چهارشنبه  13  فروردین  1399
Print Short Link
Zoom In
Zoom Out

چگونه تلفن همراه به سلامتی انسان لطمه می‌زند؟

پنجشنبه 21 آذر 1398 ساعت 06:27
مکان‌هایی هستند که باید از گذاشتن گوشی خود در آنجا پرهیز کنیم تا سلامتی خود و تلفن همراه‌مان را به خطر نیندازیم.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در دنیای امروز تلفن همراه ابزاری جدایی‌ناپذیر از زندگی شهروندان شده است به‌طوری‌که تصور زندگی بدون آن ناممکن به نظر می‌رسد. انسان امروزی وابستگی بسیاری به این وسیله پیدا کرده تا جایی که دائماً آن را در دسترس نگه می‌دارد و یا با خود به رختخواب می‌برد. لذا تنها راه فرار از عوارض و پیامدهای سوء آن، استفاده صحیح و بکار بردن راهکاری مناسب جهت بهره‌گیری از آن است. در این مطلب با مکان‌هایی آشنا می‌شویم که باید از گذاشتن گوشی خود در آنجا پرهیز کنیم تا سلامتی خود و تلفن همراهمان را به خطر نیندازیم.

1/ جیب‌های لباس

به دلیل دسترسی سریع، جیب‌های جلو و پشت شلوار از مکان‌های راحتی هستند که ما عموماً تلفن همراه خود را آنجا می‌گذاریم. مخصوصاً آقایان که اغلب با خود کیف حمل نمی‌کنند و تلفن همراه خود را در جیب شلوار می‌گذارند اما باید مشکلاتی را که برای گوشی و سلامتی ما به وجود می‌آورد، در نظر گرفت. این مشکلات عبارت‌اند از:

  • به دلیل حساس بودن صفحه لمسی تلفن‌ها و واکنش آن‌ها به هر آنچه با آن در تماس هستند، احتمال دارد تلفن شروع به شماره‌گیری کند و شما متوجه آن نشوید.
  • همچنین ممکن است آن را گم کنید یا با نشستن باعث شکستن تلفنتان بشوید.
  • تحقیقات نشان می‌دهد امواج الکترومغناطیس تلفن همراه اثری منفی بر کیفیت و کمیت اسپرم‌ها دارد و درنتیجه با گذاشتن مدت‌زمان بیشتری ناخودآگاه باروری خود را در معرض خطر قرار می‌دهید.
  • بسیاری از دردهای ناحیهٔ شکم و پاها نیز براثر گذاشتن تلفن همراه در جیب پشتی است.
  • بر اساس پژوهش‌ها، امواج الکترومغناطیس استخوان‌های لگن را نیز تضعیف می‌کند.
  • دانشمندان معتقدند گذاشتن تلفن همراه در نزدیکی سینه نیز خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می‌دهد.

 

2/ مکان‌های سرد و بسیار گرم

به‌طورکلی اختلاف دما آسیب بسیاری به وسایل الکترونیکی می‌زند. در هوای سرد و دمای زیر صفر درجه تلفن همراهتان را مدت زیادی در خیابان یا ماشین رها نکنید. چون با ورود به یک محیط گرم دستگاه دچار انقباض می‌شود و این در اجزای داخلی تلفن مشکل ایجاد می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم در روزهای سرد سال یک جلد گرم برای گوشی خود تهیه کنید. همچنین در هوای بسیار گرم نیز، تلفن همراه خود را در داخل ماشین و یا فضای باز رها نکنید چراکه دمای بالا هم برای وسایل الکترونیکی بسیار مضر است.

3/ زیر بالش

خوابیدن در نزدیک تلفن همراه خطرناک است چه‌بسا افرادی آن را زیر بالش خود می‌گذارند. لازم به ذکر است تلفن همراه اشعه لیزری و امواج ظریفی از خود صادر می‌کند که سازمان بهداشت جهانی در سال 2011 میلادی آن را منبع سرطان در کودکان اعلام کرده است، همچنین این امواج در درازمدت باعث بروز سردرد و سرگیجه می‌شود. پس پیشنهاد می‌کنیم هنگام خواب تلفن همراه را از خود دور کنید چون علاوه بر سرطان عوارض سوء دیگری نیز دارد.

  • نور ساطع‌شده از تلفن همراه به هنگام روشن شدن هشدارها، هورمون ملاتونین تولید می‌کند که تنظیم‌کنندهٔ خواب‌وبیداری است و باعث اختلال در خواب شما می‌شود.
  • همچنین احتمال آتش‌سوزی وجود دارد. منشأ برخی از آتش‌سوزی‌ها به آتش گرفتن تلفن همراه ارتباط دارد و اگر در هنگام شارژ باشد، این خطر دوچندان می‌شود چراکه دمای آن در هنگام شارژ بالا می‌رود. پس بهتر است تلفنتان را دور از خود، تخت و دیگران شارژ کنید.

4/ روی پوست

با چسباندن تلفن همراه به‌صورت خود هنگام مکالمه باعث منتقل شدن باکتری‌های روی صفحه لمسی و یا کلیدهای تلفن به پوست خود می‌شوید؛ همچنین امواج الکترومغناطیس نیز به شما نزدیک‌تر می‌شود. پیشنهاد می‌شود تلفن را حداقل نیم تا یک و نیم سانتی‌متر از صورتتان دور نگه دارید.

5/ کالسکهٔ بچه

بر اساس تحقیقات به‌عمل‌آمده گذاشتن تلفن همراه در کالسکهٔ بچه‌ها باعث مشکلات رفتاری مثل بیش فعالی، اختلال کم‌توجهی و همچنین سرطان در کودکان می‌شود.

انتهای پیام

http://ana.ir/i/450002
با ۴ میلیون تومان چه موبایل‌هایی می‌توانیم بخریم؟+اینفوگرافیک

با ۴ میلیون تومان چه موبایل‌هایی می‌توانیم بخریم؟+اینفوگرافیک

پرفروش‌ترین برند سازنده موبایل مربوط به کدام شرکت است؟

پرفروش‌ترین برند سازنده موبایل مربوط به کدام شرکت است؟

نا‌امن‌ترین اپلیکیشن‌های پرطرفدار را بشناسید

نا‌امن‌ترین اپلیکیشن‌های پرطرفدار را بشناسید

اسنادی از جمله "تاریخ مجموعه ای از دروغ هایی است که مردم توافق کرده اند "

اسنادی از جمله "تاریخ مجموعه ای از دروغ هایی است که مردم توافق کرده اند "

11 دانستنی جالب و شگفت‌انگیز + فیلم

11 دانستنی جالب و شگفت‌انگیز + فیلم

سوغات کردستان چیست؟

سوغات کردستان چیست؟

جدال جذاب سایپا و فولاد/ مصاف جالب پارس جنوبی با ماشین‌سازی

جدال جذاب سایپا و فولاد/ مصاف جالب پارس جنوبی با ماشین‌سازی