چهارشنبه  20  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

درمان زخم‌های حاد با فناوری بومی ممکن شد

زخم یک شکاف یا شکستگی در پوست است. پوست بدن را در مقابل میکروب‌ها محافظت می‌کند. هنگامی که پوست شکسته شود، حتی در طی عمل جراحی، میکروب‌ها می‌توانند به بدن وارد شده و باعث عفونت شوند. زخم‌ها اغلب به علت حادثه یا آسیب‌دیدگی رخ می‌دهند.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا از معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری، یک زخم ممکن است صاف یا زبر باشد. ممکن است زخم در نزدیکی سطح پوست یا جایی عمیق‌تر ایجاد شده باشد. زخم عمیق می‌تواند بر روی رباط‌ها، عضلات، تاندون‌ها، اعصاب، رگ‌های خونی و استخوان‌ها تأثیر بگذارند.

زخم‌ها در طی مراحل مختلف بهبود می‌یابند. هر چه زخم کوچک‌تر باشد، سریع‌تر بهبود می‌یابد. هرچه زخم بزرگ‌تر یا عمیق‌تر باشد، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا بهبود یابد.

یکی از راه‌هایی که برای بهبود زخم انجام می‌شود، پانسمان محل زخم است. امروز پانسمان‌های گوناگون با ویژگی‌های خاص برای زخم‌های مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در مواردی این پانسمان‌ها با فناوری پیشرفته که در هر کشوری تولید نمی‌شود، از سویی دیگر قیمت برخی از این پانسمان‌ها بسیار بالاست، به همین دلیل خرید این پانسمان‌ها برای هر بیماری ممکن نیست.

یک شرکت دانش‌بنیان در کشور توانسته با چندین سال تحقیق و پژوهش، ایران را در زمره کشورهای برتر دنیا در تولید پانسمان‌های با ساختار شبیه پوست انسان قرار دهد.

محمود قفقازی مدیرعامل  این شرکت دانش‌بنیان درباره محصول دانش‌بنیان تولید شده با نام «پانسمان ماتریکس کلاژن طبادرم» گفت: پانسمان ماتریکس کلاژن طبادرم، پانسمانی پیشرفته با ساختار شبیه پوست انسان است که به وسیله زیست پلیمرهای به کار رفته در ساختار پانسمان از قبیل کلاژن و مدیریت رطوبت، منجر به تسریع روند درمان زخم می‌شود.

وی ادامه داد: به کارگیری پلیمرهای طبیعی زیست‌تخریب‌پذیر و زیست سازگار با شباهت به ماتریکس خارج سلولی از طریق تحریک و القای روند بهبود زخم، گامی بزرگ در ترمیم بافت آسیب دیده می باشد.

به گفته این فعال فناور, فرمولاسیون خاص طبادرم مزایایی فراتر از یک پانسمان هیدروژل را فراهم می‌آورد که می‌توان به مواردی همچون, تحریک تولید پروتئین در ماتریکس خارج سلولی و تسریع اپیتلیزاسیون، تسهیل دبریدمان اتولیتیک، مدیریت اگزودای زخم، افزایش رگزایی در بافت آسیب دیده، رطوبت رسانی به سطح زخم و اثرات آنتی میکروبیال اشاره کرد.

قفقازی به قیمت تمام شده این محصول و مقایسه با نمونه مشابه خارجی آن پرداخت و گفت: قیمت محصول تولیدی این شرکت حدود یک بیستم قیمت نمونه مشابه آمریکایی است و از نظر کیفیت نیز با نمونه آمریکایی و اروپایی برابری می‌کند به طوری که بسیاری از بیمارستان‌ها و مراکز معتبر درمانی کشور از این محصول استفاده می‌کنند.

مدیرعامل این شرکت دانش‌بنیان به موارد مصرف این پانسمان اشاره کرد و گفت:  زخم‌های ناشی از دیابت، زخم بستر، سوختگی درجه یک و دو، زخم‌های وریدی و عروقی، زخم‌های جراحی، زخم‌های تروماتیک، زخم‌های حاد و مزمن و انواع خراشیدگی‌ها و بریدگی‌ها از جمله مواردی هستند که با این پانسمان بهبود پیدا می‌کنند.

به گفته این فعال فناور محصولات این شرکت به کشورهای مالزی و گرجستان صادر می‌گرفت و اخیرا به دلیل تحریم‌های صورت گرفته صادرات بسیار محدود شده و درحال حاضر تمرکز صادرات روی کشورهای منطقه است.

قفقازی همچنین درباره اشتغال‌زایی صورت گرفته در شرکت تحت مدیریتش گفت: در این شرکت به صورت مستقیم برای 25 نفر شغل ایجاد شده است.

انتهای پیام/4021/

http://ana.ir/i/466228
ساخت بانداژی که به زخم نمی‌چسبد

ساخت بانداژی که به زخم نمی‌چسبد

ساخت ژل غیر آنتی‌بیوتیکی برای ترمیم زخم‌ها

ساخت ژل غیر آنتی‌بیوتیکی برای ترمیم زخم‌ها

استفاده از زباله بیولوژیک برای درمان زخم‌های مزمن/ معجزه‌ای شفابخش به نام کیسه جنینی

استفاده از زباله بیولوژیک برای درمان زخم‌های مزمن/ معجزه‌ای شفابخش به نام کیسه جنینی

پُماد گیاهی ترمیم زخم  توسط محققان دانشگاه آزاد تولید شد

پُماد گیاهی ترمیم زخم توسط محققان دانشگاه آزاد تولید شد

استارت‌آپی برای كاهش تصادفات جاده‌ای و آلودگی هوا

استارت‌آپی برای كاهش تصادفات جاده‌ای و آلودگی هوا