دوشنبه  18  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
اسلامی در یزد:

دانشجوی دانشگاه نسل سوم به‌دنبال چالش و نیاز جامعه است

سه شنبه 29 بهمن 1398 ساعت 15:10
مدیرکل اداره رویدادها و توسعه فرهنگ پژوهشی دانشگاه‌ آزاد اسلامی گفت: «دانشجوی دانشگاه نسل سوم به‌دنبال چالش و نیاز جامعه است و با نگاه فرصت‌طلب خود پیش‌ می‌رود.»

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از یزد، مهدی اسلامی در همایش فناوری و نوآوری تحقیقات که در دانشگاه‌ آزاد اسلامی استان یزد برگزار شد، اظهار کرد: «دانشجوی دانشگاه نسل نخست و دوم به‌دنبال آگهی استخدام؛ اما دانشجوی دانشگاه نسل سوم به‌دنبال چالش و نیاز جامعه است و با نگاه فرصت‌طلب خود پیش‌ می‌رود. فرد کارآفرین از فرصت استفاده می‌کند و خود را با شرایط سخت تطبیق خواهد داد و با نقش‌آفرینی به خلق ثروت خواهد پرداخت.»

وی با اشاره به اینکه کارآفرینی با شغل آفرینی متفاوت است و تفکر متفاوتی دارد، افزود: «اشتغالزایی بخش مهمی است که دولت از آن حمایت می‌کند و کارآفرینی را بخش خصوصی حمایت می‌کند. در کارآفرینی به شغلی که موجود نیست نگاه خواهیم کرد.»

مدیرکل اداره رویدادها و توسعه فرهنگ پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی گفت:‌ «دانشگاه نسل سوم باید به تولید علمی بپردازد که محصولی نوآورانه را به دست می‌آورد. کسانی که علاقه‌مند به کارآفرینی هستند را شناسایی می‌کنیم و از طریق رویدادهای استارت‌آپی، ورودی سراهای نوآوری را مشخص خواهیم کرد.»


دانشجو باید با آموزش علمی، شرایط کار تیمی را آموزش ببیند

وی عنوان کرد: «کارآفرین کسی است که با بررسی مشکلات مردم سرویسی را ارائه کند تا هم مشکل مردم حل شود و هم او نفعی ببرد. تا نگرش فرهنگی افراد برای فرصت‌محور بودن عوض نشود، پیشرفتی صورت نخواهد گرفت. دانشجو باید با آموزش علمی، شرایط کار تیمی را آموزش ببیند. در اینجا شخصیت فرد مهم بوده و مشوق‌هایی برای کارآفرین شدن نیز باید وجود داشته باشد.»

مدیرکل اداره رویدادها و توسعه فرهنگ پژوهشی دانشگاه آزاد اضافه کرد: «دانشگاه نسل سوم باید به بعدهای اجتماعی نیز توجه داشته باشد. هدف از رویدادها شناخت توانمندی استادان و دانشجویان است. برخی از رویدادهای چندروزه که افراد کنار هم مشغول هستند بهتر همدیگر را برای همکارشدن خواهند شناخت.»

اسلامی ادامه داد: «در دانشگاه نسل سوم باید از ظرفیت‌های بورسیه و پایش هم استفاده کنیم. در این دانشگاه‌ باید بحث‌های فناورانه جدی گرفته شده، زیرساخت‌ها و خدمات لازم کسب‌وکار ارائه شوند و با ایجاد هم‌افزایی از تکرار فعالیت جلوگیری کنیم.»

استفاده بهینه از زمان دانشجویان با فعالیت در سراهای نوآوری

وی خاطرنشان کرد: «مباحث کارآفرینی در واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی انجام می‌شود؛ اما بومی نیستند؛ اگر آموزش‌ها پروژه‌محور و بومی شود، نتایج مثمری برای دانشگاه آزاد اسلامی دارد. دانشگاه‌ آزاد اسلامی امکانات فیزیکی زیادی دارد که تجمیع نشده‌اند که با ارائه آنها به دیگر واحدها صرفه‌جویی خواهد شد. اگر دانشجویان بتوانند در سراهای نوآوری متناسب با علاقه خود فعالیت کنند، سبب استفاده بهینه از زمان آنان می‌شود.»

مدیرکل اداره رویدادها و توسعه فرهنگ پژوهشی دانشگاه آزاد ادامه داد: «دانشگاه سرچشمه تولید علم است که می‌تواند منجر به تولید محصول شود و مزیتی برای دانشگاه دارد که می‌تواند از بخش خصوصی با تجربه به‌عنوان شتاب‌دهنده بهره‌مند شود. فرهنگ‌سازمانی می‌گوید شخصیت را استخدام کنید و مهارت را آموزش دهید؛ زیرا شخصیت عنصر مهمی است.»

اسلامی تأکید کرد: «سعی کنید قصه‌های پیروزی کوچک برای دانشجویان درست کنید تا دانشجویان امیدوار شوند. اکنون نیز در شرایطی که جامعه دچار ناامیدی است، ایجاد کردن داستان‌های پیروزی کوچک سبب اعتمادبه‌نفس افراد می‌شود.»

انتهای پیام/4121/4062/

http://ana.ir/i/472814
بررسی الزامات مربوط به دانشگاه کارآفرین در دانشگاه آزاد اسلامی لنجان

بررسی الزامات مربوط به دانشگاه کارآفرین در دانشگاه آزاد اسلامی لنجان

اهداف اصلی سراهای نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟

اهداف اصلی سراهای نوآوری در دانشگاه آزاد اسلامی چیست؟

دانشگاه نسل سوم، چرا و چگونه؟/ دانشجویان در مسیر ایده تا محصول حمایت می‌شوند

دانشگاه نسل سوم، چرا و چگونه؟/ دانشجویان در مسیر ایده تا محصول حمایت می‌شوند

نیاز جدید دانشگاه آزاد اسلامی به شتاب‌دهنده نسل سوم و کارآفرین است

نیاز جدید دانشگاه آزاد اسلامی به شتاب‌دهنده نسل سوم و کارآفرین است

نسل سوم دانشگاه‌ها در ایران به طور جدی مطرح نشده‌اند/ دانش‌آموختگان مهارت کارآفرینی ندارند

نسل سوم دانشگاه‌ها در ایران به طور جدی مطرح نشده‌اند/ دانش‌آموختگان مهارت کارآفرینی ندارند