سه شنبه  06  خرداد  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out
آنا گزارش می‌دهد؛

ساخت تونل استریل به همت یک شرکت دانش‌بنیان/ روند گسترش کرونا با تونل استریل کاهش می‌یابد

چهارشنبه 20 فروردین 1399 ساعت 00:02
یک شرکت دانش‌بنیان موفق به طراحی و ساخت تونل استریلی شده که علاوه‌ بر بدن، لباس‌ها و وسایل همراه، دست‌ها را نیز به صورت مجزا ضدعفونی می‌کند تا مانع از گسترش ویروس کرونا در جامعه شود.

گروه دانشگاه خبرگزاری آنا-هانا حیدری، ویروس کرونا تاکنون بیش از یک میلیون و 347 هزار نفر در سراسر دنیا را آلوده کرده است که از این میان بیش از 74 هزار نفر جان خود را از دست داده و نزدیک به 273 هزار نفر در حال درمان هستند. در حالی که هر روز شمار مبتلایان به ویروس کووید-19 بیشتر می‌شود، هنوز روش یا واکسن نهایی برای درمان آن پیدا نشده است. بنابراین بهترین راه برای مقابله با این ویروس کشنده ضدعفونی کردن است.

بنابراین به نظر می‌رسد که شستشوی مداوم دست‌ها و صورت، عدم حضور در مکان‌های پرتردد و ضدعفونی کردن وسایل تنها راه‌های بشر برای مقابله با ویروس کروناست. ضدعفونی کردن محیط‌های عمومی و پرتردد یکی بزرگ‌ترین چالش‌ این روزهاست، برخی از کشورها برای کاهش روند شیوع کووید-19 از تونل‌های ضدعفونی‌کننده و استریل استفاده می‌کنند. این تونل‌های ضدعفونی در اماکن شلوغ و پرتردد قرار می‌گیرند تا هر شخصی که را از میان آنها عبور می‌کند ضدعفونی‌ کنند. حال یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان اقدام به طراحی و ساخت تونل استریلی کرده که می‌تواند ابزار مناسبی برای کاهش روند انتقال و شیوع ویروس کرونا باشد.

دانش‌بنیان‌ها باز افتخار آفریدند

به گفته مهدی یزدانی،کارشناس رادیوتراپی و سرپرست بخش پزشکی تولید تونل استریل؛ گروه سازنده متشکل از محققان دانشگاه تهران و مهندسان بازنشسته نیروی هوایی است که با استفاده از روش مهندسی معکوس موفق به ساخت تونل استریل شدند. این دستگاه پیش از این نیز به شکل سالن  مانند ساخته و در کشور استفاده شده است. به طور کلی تونل‌های استریل مواد ضدعفونی کننده را به شکل پودری روی افرادی می‌پاشند تا هر گونه آلودگی و ویروسی را از بین ببرند.

وی می‌گوید، نمونه‌ای از تونل استریل در نظر گرفته و پیشنهاد ساخت آن با اعمال تغییراتی داده شد. تونل استریل ما به شکل ترکیبی و با جایی مخصوص ضدعفونی کردن دست‌ها ساخته شده است. بدین ترتیب همزمان با ورود و خروج به تونل، دست فرد نیز توسط محفظه‌ مخصوص ضدعفونی می‌شود. در این نمونه دیواره‌ای به شکل حائل به دو طرف قرار دارد و مواد ضدعفونی کننده روی افرادی که در حال ورود و خروج هستند، ریخته می‌شود.

دانش‌بنیان‌ها؛ قهرمان بحران‌ها

به گفته یزدانی؛ تونل استریل با توجه به شرایط بحرانی شیوع ویروس کرونا طراحی و ساخته شده است. سیستم این تونل شبیه به کارواش‌های اتوماتیک است و مواد ضدعفونی‌کننده را روی افراد اسپری می‌کند. یک نمونه از این تونل استریل ساخته شده که در حال انجام تست‌های مختلف روی آن هستیم. نمونه بعدی با تغییرات جزئی در حال ساخت است و هفته آینده آماده می‌شود. ساخت هر یک از این تونل‌های استریل تقریباً یک هفته کاری به طول می‌انجامد و قیمت تمام شده تولید آن برای مدل یک طرفه حدود 17 میلیون تومان است. در تلاش هستیم که قیمت مدل دو طرفه نیز بیشتر از این نشود.

تونل استریل مناسب برای هر مکانی

کارشناس رادیوتراپی و سرپرست بخش پزشکی این پروژه می‌گوید؛ طراحی این تونل استریل بر اساس نیاز هر مکان قابل تغییر است و به شکل ثابت و پرتابل ساخته می‌شود. عرض این تونل به صورت استاندارد 90 سانتی‌متر بوده اما متناسب با میزان تردد مکان نصب، قابل کاهش یا افزایش است. تونل استریل ابزار بسیار مفیدی برای استفاده در محل ورود و خروج بیمارستان‌ها و مراکز درمانی است. بدین ترتیب لباس‌ها و دست‌های افراد ضدعفونی می‌شود و انتقال و گسترش ویروس به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد.

 

تیم سازنده تونل استریل در شهرک صنعتی گلگون در کارگاهی هزار متری مشغول به ساخت این محصول و ملزومات رادیوتراپی دیگر هستند. بیشتر محصولات مورد نیاز در حوزه رادیوتراپی از خارج از کشور وارد می‌شوند؛ اما حالا این گروه تحقیقاتی در حال تولید آنها با کیفیتی مشابه نمونه‌های خارجی اما با قیمت بسیار پایین‌تر هستند. برای مثال دستگاه فانتوم بدن با قیمت 21 هزار یورو وارد کشور می‌شود، در حالی که این تیم نمونه داخلی آن را با قیمت 15 میلیون تومان روانه بازار می‌کنند. تونل‌های استریل قابل استفاده در اداره‌ها، دانشگاه‌ها، مراکز درمانی، ایستگاه‌های مترو، مجتمع‌های مسکونی و مدارس است.

انتهای پیام/4021/پ

http://ana.ir/i/481580
تولید روزانه 200 تن مواد ضدعفونی‌کننده نانو

تولید روزانه 200 تن مواد ضدعفونی‌کننده نانو

ابزار بازی با عمر باتری پنجاه ساعته تولید شد

ابزار بازی با عمر باتری پنجاه ساعته تولید شد

تونل استریل مجهز به اسکنر تب‌سنج ساخته شد

تونل استریل مجهز به اسکنر تب‌سنج ساخته شد

دستاوردهای جدید جامعه پزشکی در مورد ویروس کرونا

دستاوردهای جدید جامعه پزشکی در مورد ویروس کرونا

آلودگی هوا بر نرخ مرگ و میر ویروس کرونا تأثیر می‌گذارد

آلودگی هوا بر نرخ مرگ و میر ویروس کرونا تأثیر می‌گذارد

انویدیا از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا استفاده می‌کند

انویدیا از هوش مصنوعی برای مبارزه با ویروس کرونا استفاده می‌کند

کرونا به قلب آسیب می‌زند

کرونا به قلب آسیب می‌زند

20 شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس محصولات مقابله با کرونا عرضه کردند

20 شرکت مستقر در پارک فناوری پردیس محصولات مقابله با کرونا عرضه کردند

بنزین ارزان خودروسازی تسلا را به چالش کشید

بنزین ارزان خودروسازی تسلا را به چالش کشید