شنبه  17  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس سازمان دامپزشکی خبر داد؛

کنترل بهداشتی و اقتصادی صنعت طیور توسط فائو/ محصولات لبنی روانه بازار چین می‌شوند

شنبه 23 شهریور 1398 ساعت 20:19
رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: همچنین از فائو و اعضای منطقه درخواست کرده‌ایم که حوزه بهداشتی و اقتصادی صنعت طیور کشور ما را مطالعه کنند و گزارش‌های خود را در اختیار ما قرار دهند. قصد داریم این کار را در حوزه آبزیان هم انجام دهیم.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری آنا از وزارت جهاد کشاورزی، علیرضا رفیعی‌پور با بیان اینکه ایران میزبان اجلاس منطقه آسیا، اقیانوسیه و خاور دور سازمان بهداشت جهانی دام در سال ۲۰۲۳ شده است، اظهار کرد: آخرین میزبانی ایران در سال ۲۰۱۱ بوده و میزبانی ۲۰۲۳ ایران مورد استقبال کلیه اعضای منطقه قرار گرفته است.

وی با تأکید بر اینکه برگزاری این اجلاس به میزبانی ایران می‌تواند دستاوردهای خوبی را برای کشورمان به همراه داشته باشد، ادامه داد: ایران کرسی دبیر کلی منطقه آسیا و اقیانوسیه را دارا است و این جایگاه توانست به میزبانی این در ۲۰۲۳ کمک کند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: در اوایل سال ۹۷ و قبل از آغاز تحریم‌ها، افزایش همکاری منطقه‌ای در دستور کار قرار گرفت و همین موضوع سبب شد تا در مقابل تحریم‌ها به حوزه دامپزشکی آسیبی وارد نشود.

رفیعی‌پور با بیان اینکه افزایش همکاری‌های منطقه‌ای بهترین راهکار مقابله با تحریم‌های آمریکا و کشورهای پیرو آن است، گفت: در سال گذشته موفق شدیم نشستی را با حضور نهادهای بین‌المللی برگزار کنیم و در دومین سال موفق شدیم جایگاه دبیر کلی منطقه آسیای سازمان بهداشت جهانی دام را به دست بیاوریم.

وی افزود: در دو سال گذشته سعی شده تا در مجمع جهانی و منطقه‌ای در حوزه دامپزشکی حضور فعال داشته باشیم؛ در منطقه آسیا، اقیانوسیه و خاور دور که نماینده ایران دبیر کلی آن را به عهده دارد ۵۴ کشور حضور دارند که ۳۶ کشور عضو سازمان بهداشت جهانی دام هستند.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: منطقه آسیا، اقیانوسیه و خاور دور نسبت به سایر قاره‌ها ویژگی‌های خاصی دارد، دو قاره و همچنین دو کشور پرجمعیت جهان از جمله هند و چین در این منطقه قرار دارند که در حقیقت نیمی از جمعیت جهان در منطقه آسیا، اقیانوسیه و خاور دور قرار گرفته که از نظر تأمین امنیت غذایی این منطقه، برای نهادهای بین‌المللی مانند سازمان بهداشت جهانی دام بسیار بااهمیت است.

رفیعی پور درباره دستاوردهای سی و یکمین اجلاس OIE گفت: در پایان این نشست پیشنهادات و تصمیماتی ارائه شد که به عنوان کد OIE ثبت و در کتاب OIE جنبه‌های حقوقی و اجرایی آن درج شده و در مجمع جهانی که سال آینده در پاریس با حضور ۱۸۴ کشور برگزار می‌شود، تصمیم‌گیری نهایی انجام می‌شود که پس از تصویب نهایی در مجمع جهانی، اجرای آن برای کشورها الزامی خواهد شد.

همکاری نامحدود در حوزه‌های دامی با کشورهای چین، مالزی، کره جنوبی و هند

وی همچنین به تفاهم‌نامه‌ها و توافقات این نشست بین ایران و سایر کشورها اشاره کرد و گفت: برای نخستین بار با کشورهای ژاپن، سنگاپور و بنگلادش مبادله پروتکل‌های بهداشتی را در قالب تفاهم‌نامه‌های بلندمدت توافق کرده که به زودی امضا خواهد شد. همچنین قرار است تا با کشورهای چین، مالزی، کره جنوبی و هند نیز همکاری‌های نامحدود در حوزه دام و نهاده‌های دامی داشته باشیم.

رفیعی پور با بیان اینکه در این نشست برای واردات ریزمغذی‌ها و انواع واکسن‌های طیور با کشورهای عضو مذاکره شد، گفت: اولویت ما در ابتدا تولید داخل و سپس واردات است.

تدوین توافقنامه توسعه همکاری بین ایران و مالزی

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: آمادگی داریم با مالزی در حوزه‌های بهداشت دام و دامپزشکی دارو و واکسن و نهاده‌های دامی، توافق‌نامه منعقد کنیم.

وی با بیان اینکه کشور مالزی نیز موافقت خود را برای واردات محصولات لبنی ایران اعلام کرده است، افزود: همچنین ایران آمادگی استفاده از تکنولوژی‌های توسعه یافته در زمینه واکسن‌های دام و طیور از مالزی را دارد.

رفیعی پور به سطح بالای بهداشتی تولید محصولات دامپزشکی ایران اشاره کرد و گفت: امروز محصولات لبنی ایران در بسیاری از کشورها بازار دارد و امیدواریم این محصولات به‌زودی روانه بازار چین شود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور از موافقت ایران با کشورهای عضو منطقه آسیا، اقیانوسیه و خاور دور سازمان بهداشت جهانی دام برای صادرات محصولات دامی خبر داد و گفت: به توافق رسیدیم محصولاتی مانند لبنیات، مواد اولیه معدنی، آلی و اعضای حلال مانند روده، پوست و پای مرغ و همچنین اعضای حرام مرغ و طیور را به آن‌ها صادر کنیم.

وی با اشاره بر اهمیت نقش فائو در کمک به بخش کشاورزی و دامپزشکی در دنیا، خواستار حمایت از پروژه‌های دامپزشکی ایران شد و افزود: قطعاً ایران در منطقه به برنامه توسعه‌ای و فقرزدایی فائو کمک خواهد کرد.

رفیعی پور با تأکید بر اینکه به‌زودی تیم کارشناسی EIO برای ارزیابی روند خدمات و فعالیت‌های دامپزشکی ایران وارد کشورمان می‌شوند، افزود: بر اساس نتایج ارزیابی این گروه، استراتژی دامپزشکی ایران برای ۴ سال آینده تدوین خواهد شد. این تیم اواخر مهر به مدت سه هفته در ایران خواهند بود تا عملکرد سازمان دامپزشکی را مطالعه کنند و نحوه بازدیدهای آن‌ها کاملاً سرزده و بدون اطلاع قبلی خواهد بود.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور گفت: همچنین از فائو و اعضای منطقه درخواست کرده‌ایم که حوزه بهداشتی و اقتصادی صنعت طیور کشور ما را مطالعه کنند و گزارش‌های خود را در اختیار ما قرار دهند. قصد داریم این کار را در حوزه آبزیان هم انجام دهیم.

رفیعی‌پور در پایان از حضور رئیس سازمان بهداشت جهانی دام در ۱۴ مهرماه برای اولین بار به کشورمان خبر داد و افزود: وی سه روز کاری در ایران حضور خواهد داشت و با وزیر جهاد کشاورزی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش کشور، رئیس سازمان استاندارد و محیط‌زیست و رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی و اعضای این کمیسیون دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. همچنین رئیس سازمان بهداشت جهانی دام از توانمندی‌های ایران درزمینهٔ واکسن، دام و طیور بازدید خواهد کرد.

انتهای پیام/4129/

http://ana.ir/i/415498
تأثیر ویروس کرونا بر زنجیره تأمین غذا/ خانوارهای آسیب‌پذیر، بیشترین تأثیرپذیری را دارند

تأثیر ویروس کرونا بر زنجیره تأمین غذا/ خانوارهای آسیب‌پذیر، بیشترین تأثیرپذیری را دارند

هشدار فائو درباره وضعیت سوءتغذیه در منطقه آسیا و اقیانوسیه

هشدار فائو درباره وضعیت سوءتغذیه در منطقه آسیا و اقیانوسیه

تنها راه حل کنترل حیوانات ولگرد، سپردن مدیریت آن‌ها به سازمان دامپزشکی است

تنها راه حل کنترل حیوانات ولگرد، سپردن مدیریت آن‌ها به سازمان دامپزشکی است

طرح مایه‌کوبی طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل در کردستان اجرا می‌شود

طرح مایه‌کوبی طیور روستایی علیه بیماری نیوکاسل در کردستان اجرا می‌شود

تشکیل گروه بورد دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

تشکیل گروه بورد دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی

واکسیناسیون هزاران رأس دام مناطق سیل‌زده توسط دانشگاه آزاد شبستر

واکسیناسیون هزاران رأس دام مناطق سیل‌زده توسط دانشگاه آزاد شبستر

اصلی‌ترین وظیفه سازمان دامپزشکی حفاظت از سرمایه دامی کشور است

اصلی‌ترین وظیفه سازمان دامپزشکی حفاظت از سرمایه دامی کشور است

لیست اسامی برندگان قرعه‌کشی محصولات ایران خودرو منتشر شد
آخرین آمار مبتلایان ویروس کرونا تا روز شنبه 17 خرداد/ کل مبتلایان 169425 و بهبودیافتگان 132038 نفر +جزئیات
فروپاشی ایالات‌متحده به نفع آمریکایی‌ها و جهان است/کاخ سفید در مسیر سقوط جدی
نمایندگان مجلس به اسنادی جدید از تخلفات «تاجگردون» دست یافتند/ اعتبارنامه مرد پرحاشیه بهارستان رد می‌شود؟
جزئیات جلسه قرعه‌کشی ایران‌خودرو/ 39 هزار نفر حذف شدند
آغاز فعالیت دبیرخانه ثبت تاریخ شفاهی کرونا در واحد فرشچیان/ مستندنگاری فلسفی و ادبی از تجربیات کرونایی مردم
تزریق زندگی به بافت‌های فرسوده در بازآفرینی شهری/ 3 ضلع مثلث رهیافت بازآفرینی شهری چیست؟
جذب نخبگان و ارتباط با صنعت کمک شایانی به تولید علم می‌کند/ ارتباط و همکاری محدود اساتید با انجمن‌های علمی
دیپلماسی اقتصادی نیازمند قوانین کارآمد است/ باید در جنگ اقتصادی تهاتر با همسایگان را تقویت کنیم
دولت دومینوی گرانی را مهار کند/ ساماندهی نقدینگی سرگردان کارآمدتر از ارائه بسته‌های معیشتی