دوشنبه  18  آذر  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
دکتر اسکندری*

نقش نخبگان در پیشبرد اهداف چله دوم انقلاب اسلامی

شنبه 11 اسفند 1397 ساعت 09:46
رئیس مرکز رسانه و نشر علمی دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به صدور بیانیه تاریخی «گام دوم انقلاب» و عملکرد دانشگاه‌های کشور، یادداشتی نوشت.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، دکتر صالح اسکندری، رئیس مرکز رسانه و نشر علمی دانشگاه آزاد اسلامی، درباره اهمیت دانشگاه‌ها و نقش مؤثرشان در حیات نظام جمهوری اسلامی ایران و عملکرد آنها در پیشبرد اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران نوشت:
«پاسخ دادن به پرسش‌های جوانان درباره انقلاب و دستاوردهایش از موضوعاتی است که برای ما و دیگرانی که مثل ما هر روز در محیط دانشگاه با این جوانان نشست و برخاست داریم، دغدغه‌ای همیشگی است؛ معتقدم در سال‌های گذشته با تأکید بیش از اندازه بر دستاوردهای شکلی نظام مانند برق‌رسانی، سدسازی، آبرسانی، ساخت بیمارستان و امثالهم، دستاوردهای انقلاب را به شاخص‌های توسعه کمی تقلیل داده‌ایم؛ برجسته‌سازی بیش از حد دستاوردهای مادی انقلاب هرچند در جای خودش حائز اهمیت و توجه است، اما موجب شده تا دستاوردهای ارزشی انقلاب مورد بی‌مهری قرار بگیرد.

حفظ اصالت انقلابی مهم‌ترین دستاورد چله اول نظام جمهوری اسلامی 

هنر انقلاب اسلامی توجه هم‌زمان به ارزش‌های انسانی مانند آزادی، اخلاق، معنویّت، عدالت، استقلال، عزّت، عقلانیّت و برادری در کنار پیشرفت مادی است؛ حفظ اصالت انقلابی و صیانت از این ارزش‌های اصولی از مهم‌ترین دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی در چله اول حیاتش بوده که گاهی از سوی طرفداران انقلاب هم به آن بی‌توجهی شده است.

رهبری انقلاب در سال‌های گذشته بار‌ها به مقایسه انقلاب باشکوه اسلامی با دیگر انقلاب‌های بزرگ تاریخ پرداخته‌اند؛ انقلاب‌هایی که با وجود هزینه‌های گزافی که بر دوش مردم گذاشتند، یا موفق نبودند یا خیلی سریع از مسیر آرمان‌هایشان منحرف شدند؛  ناتوانی انقلاب بزرگی مانند انقلاب فرانسه تا جایی است که «الکسی دو توکویل» از متفکران قرن نوزده فرانسه معتقد است سال ۱۷۸۹، سال آغاز انقلاب نیست بلکه سال پایان آن است.

حفظ ارزش‌های انقلابی و سردست گرفتن آن‌ها در چهل سال گذشته، دستاورد بی‌نظیری برای نظام انقلابی ایران است؛ دستاوردی که توجه به ریشه‌های تحققش شرط تداوم و بالندگی آن است و بی‌توجهی و غفلت نسبت به آن‌ها می‌تواند خسارات‌های جبران ناپذیری به بارآورد. ارتباط مستمر و دو طرفه نخبگان علمی جامعه با انقلاب و نظام اسلامی یکی از ارکان این موفقیت تاریخی است.

نظام اسلامی برآمده از انقلاب مردم ایران بر خلاف نمونه‌های مشابه در دیگر کشورها، هم برآمده از نهاد‌های علم، خصوصاً حوزه و دانشگاه بود و هم در مرحله عمل و نظام‌سازی، جایگاه علم و عالم را ارج نهاد، آن را تقویت کرد و برای باز طراحی و پیشرفت اجرائیاتش به‌گرمی دست نخبگان را فشرد.

چراغ بسیاری از پیشرفت‌های فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه روشن شد

نخبگان و شخصیت‌های علمی و دانشگاهی از ابتدای شکل‌گیری انقلاب اسلامی در بطن امور بودند؛ همین نخبگان در روز‌های سخت جنگ تحمیلی، علم و ایمان را به هم گره زندند تا کشور با تمام محدودیت‌ها از پس لشکر متکی به پشتیبانی شرق و غرب صدام برآید؛ نخبگان دانشگاهی در همان سال‌ها برای خودکفایی کشور، جهاد سازندگی راه انداختند؛ پس از جنگ هم در تک تک روز‌های حساس انقلاب اعتماد به توانمندی نهاد علم، دانشجویان و نخبگان، رهایی‌بخش عبور نظام از گردنه‌ها بوده است. دستاوردهای نخبگان ایرانی زیر سایه نظام انقلابی صرفاً به جنبه‌های فناوری محدود نمی‌شود و چراغ بسیار از پیشرفت‌های فرهنگی و اجتماعی مانند اعتکاف و اردو‌های جهادی در دانشگاه روشن شده است.

دانشگاه آزاد هم یکی از نماد‌های پیوند نظام انقلابی با علم و نخبگان است؛ نهادی علمی که برآمده از همت جمهوری اسلامی بر گسترش آموزش عالی است؛ دانشگاهی که مانند حرکت پر فراز و نشیب جمهوری اسلامی روز‌های تلخ و شیرینی را پشت سر گذاشته؛  امروز، اما به همت رهبری فرزانه نظام بیش از دو سال است که خون تازه‌ای در رگ‌های این دانشگاه دمیده شده و هوای تازه‌ای در این بزرگترین دانشگاه حضوری جهان جریان گرفته است.

اینک صدور بیانیه تاریخی و تاریخ‌ساز پرچمدار ولایت، نقش و اهمیت نخبگان و نهاد علم و دانش در پیشبرد حرکت انقلابی نظام را دوچندان کرده است؛ ایشان صراحتاً جوانان باایمان و مجهز به سلاح دانش را نشانه‌های امید آینده درخشان کشور می‌دانند و آن‌ها را مخاطب این بیانیه تاریخی قرار می‌دهند. جوانانی که گنجینه‌های نظام انقلابی برای روز‌های خوب آینده هستند.

دانشگاه آزاد اسلامی بی‌شک یکی از معادن بزرگ این ذخایر بی‌نظیر است؛ دانشگاهی که در دو سال گذشته نشان داده با وجود تمام ضعف‌ها و کاستی‌ها، همت بلندی برای نقش‌آفرینی در رشد و تعالی کشور دارد؛ آنچه در این دو سال در دانشگاه آزاد اسلامی رخ داد، نمایشی بود از اهمیت و جایگاه ویژه علم در جمهوری اسلامی ایران؛ پیوندی که متضمن روز‌های خوب آینده است.»

*رئیس مرکز رسانه و نشر علمی دانشگاه آزاد اسلامی

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

انتهای پیام/4028/خ

http://ana.ir/i/364607
حضور نخبگان ضامن اجرای بیانیه گام دوم انقلاب است

حضور نخبگان ضامن اجرای بیانیه گام دوم انقلاب است

قائم مقام دبیرکل هیئت مؤسس دانشگاه آزاد منصوب شد

قائم مقام دبیرکل هیئت مؤسس دانشگاه آزاد منصوب شد

مدیر رسانه معاونت بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی منصوب شد

مدیر رسانه معاونت بین‌الملل و امور دانشجویان غیرایرانی منصوب شد

می‌توانیم مرجع علمی در دنیا شویم

می‌توانیم مرجع علمی در دنیا شویم

گام دوم و «اصلاحاتِ نظام سیاست‌گذاری»

گام دوم و «اصلاحاتِ نظام سیاست‌گذاری»

حمایت آیت‌الله نوری همدانی از بیانیه گام دوم

حمایت آیت‌الله نوری همدانی از بیانیه گام دوم

فصل جدیدِ حیات طیبه جمهوری اسلامی

فصل جدیدِ حیات طیبه جمهوری اسلامی

مفاهیم اساسی در سیاست خارجیِ «نظام انقلابی»

مفاهیم اساسی در سیاست خارجیِ «نظام انقلابی»

مرجعیت‌یابی رسانه‌ای در اخبار علمی ودانشگاهی مأموریت خبرگزاری آنا

مرجعیت‌یابی رسانه‌ای در اخبار علمی ودانشگاهی مأموریت خبرگزاری آنا

دانشگاه آزاد بازوی پرتوان رهبری در معماری تمدن نوین اسلامی

دانشگاه آزاد بازوی پرتوان رهبری در معماری تمدن نوین اسلامی

سیاستگذاری کلان با هدف کاربردپذیر کردن تحقیقات

سیاستگذاری کلان با هدف کاربردپذیر کردن تحقیقات