دوشنبه  05  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
در گفتگوی آنا با سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی جاسب تشریح شد؛

از همکاری با صنایع برای تولید فناورانه تا اعطای وام و تسهیلات دانشجویی

جمعه 01 فروردین 1399 ساعت 00:06
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد جاسب از ارتقای همکاری با صنایع برای تولید فناورانه، حمایت از اختراعات و پرداخت وام و تسهیلات اعتباری کوتاه‌مدت و بلندمدت به دانشجویان خبر داد.

گروه استان‌های خبرگزاری آنا، حسین عقابی؛ دانشگاه آزاد اسلامی واحد جاسب از ابتدای راه‌اندازی در آموزش، پژوهش، فعالیت‌های فرهنگی و در ارائه خدمت همواره پیشگام بوده و این تداعی‌کننده اهمیت دانشگاه است.

این واحد دانشگاهی سال گذشته را با بزرگداشت مراسم مذهبی و ملی مانند جشن‌ها و سوگواری‌ها، ارتقای سطح آموزش و تشکیل کارگروه امربه‌معروف و نهی از منکر گذراند و هدفمندکردن پذیرش دانشجویان غیرایرانی در رشته‌های مختلف، ارائه تسهیلات دانشجویی و گسترش فعالیت‌های فوق‌برنامه دانشجویان ازجلمه برنامه‌های امسال این واحد دانشگاهی است.

خبرنگار خبرگزاری آنا با محمدمهدی حمصیان‌کاشانی سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد جاسب و فارغ‌التحصیل رشته مکانیک تبدیل انرژی در مقطع دکتری از آکادمی ملی علوم روسیه سفید درباره دستاوردها و فعالیت‌های سال 98 و برنامه‌های سال جدید این واحد دانشگاهی به گفتگو نشسته است که در ادامه می‌خوانیم.

آنا؛ در سالی که پشت سر گذاشتیم مهم‌ترین عملکرد و دستاوردهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد جاسب(در حوزه‌های مختلف به‌ویژه پژوهش) را چه می‌دانید؟

حمصیان‌کاشانی: چنانچه می‌دانیم نوع فعالیت‌های علمی دانشگاه باید در ارتباط با مسائل جامعه و صنعت باشد و اهمیت ارتباط با جامعه در مورد فعالیت‌های فرهنگی به‌مراتب بیشتر است. نخبگان فرهنگی یا در دانشگاه‌ها بوده و یا فارغ‌التحصیلان دانشگاهی هستند؛‌ بنابراین دانشگاه‌ها نقش بسیار مؤثری در تعیین و جهت‌دهی فرهنگ جامعه دارند.

اگر به کلمه فرهنگ و برنامه‌های فرهنگی نگاه وسیع داشته باشیم خیلی از برنامه‌هایی که در دانشگاه اجرا می‌شود مانند تهیه و توزیع بروشورهایی درباره تکریم ارباب‌رجوع و منشور اخلاقی همکاران و دانشجویان، ارتقای سطح آموزش دانشگاه، نصب دستورالعمل آراستگی و شئون فرهنگی و رفتاری در دانشگاه آزاد اسلامی برای آشنایی دانشجویان به‌ویژه دانشجویان جدید، استادان و کارکنان، نصب و درج پوسترهای مربوط به عفاف و حجاب و ازدواج دانشجویی در پکیج اطلاع‌رسانی و توجه جدی به این مهم می‌تواند برنامه فرهنگی تلقی شوند.

از شاخص‌ترین برنامه‌های انجام‌شده سال 98 دانشگاه آزاد اسلامی واحد جاسب می‌توان برگزاری جلسه دائمی کرسی تلاوت قرآن کریم به همراه تفسیر آیات که همه‌روزه بعد از فریضه نماز ظهر و عصر با حضور استادان، کارکنان و دانشجویان در نمازخانه ساختمان آموزشی این واحد دانشگاهی به‌منظور ارتقای فرهنگ قرآنی و تعلیم این کلام الهی برگزار می‌‌شود را نام برد.

بهمن‌ 98 با تلاش همه همکاران با وجود مشکلات فراوان ورودی دانشجویان جدید مثبت بود و برای هدایت تحصیلی آنان اطلاع‌رسانی‌های لازم در بدو ورود صورت گرفت و طبق سنت هر سال مراسم غبارروبی و عطرافشانی گلزار شهدای منطقه جاسب در این ماه اجرا شد.

بزرگداشت مراسم مذهبی و ملی از قبیل جشن‌ها و سوگواری‌ها مانند مراسم اعیاد شعبانیه، ایام اعتکاف، تولد امامان معصوم(س)، هفته دفاع مقدس، برگزاری مراسم سوگواری امام(ره)، حضور منسجم همکاران دانشگاهی در مراسم‌ محرم و صفر، برگزاری نماز جماعت و تفسیر سوره حشر در ماه مبارک رمضان، حضور منسجم همکاران دانشگاهی در مراسم یوم اله 22 بهمن و تشکیل کارگروه امربه‌معروف و نهی از منکر در این واحد دانشگاهی از دیگر برنامه‌ها در سال 98 بود.

قرارگرفتن نام  پژوهشگر دانشگاه آزاد اسلامی جاسب در جمع نویسندگان برتر جهان

قرارگرفتن نام رضا کلاهچی پژوهشگر گروه مهندسی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جاسب در جمع یک درصد نویسندگان برتر جهان در حوزه پژوهشی و حضور دانشجو مجتبی بختیاری دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته مکانیک- تبدیل انرژی با ساخت دستگاه ازن ژنراتور بر پایه پدیده کرونا در نمایشگاه بین‌المللی اختراعات از افتخارات این واحد دانشگاهی در سال 98 است.

آنا:‌ پیرو طرح شعار «هر دانشجو، یک تخصص، یک مهارت» از سوی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان شعار سال 98 دانشگاه آزاد اسلامی و تأکید بر انجام آن توسط واحدهای دانشگاهی، چقدر در این زمینه موفق بوده و چه اقداماتی انجام داده و یا در دست اقدام دارید؟

حمصیان‌کاشانی: دانشگاه زمانی به رسالت خود عمل کرده که فارغ‌التحصیل آن بتواند پس از دانشگاه بدون دغدغه کسب درآمد کند و از تخصصی که در دانشگاه فراگرفته‌ یا کارآفرین شود و یا یک کارآفرین را در رسیدن به اهداف خود حمایت کند. مسلماً مباحث آکادمیک به‌تنهایی نخواهند توانست این مهم را در پی داشته باشند به همین منظور از یک سو انتقال تجارب حرفه‌ای و علمی استادان در بستر صنعت در خلال ارائه سرفصل‌های مصوب و از سوی دیگر ارائه دوره‌های کوتاه‌مدت و کاربردی در قالب دوره‌های تخصصی برای مواجهه با بازار کار لازم است در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

به همین منظور با همکاری استادان و با استفاده از تجهیزات کارگاهی و آزمایشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد جاسب می‌توان اتفاقات بسیار خوبی را رقم زد که نتیجه آن رغبت چند برابری دانشجویان برای حضور در کلاس‌ها و نشاط آموزشی است.

در بخش اصلی که ارائه دوره‌های آموزش کوتاه‌مدت بوده با مشاوره‌ای که از صنعت منطقه صورت گرفته، کارگاه‌های مؤثر در عملکرد دانشجویان در حال برنامه‌ریزی است که پس از کسب مجوزها و هماهنگی‌های لازم دوره‌ها برگزار خواهد شد. تخصص لازمه دانشجویان بوده و این ابزار لازم نیازمند صرف وقت برای تدوین صحیح در سرفصل کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی و استفاده از استادان مجرب در همان زمینه خواهد بود.

آنا:‌ اهداف و دستورکارهای دانشگاه آزاد اسلامی واحد جاسب در سال 99 در حوزه‌های مختلف چیست؟

حمصیان‌کاشانی: هدفمندکردن پذیرش دانشجویان غیرایرانی در رشته‌های مختلف، ارائه تسهیلات دانشجویی، ارتقای برنامه‌های سلامت جسمی، روحی، مشاوره‌ای و اجتماعی دانشجویان، گسترش فعالیت‌های فوق‌برنامه دانشجویان برای انجام فعالیت‌های سالم با هدف افزایش نشاط و امید از طریق برنامه‌های ورزش همگانی و استفاده از فضاهای ورزشی، ارتقای سطح کمی و کیفی تحصیلی دانشجویان از منظر آموزشی و پژوهشی از برنامه‌هایی است که در دستور کارهای خود برای سال جاری قرار داده‌ایم.

ارتقای سطح فرهنگی دانشگاه با برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی، حمایت از دانشجویان کم‌بضاعت با ارائه تسهیلات وام صندوق رفاه و کاهش هزینه‌های انرژی با برنامه‌ریزی برای بهینه‌سازی الگوی مصرف، پرورش و تربیت نیروی انسانی متخصص و کارآمد در علوم و فنون مختلف، کمک به ارتقای سطح علمی و فرهنگی جامعه، کمک و همکاری با دستگاه‌های اجرایی به‌منظور افزایش سطح تخصصی علمی و مدیریتی، تربیت دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد از دیگر برنامه‌های در دست اجرا برای سال 99 است.

ارتقای سطح علمی استادان و همکاری با صنایع برای تولید فناورانه و راه‌اندازی مرکز مشاوره ویژه دانشجویان، حمایت از اختراعات دانشجویی، هیئت علمی و نخبگان، افزایش آموزش‌های ضمن خدمت و ارتقای سطح رضایتمندی ارباب‌رجوع و ارتباط بیشتر با دانشجویان و راه‌اندازی شورای سلامت با هدف طراحی محیطی سالم برای دانشجویان در راستای ایجاد پوشش مناسب دانشگاهی برابر موازین شرعی دین مبین اسلام از مهم‌ترین اهداف و دستورکارهای سال 99 این واحد دانشگاهی است.

آنا:‌ چه تسهیلاتی برای دانشجویان جدید در نظر گرفته شده است؟

حمصیان‌کاشانی: امکان تحصیل در دو رشته  و تحصیل تا مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان مقاطع پایین‌تر، پرداخت شهریه به‌صورت اقساط، پرداخت وام و تسهیلات اعتباری کوتاه‌مدت و بلندمدت، تشکیل کلاس‌ها در روزهای آخر هفته، امکانات آموزشی کارگاهی، آزمایشگاه‌های مجهز و پیشرفته و خوابگاه دانشجویی، تشکیل گروه‌های راهنما برای تسهیل در انجام همه مراحل مربوط به ثبت‌نام از عمده تسهیلاتی بوده که برای دانشجویان جدید از بدو ورود به دانشگاه تا مرحله ثبت‌نام و اسکان آنان در نظر گرفته شده است.

پیش‌بینی فضاهایی برای اسکان و پذیرایی از دانشجویان و خانواده‌ آنان، حضور کارکنان دلسوز در حوزه‌های مرتبط با امر ثبت‌نام و به‌کارگیری همه نیروها برای سرویس‌دهی هرچه بهتر به دانشجویان و اختصاص مهمان‌سرای فرهیختگان به خانواده‌ دانشجویان جدید به‌صورت مجزا از دیگر تسهیلات ویژه دانشگاه آزاد اسلامی واحد جاسب برای داوطلبان و دانشجویان است.

آنا: به مشکلات دانشجویان در این واحد دانشگاهی چگونه رسیدگی می‌شود و اولویت‌ها با کدام مورد است؟

حمصیان‌کاشانی: خوشبختانه با تمهیداتی که اندیشیده‌ایم، دسترسی دانشجویان به رئیس دانشگاه، معاون آموزشی، دانشجویی و فرهنگی و مدیران حوزه‌ها چه در محل کار و چه در سایر بخش‌های دانشگاه، سهل‌الوصول است و ارتباط دوطرفه و مستقیمی در این باره وجود دارد که این خود کمک می‌کند بدون واسطه از مشکلات و خواسته‌های دانشجویان مطلع شویم.

به برخی از تقاضاها و مشکلات مطرح شده فوراً پاسخ و دستور بررسی داده می‌شود و برخی دیگر که رسیدگی به آنها ظرف زمانی خاصی را می‌طلبد، در دستور کار قرار داده می‌شوند. به‌طور طبیعی به همه مشکلات رسیدگی خواهد شد و البته اولویت با نیازهای اولیه و ضروری زندگی دانشجویی است.

آنا: چنانچه صحبتی درباره فعالیت‌های واحد متبوع خود دارید، شریح بفرمایید.

حمصیان‌کاشانی: دانشگاه آزاد اسلامی پیشگام در همه حوزه‌ها در آموزش، پژوهش، مسائل فرهنگی و ارائه خدمات و کیفیت، دانشگاهی بسیار پویا و الهام‌بخش و انتخاب جویندگان علم و دانش کشور است. دانشگاهی که باعث افتخار و غرور ملی بوده و افتخار می‌کنیم که عضوی از این خانواده بزرگ هستیم. با تشکر، امیدوارم در آینده شاهد رونق هرچه بیشتر این مجموعه دانشگاهی که محل رجوع فرهیختگان و نخبگان است، باشیم. موفقیت و سربلندی همه دانشجویان، استادان و کارکنان خدوم و دلسوز این واحد دانشگاهی را در سایه توجهات حضرت ولی‌عصر (عج) آرزو دارم.

انتهای پیام/4121/4062/

http://ana.ir/i/471741
دستگاه ضدعفونی لباس با اشعه uv طراحی و ساخته شد

دستگاه ضدعفونی لباس با اشعه uv طراحی و ساخته شد

 تغییر رویکرد باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان از تسهیلات محوری به فعالیت مداری

تغییر رویکرد باشگاه پژوهشگران و نخبگان جوان از تسهیلات محوری به فعالیت مداری

تسهيلات جدید به هپكو اراك پرداخت می‌شود/ واگذاری شركت واگن پارس اراك به شركت مپنا

تسهيلات جدید به هپكو اراك پرداخت می‌شود/ واگذاری شركت واگن پارس اراك به شركت مپنا

بیش از ۱۲ میلیارد تومان تسهیلات کارگشایی به مددجویان کمیته امداد پرداخت شد

بیش از ۱۲ میلیارد تومان تسهیلات کارگشایی به مددجویان کمیته امداد پرداخت شد