شنبه  09  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

سوغات میبد چیست؟

چهارشنبه 13 آذر 1398 ساعت 17:03
صنایع دستی میبد از کاربردی‌ترین صنایع ایران است که نشان از تاریخ کهن این شهر دارد که  سالیان درازی در این شهر ساخته می‌شود.

به گزارش گروه استان‌های خبرگزاری آنا، شهر میبد به واسطۀ قرارگیری در مناطق کویری دارای خاکی مناسب برای تولید انواع سفال بوده که این شهر را به یکی از مراکز اصلی در تولید این‌گونه از آثار در ایران تبدیل شده است.

در گوشه و کنار شهر میبد می‌توان کارگاه‌های سفالگری کوچک و بزرگی را مشاهده کرد که به تولید محصولات گوناگون سفالی به عنوان صنایع دستی میبد می‌پردازند.

این کارگاه‌ها در اغلب موارد دارای سازوکاری سنتی هستند؛ اما تعداد آن‌ها در مقایسه با کارگاه‌ها و کارخانه‌های مدرنی که به شکل گسترده‌ای به تولید این محصولات می‌پردازند ناچیز بوده و قابل مقایسه نیست.

در کنار اغلب این کارخانه‌ها می‌توان فروشگاه‌هایی را هم دید که به فروش عمده یا جزئی صنایع دستی میبد می‌پردازند و فضایی مناسب را برای گردشگران فراهم کرده تا بتوانند از نزدیک مجموعۀ گسترده‌ای از ظروف سفالی را از نزدیک دیده و صنایع‌دستی میبد را خریداری کنند.

از جمله ظروفی که در سال‌های اخیر در میان خانواده‌های ایرانی مورد توجه قرار گرفته، ظروف سفالی است که با لعاب‌های رنگی و متنوع به سفره‌های ایرانیان بازگشته است.

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که ظروف سفالی سنتی ایران را همواره مورد توجه گردشگران قرار داده طرح‌ها و نقش‌هایی بوده که بر روی آنها ترسیم می‌شود.

این طرح‌ها بر روی زمینه‌هایی لعابی و با رنگ‌های شفاف نقش بسته و جدا از جنبه‌های کاربردی به زیبایی آن ظروف کمک می‌کند.

رنگ‌های پس زمینه این ظروف را اغلب سفید و آبی تشکیل می دهند ولی در مواردی خاص می‌توان استفاده از رنگ های دیگر را در آنها دید.

طرح های به کار رفته بر روی این ظروف اغلب به دو دستۀ حیوانی و گیاهی تقسیم می‌شوند که در بسیاری از موارد نیز شاهد تلفیق این دو نوع با یکدیگر هستیم.

حیواناتی که در بیشتر مواقع نقش آنها بر روی ظروف سفالی ترسیم می‌شوند را پرندگان یا ماهی‌ها تشکیل می‌دهند که ترسیم آن بر روی ظروف جلوه‌ای زیبا به آن‌ها می‌دهند.

انتهای پیام/4117/4062/

http://ana.ir/i/448437
سوغات رشت چیست؟

سوغات رشت چیست؟

سوغات کرمان چیست؟

سوغات کرمان چیست؟

سوغات کردستان چیست؟

سوغات کردستان چیست؟

نان اردک سوغات کجاست؟

نان اردک سوغات کجاست؟

سوغات تکاب چیست؟

سوغات تکاب چیست؟

واگذاری غرفه‌های رایگان نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی ایلام

واگذاری غرفه‌های رایگان نمایشگاه صنایع دستی و سوغات محلی ایلام