پنجشنبه  15  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

4 دلیل اصلی افزایش قیمت نفت در بازارهای جهانی / آخرین تحولات بازار نفت

چهارشنبه 31 اردیبهشت 1399 ساعت 14:27
به عقیده کارشناسان به نظر می‌رسد با توجه به روند فعلی قیمت نفت و تقاضای نفت امسال بازار نفت 40 دلاری را خواهد دید و قیمت میانگین 45 دلاری در فصل پاییز دور از ذهن نباشد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا، با فروکش کردن التهابات سیاسی بهداشتی ناشی از شیوع بیماری کرونا، روند افزایش قیمت نفت و مشتقات آن نیز در بازارهای جهانی ادامه یافته است. کشور چین به عنوان یکی از بزرگترین مصرف کننده‌های نفت، در ماه آوریل واردات نفت خود را 8/ 3 درصد افزایش داده است.

 هفته گذشته با انتشار گزارش‌های آژانس بین‌المللی انرژی  قیمت‌ها رشد کم‌نظیری را تجربه کردند و نفت عملاً در سطح بالای 30 تثبیت شد. سوال اینکه چرا نفت بهتر از انتظار رشد کرد؟ کارشناسان حوزه نفت در خصوص دلایل افزایش تقاضا نفت 4 دلیل عمده را بیان می‌کنند که در ادامه بیان می‌شود:
1- بهبود تقاضای جهانی در نتیجه کاهش تدریجی محدودیت‌های مرتبط با کرونا که باعث شد آژانس افت تقاضای جهانی امسال را 700هزار بشکه در روز تصحیح کند.
2- پایبندی بالای اوپک‌پلاس به اجراء توافق و انجام تعهدات بیشتر از سوی عربستان و کشورهای هم‌پیمان
3-  افت طبیعی تولید نفت در خارج از اتحاد اوپک‌پلاس با محوریت کانادا و آمریکا در نتیجه افت قیمت‌ها
4-  تاثیر برآیند موارد فوق بر انبارهای نفتی (Stocks)

به عقیده کارشناسان به نظر می‌رسد با توجه به روند فعلی قیمت نفت و تقاضای نفت امسال بازار نفت 40 دلاری را خواهد دید و قیمت میانگین 45 دلاری در فصل پاییز دور از ذهن نباشد. برای سال جاری میلادی، EIA میانگین 34/1 دلاری و FGE میانگین 36/3دلاری را پیش‌بینی کرده‌اند.  کماکان انتظار میانگین نفت 30 تا 35دلاری را برای سال 2020 دارد.

آخرین قیمت نفت در بازارهای جهانی

 همانطور که پیش‌بینی می‌شد با افزایش تقاضا و همچنین کاهش عرضه نفت توسط کشورهای اوپک، قیمت نفت روند نزولی خود را ادامه دهد. نفت وست تگزاس اینترمدیت با 0/04 دلار افزایش به 32/04 رسید همچنین نفت برنت نیز با 0/30 دلار افزایش به 34/95 دلار رسید. نفت آمریکا 0/69 دلار کاهش یافت و با رقم 32/16 دلار معامله شد. نفت اوپک با 1/67 دلاری همراه شد و به 2/21 دلار رسید.

به نظر می‌رسد همچنان تداوم قیمت نفت ادامه داشته باشد. در کشورهای غرب آسیا پس از ایام تعطیلات عید فطر قرنطینه عمومی تعطیل خواهد شد که این موضوع موجب افزایش تقاضا و تولید نفت و مشتقات آن خواهد شد.

انتهای پیام/4141

 

http://ana.ir/i/491074
پیش‌بینی سه نهاد بین المللی از تغییر تقاضای نفت در سال 2020

پیش‌بینی سه نهاد بین المللی از تغییر تقاضای نفت در سال 2020

افزایش احتمال تکرار بحران نفتی برای تولیدکنندگان گاز/ جنگ باخت باخت برای قطر

افزایش احتمال تکرار بحران نفتی برای تولیدکنندگان گاز/ جنگ باخت باخت برای قطر

دوره طلایی عربستان تمام شد/ کارگران خارجی بلای اقتصاد نفتی سعودی‌ها

دوره طلایی عربستان تمام شد/ کارگران خارجی بلای اقتصاد نفتی سعودی‌ها

ادامه روند صعودی قیمت نفت همزمان با افزایش تقاضا/ گزارش EIA از آینده نفت

ادامه روند صعودی قیمت نفت همزمان با افزایش تقاضا/ گزارش EIA از آینده نفت