يكشنبه  04  اسفند  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

جوابیه مؤسسه مهد علم کاشان به گزارش منتشر شده در خبرگزاری آنا + پاسخ خبرگزاری آنا

يكشنبه 01 دی 1398 ساعت 18:19
مؤسسه مهد علم کاشان در جوابیه‌ای، درباره گزارش خبرگزاری آنا با عنوان «تجمیع مؤسسات غیرانتفاعی از وعده تا عمل/ حضور استاد تمام وقت دانشگاه دولتی در مؤسسه غیرانتفاعی!» توضیح داد.

‌ به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، مؤسسه مهد علم کاشان در پاسخ به گزارش منتشرشده در خبرگزاری آنا با عنوان  «تجمیع مؤسسات غیرانتفاعی از وعده تا عمل/ حضور استاد تمام وقت دانشگاه دولتی در مؤسسه غیرانتفاعی!» جوابیه‌ای صادر کرد.

توضیحات تکمیلی خبرگزاری آنا در پاسخ به جوابیه صادرشده از سوی موسسه مهد علم کاشان در ادامه قابل مشاهده است.

در متن این جوابیه آمده است:

«رئیس محترم دانشگاه آزاد اسلامی

باسلام

از آنجا که خبرگزاری زیرمجموعه حضرتعالی آنا در دو گزارش مورخ 28/08/98 و 01/09/98 بجای تحلیل کارشناسی و نقل دیدگاه‌های صاحبنظران به ارزیابی غیرمنصفانه و بی‌پروای موسسات آموزش عالی به‌ویژه مهد علم کاشان اقدام نموده و مطالب مغرضانه‌ای را توسط نویسنده‌ای مجهول‌الحال به این نهاد علمی نسیت داده است و با یک رویکرد غیرمسوولانه و غیرحرفه‌ای علی‌رغم پیگیری‌های مکرر حتی پاسخی نداده است پاسخ مراتب اعتراض و محکومیت این اقدام ناروا را اعلام می‌دارد.

بسیار عجیب است که آن خبرگزاری که زیرمجموعه یکی از نهادهای آموزش عالی است، نهاد دیگری را بدون دلیل تخریب می‌کند و بدون نظر کارشناسی به‌جای ذکر اقدامات و محاسن خود، بی‌پروا نام موسسه خاص را به‌همراه نام مسوول آن مورد حمله قرار می‌دهد، آیا این جز بمعنی تخریب هدفمند و تشویش افکار عمومی است؟!

قطعاً این نوع برخورد و ادبیات در شأن افراد منسوب به یک نهاد علمی نیست. خبرنگار شما می‌توانست در تحلیل کلی بدون ذکر موسسه یا فردی خاص نوع عملکردها را نقد نماید نه آنکه بر اساس نواقصی که ممکن است در اغلب موسسات و دانشگاه‌ها حتی بیش از آن وجود داشته باشد به حمله و تخریب وجهه افراد و اساتید و دانش آموختگان بپردازد.

چه خوب بود کار تولید خبر و گزارش را به کسانی واگذار می‌کردید که به‌جای شیطنت و اغواگری در پی معرفت‌افزایی و روشنگری باشند.

در نهایت، شایسته نیست یک مرکز آموزش عالی که خود مشکلات و نابسامانی‌های بسیاری دارد دیگران را به تیغ تهمت و اهانت آزار دهد و دانش آموختگان ارجمند را مورد تخریب قرار دهد.

ضمناً اعلام می‌دارد در صورت عدم اقدام مقتضی، مراتب به مراجع قضایی جهت پیگرد متخلفان که متاسفانه منسوب به یک نهاد عالی می‌باشد ارجاع خواهد گردید.

در عین حال با توجه به این موضوع باز هم تقاضا دارد طبق قانون مطبوعات ضمن حذف مطالب تخریبی از سایت، جوابیه این موسسه را که قبل فرستاده‌ایم و ترتیب اثری داده نشده، دستور فرمایید به ترتیب زیر منتشر سازند:

در پاسخ به گزارش‌های غیرکارشناسانه و بی‌دلیل سایت آنا در تخریب و توهین به موسسه آموزش عالی مهد علم کاشان مورخ 28/08/98 و 01/09/98 موارد زیر جهت اطلاع خوانندگان و مخاطبان محترم اعلام می‌گردد:

1. موسسه مهد علم کاشان به‌عنوان موسسه‌ای برآمده از احساس مسوولیت و مشارکت جمعی از فرهیختگان، در حال خدمت‌رسانی بی چشمداشت به عرصه آموزش عالی کشور می‌باشد و به رغم برخوردهای نابرابر و عدم حمایت دولتی، دستاوردهای علمی و فرهنگی خوبی داشته است که بایستی با توجه به اثرگزاری دانش آموختگان آن در جامعه ارزیابی گردد.

2. موسسه آموزش عالی مهد علم کاشان نیز از ابتدا تا کنون نزدیک به 2 هزار فارغ التحصیل در رشته مقطع‌های مختلف مدیریت و حسابداری و زبان و الهیات و ... داشته است که قریب به اتفاق آنها جذب بازار کار به‌ویژه صنایع منطقه کاشان شده و اغلب وجهه کاری و تخصصی خوبی دارند. تعداد دانشجویان فعلی بالغ بر 250 و درصد قبولی دانش آموختگان این موسسه که در آزمون‌ها شرکت کرده‌اند نیز در مقاطع علمی بالاتر در سال‌های گذشته بیش از 70% بوده است.

3. همچنین 180 پایان‌نامه دانشجویی از سال 94 تاکنون در رشته‌های فقه و مبانی حقوق اسلامی، علوم حدیث و رشته حسابداری به جامعه علمی کشور تحویل شده که از طریق سایت ایرانداک قابل پیگیری می‌باشد.

4. از آنجا که متعرض عملکرد کل موسسات آموزش عالی غیرانتفاعی شده‌اید، به گفته جناب آقای دکتر علی آهون منش ریاست محترم اتحادیه موسسات و دانشگاه‌های غیرانتفاعی کشور در جلسه مجمع عمومی اسفندماه 97 و به استناد آمار سازمان سنجش، موسسات غیرانتفاعی از لحاظ کیفیت آموزشی حرف اول را می‌زنند و نسبت پذیرش دانش آموختگانشان در مقاطع بالاتر در سطح کشور بالاتر از همه قطب‌های دانشگاهی می‌باشد. همچنین در موسسات غیرانتفاعی هزینه‌های تحصیلی نسبت به سایر زیر نظام‌ها کمتر و بهره‌وری به مراتب حتی از دانشگاه‌های دولتی بالاتر است. همچنین میزان ورود نسبی فارغ‌التحصیلان غیرانتفاعی به فضای کسب و کار به‌مراتب بالاتر از سایر دانشگاه‌ هاست.

5. مجموعه دانشگاه‌های غیرانتفاعی برای بیش از 6 هزار عضو هیأت‌علمی تمام‌وقت و بیشتر از 21 هزار نفر هیأت‌علمی نیمه‌وقت و بیش از 8 هزار نفر کارمند شغل ایجاد نموده‌اند. علاوه بر آن میلیون‌ها متر مربع ساختمان آموزشی کارگاهی و آزمایشگاهی و هزاران میلیارد ریال سرمایه‌گذاری وارد آموزش عالی کرده، همچنین تربیت سالیانه بیشتر از 350 هزار دانشجو را بر عهده دارند.

6. به‌رغم بدخواهان، رابطه و همکاری میان مهد علم کاشان و سایر دانشگاه‌ها به‌ویژه اساتید دانشگاه آزاد اسلامی بسیار دوستانه بوده و هست، اما معلوم نیست برخی ناآگاه با چه انگیزه‌هایی سعی در تخریب این همکاری و رفاقت دارند که به بهانه‌هایی واهی دست به اتهام و جوسازی می‌زنند و فارغ‌التحصیلان یک موسسه را بدون هیچ دلیل و شاهدی مورد بی‌مهری قرار می‌دهند.

7. ظرفیت هر رشته برای هر موسسه از سوی سازمان سنجش بررسی و اعلام می‌شود و موسسه ما مثل برخی دیگر از دانشگاه‌ها در میزان پذیرش آزاد نمی‌باشد.

8. بهتر بود آن خبرگزاری که زیرمجموعه یکی از نهادهای آموزش عالی است به جای آن که نهاد دیگری را بدون دلیل تخریب کند و بدون نظر کارشناسی و بی‌پروا نام موسسه‌ای خاص را به‌همراه نام مسوول آن مورد حمله قرار دهد، به ذکر اقدامات و محاسن خود بپردازد.

در پایان امید دارد که همه فعالان رسانه به‌ویژه آنها که در ساحت اندیشه و علم زیست می‌کنند حرمت ساحت مقدس دانشگاه را پاس بدارند و فضای خبر و آگاهی را به تهمت و تخریب نيالايند، که یکی بر سر شاخه بن می‌برید...

دکتر عباسی مقدم

سرپرست موسسه آموزش عالی مهد علم کاشان»

پاسخ خبرگزاری آنا به ادعاهای منتشرشده در جوابیه موسسه مهد علم کاشان:

1- موسسه مهد علم کاشان در جوابیه خود با پذیرش وجود نکات قابل نقد در این موسسه، بسیار به نویسنده مجهول الحال تاکید شده است در صورتیکه خبرنگار خبرگزاری آنا با هویت معلوم و مشخص و با معرفی خبرگزاری با رئیس این موسسه تماس گرفت و از وی جویای وضعیت موسسه شد به همین دلیل هیچ فریبکاری یا پنهان‌کاری برای تهیه این مطلب از سوی خبرگزاری آنا در میان نبوده است.

2- مسئله دیگر درباره این موسسه انتشار آگهی تاسیس این موسسه بعد از 12 سال فعالیت بود که در مهرماه سال‌جاری از سوی روزنامه رسمی کشور منتشر شد.

3- موضوع بعدی مورد اشاره در این جوابیه نقد غیرمسئولانه و غیرحرفه‌ای است که البته مشخص نیست چطور مسئول این موسسه به چنین نتیجه‌ای رسیده است چراکه در گزارش منتشر شده به ابعاد مختلف این موسسه رسیدگی شده است. از جمله اینکه رئیس موسسه خود هیئت علمی تمام وقت دانشگاه کاشان است و براساس آیین‌نامه استخدامی اعضای هیئت علمی که در سایت وزارت علوم نیز موجود است، اعضای هیئت علمی تمام وقت نمی‌توانند رئیس موسسات غیرانتفاعی باشند مگر اینکه به حالت نیمه وقت تبدیل وضعیت شوند.

4- مسئله بعدی درباره این موسسه نبود حتی یک عضو هیئت علمی تمام وقت در آن است و بنا به گفته رئیس این موسسه اساتید از سایر دانشگاه‌ها به این دانشگاه دعوت می‌شوند و به 120 دانشجوی این موسسه درس می‌دهند.

5- اگر از توهین‌های جوابیه عبور کنیم در بند 7 جوابیه به ظرفیت‌ رشته‌ها اشاره شده و اینکه سازمان سنجش درباره ظرفیت رشته‌ها تصمیم‌گیری می‌کند. در صورتیکه نقد خبرگزاری آنا به این بود که چطور موسسه‌ای با چنین وضعیتی توانسته در مرحله تکمیل ظرفیت دوره کارشناسی امکان جذب 580 دانشجوی جدید را داشته باشد، موسسه‌ای که حتی یک عضو هیئت علمی تمام وقت هم ندارد.

6- موضوع بعدی که در این جوابیه مورد تاکید قرار گرفته نقد خبرگزاری آنا به فارغ‌التحصیلان آن است، در صورتیکه در گزارش منتشر شده در خبرگزاری آنا، به عنوان جمع‌بندی آمده است: «شاید بسیاری بگویند که این مؤسسه یک مؤسسه کوچک با تعداد اندک دانشجو مگر چقدر در آموزش عالی کشور اثرگذار است؟ درصورتی‌که از این دست مؤسسات در کشور بسیار است و قسمت مهم ماجرا این است که از مؤسسات هرساله تعداد زیادی فارغ‌التحصیل شده و به جمع فارغ‌التحصیلان بی‌کیفیت دانشگاهی که فقط مدرک در دست دارند اضافه می‌شود و تجربه این سال‌ها نشان داده که این مسیر نتایج جبران‌ناپذیری برای کشور به بار آورده است.» همانطور که مشاهده می‌شود منظور آن دسته از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در کشور است که مهارت کافی را به دست نیاورده‌اند و اکنون هم حاضر نیستند در شغل‌های مختلف پذیرش شوند و این فارغ‌التحصیلان همه دانشگاه‌ها را نیز شامل می‌شود و مشکلی است امروز بسیاری از مسئولان به آن اذعان دارند.

در پایان خبرگزاری آنا تاکید می‌کند که در راستای رسالت ذاتی خود و بدون هیچ‌گونه غرض‌ورزی به بیان نقد، کاستی‌ها و کمبودهای موسسات آموزشی و سایر دانشگاه‌ها می‌پردازد، از این رو ذکر اینگونه کاستی‌ها و مشکلات در جهت تنور افکار مسئولان ذی‌ربط و تلاش در جهت بهبود آنها است.

انتهای پیام/4040/

http://ana.ir/i/451195
پاس‌کاری تعیین تکلیف مؤسسات غیرانتفاعی به شورای عالی انقلاب فرهنگی!

پاس‌کاری تعیین تکلیف مؤسسات غیرانتفاعی به شورای عالی انقلاب فرهنگی!

۵ مؤسسه آموزش عالی غیردولتیِ غیرانتفاعی منحل شد

۵ مؤسسه آموزش عالی غیردولتیِ غیرانتفاعی منحل شد

 آیا وزارت علوم بر تکمیل ظرفیت غیرانتفاعی‌ها نظارتی دارد؟/ جایگاه مبهم موسسات غیرانتفاعی در نظام آموزش‌عالی

آیا وزارت علوم بر تکمیل ظرفیت غیرانتفاعی‌ها نظارتی دارد؟/ جایگاه مبهم موسسات غیرانتفاعی در نظام آموزش‌عالی

تجمیع مؤسسات غیرانتفاعی از وعده تا عمل/ حضور استاد تمام وقت دانشگاه دولتی در مؤسسه غیرانتفاعی!

تجمیع مؤسسات غیرانتفاعی از وعده تا عمل/ حضور استاد تمام وقت دانشگاه دولتی در مؤسسه غیرانتفاعی!

افزایش بی‌سرو صدای شهریه دانشجویان در مؤسسات غیرانتفاعی

افزایش بی‌سرو صدای شهریه دانشجویان در مؤسسات غیرانتفاعی