دوشنبه  05  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
سرنوشت عجیب مربیان تیم ملی؛

از فرار قطبی و برانکو تا ممنوع‌الورود شدن علی پروین به ورزشگاه‌ها

چهارشنبه 17 بهمن 1397 ساعت 13:24
بررسی نحوه جدایی سرمربیان پیشین تیم ملی ایران نشان می‌دهد که هیچکدام از آنها با خاطره خوش نیمکت پرحاشیه تیم را ترک نکرده‌اند وحتی برخی مجبور به فرار هم شده‌اند.

به گزارش گروه رسانه‌های دیگر خبرگزاری آنا، کارلوس کی‌روش چهل و چهارمین نفری بود که بعنوان سرمربی اعم از ثابت و موقت نشستن روی نیمکت تیم ملی ایران را از سال ۱۳۲۰ تاکنون تجربه کرده است. کی‌روش صاحب رکورد طولانی‌ترین مدت و بیشترین تعداد بازی با تیم ملی ایران است.

تاریخ فوتبال ایران پر است از بدرقه‌های بد برای مربیان ملی. پر است از وارد کردن حجم شدیدی از انتقادات به مربیان ملی. فوتبال ما کم این صحنه‌ها را تجربه نکرده و کی‌روش اولین مربی تیم ملی ایران نبود که با ناملایمتی از تیم ملی جدا شد و با الگوی رفتاری که بر جامعه فوتبال ما حاکم است، بسیار بعید است آخرین فردی باشد که عادت «بد بدرقه» بودن فوتبالی‌های ایران را تجربه کند. بعنوان مثال به سرنوشت نهایی و نحوه جدایی چند سرمربی سابق تیم ملی ایران در زیر اشاره می کنیم. 

علیرضا منصوریان پیش از کی‌روش تنها یک بازی بعنوان سرمربی روی نیمکت ایران نشست که در همان یک بازی موفق شد تیم ملی روسیه را شکست دهد. اما قطعا نباید نحوه جدایی منصوریان را به دلیل موقت بودن از تیم ملی در این نوشته بررسی کنیم. همانطور که نباید این موضوع را برای روته مولر و ابراهیم زاده در نظر گرفت.

افشین قطبی

وی اولین مربی پیش از کی‌روش است که ۲ سال هدایت تیم ملی را بر عهده داشت. جام ملت‌های آسیا ۲۰۱۱ در قطر آخرین جایی بود که قطبی در آن روی نیمکت تیم ملی نشست تا بعد از انجام ۳۰ بازی در حدود ۲ سال از تیم ملی جدا شود.

نحوه جدایی قطبی از تیم ملی ایران آنقدرها هم دوستانه نبود. وی که قبل از آغاز جام ملت‌ها هم نشانه‌های جدایی‌اش از تیم ملی را احساس می‌کرد، با اضافه شدن هجمه انتقادات پس از شکست یک بر صفر مقابل کره جنوبی حتی حاضر به بازگشت به ایران هم نشد.

علی دایی

شاید انتصاب علی دایی بعنوان مربی تیم ملی با «لابی قوی‌تر» صورت گرفت و هرگز مشخص نشد که بالاخره دایی حاصل انتخاب فدراسیون، سازمان ورزش یا رئیس‌جمهور وقت بود، اما جدایی‌اش ماحصل هجمه‌های سنگینی بود که به او وارد شد تا یکی از سرسخت‌ترین مردان فوتبال ایران مقابل این هجمه‌ها تاب تحمل نیاورد و ماه‌ها سکوت دایی پس از آن جدایی حاصل دل شکسته وی پس از تحمل هجمه‌های فراوان بود. 

علی دایی قدری بیشتر از یک سال سرمربی تیم ملی بود و ۲۴ بار روی نیمکت داغ ملی نشست و در این مدت تنها ۳ شکست را تجربه کرد. اما یکی از تلخ‌ترین شکست‌های ملی به آخرین حضور دایی روی نیمکت ملی ایران باز می‌گردد. دیداری در مرحله انتخابی جام جهانی و شکست مقابل عربستان سعودی در ورزشگاه آزادی که با شکست دو بر یک همراه شد و از بد حادثه این شکست مقابل چشمان رئیس‌جمهور وقت (احمدی نژاد) رقم خورد.

ابراهیم‌زاده و مظلومی

منصور ابراهیم‌زاده و پرویز مظلومی بیشتر نقش سرمربیان موقتی را بازی کردند تا دوره انتقال تیم ملی از قلعه‌نویی به دایی طی شود. امیر قلعه‌نویی پس از برانکو هدایت تیم ملی را برعهده گرفته بود و حدود یک سال این مسئولیت را بر عهده داشت. وی که سی و هفتمین سرمربی تیم ملی ایران بود تنها ۱۷ بار روی نیمکت ملی نشست که در این تعداد بازی تنها یکبار شکست را تجربه کرد.

امیر قلعه‌نویی

امیر قلعه‌نویی سالهای زیادی سرمربی تیم ملی نبود اما یکی از پر سروصداترین مربیان ملی ایران بود. حجم حملات به قلعه‌نویی پس از حذف از جام ملت‌های ۲۰۰۷ به حکم ضربات پنالتی مقابل کره جنوبی به شدت مورد حمله منتقدانش قرار گرفت.  شدت این انتقادات به قدری بود که چاره‌ای به جز جدایی از تیم ملی را برای وی نگذاشت. قلعه‌نویی هنوز اتفاقات ۱۲ سال گذشته را فراموش نکرده و از هر فرصتی برای یادآوری اتفاقات آن زمان استفاده می کند تا مشخص شود این مسائل هنوز از یاد او نرفته است. 

برانکو ایوانکوویچ

دوره حضور برانکو در تیم ملی هم چندان کوتاه نبود. وی نیز حدودا ۳ سال سرمربی تیم ملی ایران بود و در این مدت ۴۳ بار با تیم ملی به میدان رفت.  با این که برانکو تا قبل از جام جهانی ۲۰۰۶ همراه با تیم زیر ۲۳ سال کشورمان در بازیهای آسیایی ۲۰۰۲ بوسان قهرمان آسیا شد و بعد از آن هم قهرمانی غرب آسیا و سومی جام ملت‌ها در سال ۲۰۰۴ را به دست آورده بود و صعود به جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان را هم در کارنامه‌اش داشت، اما وی نیز پس از اتمام جام جهانی آنقدر عرصه را بر خود تنگ دید که حتی حاضر به بازگشت به ایران هم نشد.

برانکو علیرغم نتایج متعارف و قابل قبولی که با تیم ملی در مرحله گروهی جام جهانی گرفت با همان حجم از هجمه‌های آشنای رسانه ای قرار گرفت. پس از جدایی برانکو از تیم ملی تا مدتهای نسبتا زیادی حتی نام وی نیز در محافل ورزشی ایران به گوش نمی رسید.

میروسلاو بلاژویچ

میروسلاو بلاژویچ پیر مرد کهنه‌کاری که با سابقه ایستادن با کرواسی در سکوی سومی جام جهانی هدایت تیم ملی ایران را بر عهده گرفت، ۲ سال این مسئولیت را بر عهده داشت. 

چیرو در راه رساندن تیم ملی ایران به جام جهانی ۲۰۰۲ کره-ژاپن ناکام ماند تا هجمه‌های رسانه‌ای ایران را تجربه کرده و پایان خوشی در فوتبال ایران نداشته باشد.

گرچه بلاژویچ با خداحافظی رسمی از ایران رفت، اما نباید از این نکته غافل شد که اصلی‌ترین دلیل خداحافظی وی با فوتبال ایران، نداشتن تحمل انتقادات شدیدی بود که رسانه و منتقدان آن زمان نسبت به وی انجام دادند. 

آدمار براگا

شاید کمتر کسی نام «آدمار براگا» را به خاطر داشته باشد. این مرد برزیلی بعد از جام جهانی ۹۸ فرانسه جانشین جلال طالبی شد و با تیم ملی ایران در جام تمدنها شرکت کرد و با ۳ پیروزی به کار خود خاتمه داد. اما همان‌طور که هیچ کس نفهمید این برزیلی از کجا و چگونه مربی تیم ملی ایران شد، هیچ‌کس هم نفهمید که چطور و چگونه بعد از ۳ پیروزی پر گل از تیم ملی جدا شد.

جلال طالبی

جلال طالبی در دو مقطع سرمربی تیم ملی ایران بود اما در مجموع بیش از ۸ بار روی نیمکت تیم ملی ننشست. وی سرمربی ایران در جام جهانی ۹۸ بود و اولین سرمربی تیم ملی بود که پیروزی در جام جهانی را تجربه کرد.  با این که طالبی در جام جهانی توانست امریکا را شکست دهد، اما باز هم بعد از جام جهانی نتوانست برابر هجمه‌هایی که بر وی وارد شد مقاومت کرده تا عطای تیم ملی را به لقای آن ببخشد. 

البته جلال طالبی بعد از یک وقفه دو ساله برای مرتبه دوم بعنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد و این‌بار با این تیم در دو تورنمنت شرکت کرد. اول جام ملت‌های آسیا ۲۰۰۰ که در مرحله یک چهارم نهایی حذف شد و پس از آن با تیم ملی به مسابقات قهرمانی غرب آسیا اعزام شد که با قهرمانی در این مسابقات به کارش خاتمه داد.

اما حتی قهرمانی غرب آسیا هم مانع از فشار  وارد کردن منتقدان طالبی به وی نشد تا برای بار دوم عطای حضور روی نیمکت تیم ملی را به لقای آن ببخشد. 

ایویچ

یکی از پر سروصدا‌ترین جدایی‌ها از تیم ملی ایران برای زنده یاد «ایویچ» رقم خورد. پیر مرد کرواتی که به گواه دوست و دشمن یکی از بهترین مربیان تاریخ  تیم‌های ملی ایران بود اما در حرکتی کودتا گونه از هدایت تیم ملی سرنگون شد تا این مرد سیاه بخت علیرغم همه شایستگی‌هایش ناچار به جدایی از تیم ملی ایران شود. ایویچ به بدترین شکل ممکن و بعد از شکست عجیب! و پرگل تیم ایران در دیداری تدارکاتی مقابل آ.ث.رم ایتالیا ناچار به خداحافظی از تیم ملی ایران شد تا بیش از این با اعتبارش بازی نشده باشد. 

والدیر ویرا

هرچند والدیر ویرا مدت زیادی هدایت تیم ملی را برعهده نداشت، اما سرمربی ایران در تاریخی‌ترین بازی ملی بود. ۱۶ آذر ۷۶ و روزی که تیم ایران به لطف تساوی ۲-۲ با استرالیا موفق به صعود به جام جهانی فرانسه شد، این مرد برزیلی سرمربی تیم ملی ایران بود. اما بعد از آن تصمیم‌سازان در فوتبال ایران به این جمع‌بندی رسیدند که وی از هدایت تیم ملی برکنار شود.

ویرا که واقعاً مورد بی‌مهری مسئولان وقت فوتبال، رسانه‌ها و مردم قرار گرفت خیلی بی سر و صدا و بدون جنجال و مصاحبه از فوتبال ایران رفت و به فراموشی سپرده شد. زمانی مردم ایران بار دیگر نام والدیر ویرا را شنیدند که وی بعنوان سرمربی تیم ملی عمان در بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸ مقابل تیم ملی ایران قرار گرفت و توانست تیم ایران را با نتیجه سنگین ۴ بر ۲ شکست دهد. 

محمد مایلی‌کهن

محمد مایلی‌کهن سرمربی یکی از نسل‌های طلایی در تیم ملی ایران بود و بازی‌های زیادی هم بعنوان سرمربی روی نیمکت نشست. وی در سال ۱۹۹۶ هم با تیم ملی ایران به مقام سومی جام ملت‌های آسیا رسید. اما نتایج وی در آخرین بازیهای انتخابی جام جهانی ۹۸ و در نهایت شکست مقابل قطر باعث شد تا مایلی‌کهن هم با شرایط بدی از تیم ملی جدا شود.

مایلی‌کهن شاهد یکسری از بدترین برخوردهای رسانه ای از سوی منتقدانش شد و حجم این انتقادات همواره در همه مقاطعی که او هدایت تیم‌های باشگاهی را هم بر عهده می‌گرفت به وی وارد می شد. در واقع مایلی‌کهن پس از اخراج از تیم ملی و وارد شدن آن همه انتقاد، دیگر آن مربی سابق نشد. 

علی پروین

یکی از بدترین جدایی‌ها از تیم ملی برای علی پروین رخ داد. وی که آبان ماه سال ۶۸ بعنوان سرمربی تیم ملی انتخاب شد و حتی در بازی‌های آسیایی ۹۰ پکن هم با تیم ملی به مقام قهرمانی رسید، پایان خوشایندی با تیم ملی ایران نداشت.

پروین که بسیاری او را یکی از اسطوره‌های فوتبال ایران می دانند، بعد از برکناری‌اش از تیم ملی در آبان ۷۲ و بعد از ۴ سال، تا  سال‌ها خانه‌نشین بود و حتی مدت مدیدی به اماکن ورزشی ممنوع‌الورود شده بود و حتی رسانه‌ها هم نامی از وی درج نمی‌کردند.

پایان تلخ مربیان تیم ملی قصه تازه‌ای نیست و کی‌روش هم اولین مربی نبود که هجمه‌های شدید انتقادات را تحمل کرد و بسیار بعید است که او آخرین مربی ملی ایران باشد که مغضوب اهالی فوتبال ایران واقع شد و با پایانی تلخ نیمکت ملی را به نفر بعدی اش تحویل داد.

مربی بعدی تیم ملی ایران چه ایرانی باشد چه خارجی، و حتی اگر زیدان و مورینیو هم باشند، باز هم باید انتظار چنین پایان تلخ و سختی را در روز خداحافظی با نیمکت تیم ملی ایران داشته باشند.

منبع: مهر

انتهای پیام/4028/

http://ana.ir/i/358783
علی پروین در بیمارستان بستری شد

علی پروین در بیمارستان بستری شد

من هم باید همه را تحریک می‌کردم بعد می‌گفتم به من فحش دهید

من هم باید همه را تحریک می‌کردم بعد می‌گفتم به من فحش دهید

تیم‌های 100 میلیاردی از بردن ما خوشحال می‌شوند

تیم‌های 100 میلیاردی از بردن ما خوشحال می‌شوند

65 نکته از برانکو که هرگز نخوانده‌اید

65 نکته از برانکو که هرگز نخوانده‌اید

برانکو لطف دارد، کی‌روش بزرگ بود

برانکو لطف دارد، کی‌روش بزرگ بود

رازهایی جالب درباره کی‌روش

رازهایی جالب درباره کی‌روش

سایپا 4 - مینروا پنجاب هند صفر/ نارنجی‌پوشان حریف الریان قطر شدند

سایپا 4 - مینروا پنجاب هند صفر/ نارنجی‌پوشان حریف الریان قطر شدند

داوری‌ها به سایپا ضربه زد/ عدم شناخت از نماینده هند

داوری‌ها به سایپا ضربه زد/ عدم شناخت از نماینده هند

پرسپولیس بالاخره باخت/ دل شیر شاگردان قطبی در برابر برانکو

پرسپولیس بالاخره باخت/ دل شیر شاگردان قطبی در برابر برانکو

برانکو در صدر طلبکاران پرسپولیس قرار دارد

برانکو در صدر طلبکاران پرسپولیس قرار دارد

لیونل مسی پردرآمدترین بازیکن جهان

لیونل مسی پردرآمدترین بازیکن جهان

رقابت بشار رسن و سروش رفیعی برای حضور در ترکیب پرسپولیس

رقابت بشار رسن و سروش رفیعی برای حضور در ترکیب پرسپولیس

آمار منفی کی‌روش را سانسور کردند

آمار منفی کی‌روش را سانسور کردند

سورپرایز ویژه لیونل مسی برای ستاره قطری!+عکس

سورپرایز ویژه لیونل مسی برای ستاره قطری!+عکس

برانکو رکورددار صدرنشینی با پرسپولیس/ در پی سومین قهرمانی متوالی

برانکو رکورددار صدرنشینی با پرسپولیس/ در پی سومین قهرمانی متوالی

پرسپولیس زیر توپ نمی‌زند/ تلاش کردیم گل سوم را هم به پدیده بزنیم

پرسپولیس زیر توپ نمی‌زند/ تلاش کردیم گل سوم را هم به پدیده بزنیم

جزئیات شرط شخصی کی‌روش برای لباس تیم ملی

جزئیات شرط شخصی کی‌روش برای لباس تیم ملی

با پولی که به کی‌روش می‌دادیم کدام مربی‌ها به ایران می‌آیند؟

با پولی که به کی‌روش می‌دادیم کدام مربی‌ها به ایران می‌آیند؟

مربیان بزرگی که جام نیاوردند+ عکس

مربیان بزرگی که جام نیاوردند+ عکس

5 ستاره آسیایی که فوتبال جهان در انتظار آنهاست+ عکس

5 ستاره آسیایی که فوتبال جهان در انتظار آنهاست+ عکس

پاسخی به بزرگترین سوال تیم ملی ایران+ عکس

پاسخی به بزرگترین سوال تیم ملی ایران+ عکس