يكشنبه  29  دی  1398
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
رئیس دانشگاه آزاد ساری:

مهندسی فرهنگی زبان فارسی وظیفه نخبگان و دانشگاهیان است

دوشنبه 24 دی 1397 ساعت 20:15
سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی مازندران و واحد ساری اظهار کرد: اصالت فرهنگ ایران اسلامی ارزش‌نهادن به زبان فارسی و مهندسی فرهنگی آن وظیفه نخبگان و دانشگاهیان است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری آنا از ساری، حسین منصوریان عصر امروز در نشست هم‌اندیشی اساتید دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری با عنوان نقش زبان در فرهنگ و تمدن اسلامی گفت: زبان، فن شناخت و تنوع شگرف تصور انسانی بوده و اصالت فرهنگی ایران اسلامی ارزش نهادن به زبان فارسی است.

وی مؤلفه‌های هویت ملی در هر فرهنگ را در چهار بخش خلاصه کرد و ادامه داد: زبان، تاریخ، دین و اساطیر، برجسته‌ترین وجه هویت ایرانی زبان فارسی بوده و مهندسی فرهنگی زبان فارسی در پیشرفت تمدن اسلامی وظیفه همه نخبگان و دانشگاهیان است.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی واحد ساری با بیان اینکه تمدن، نهادینه‌شدن امور اجتماعی در جوامع بشری است، تصریح کرد: زبان فارسی از پویاترین زبان‌های دنیا است. متأسفانه در کانون زبان فارسی این زبان در حال فراموشی است و هر زبانی که خاموش می‌شود، تفکر بشری سقوط می‌کند و انحطاط زبان باعث از بین رفتن تمدن‌های زیادی شده است. 

منصوریان پرپایی این هم‌اندیشی را که با استقبال استادان واحد ساری همراه بود به فال نیک گرفت و   گفت: ایجاد همدلی و هم‌افزایی میان استادان و نخبگان، رسالت و مسئولیت دانشگاه آزاد اسلامی استان مازندران  است.

رئیس دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی مازندران نیز در این نشست، اهمیت زبان در قرآن را واقعیت دانست و گفت: هدف زندگی تقرب الهی است. انسان باید در راستای آن راه کمال را بپیماید تا بتواند به هدف نهایی برسد و هدف نهایی هم در حرکت انسان تقرب به اخلاق الهی است. 

حجت الاسلام حسینی

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین حسینی افزود: مهم‌ترین عاملی که باعث تقویت پرهیز از گناه می شود، زبان است که هم مانع بزرگ در رسیدن به کمال بوده و هم می‌تواند مسیر رسیدن به تقرب الهی را با سخنان عالمانه و حکیمانه هموار و فرهنگ‌ها را آنچه که واقعیت است، بیان کند.

وی بهترین نعمت الهی به بشر را زبان دانست و تصریح کرد: زبان می‌تواند مهم‌ترین وسیله ارتباط انسان‌ها باشد و آنچه امروز در صفحه تمدن اسلامی  نقش می‌بندد، عوامل فکری، عاطفی و احساساتی در لابه‌لای گفته‌ها خودنمایی می‌کند. 

انتهای پیام/4062/

http://ana.ir/i/352314
زبان فارسی در اسارت تلفظ‌های اشتباه و بدعت‌های ناصواب رسانه‌

زبان فارسی در اسارت تلفظ‌های اشتباه و بدعت‌های ناصواب رسانه‌

تکه‌تکه هم بشوم بر سر میثاق با انقلاب اسلامی هستم

تکه‌تکه هم بشوم بر سر میثاق با انقلاب اسلامی هستم

 شناخت زبان فارسی با کمک زبان‌های باستانی ایران

شناخت زبان فارسی با کمک زبان‌های باستانی ایران

حفظ زبان فارسی، ضرورتی انکارناپذیر/ فردوسی پاسدار فرهنگ پارسی و معارف اسلامی است

حفظ زبان فارسی، ضرورتی انکارناپذیر/ فردوسی پاسدار فرهنگ پارسی و معارف اسلامی است