رسیدگی سازمان ملل در حمله به نفت‌کش‌ها شد

کویت خواستار رسیدگی سازمان ملل در حمله به نفت‌کش‌ها شد

حمله مشکوک به نفتکش‌ها مکمل تحریم‌های اقتصادی است

حمله مشکوک به نفتکش‌ها مکمل تحریم‌های اقتصادی است

آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌رود؟

آیا احتمال حمله به نفت‌کش‌های ایران هم می‌رود؟